ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
czy w atmosferze wenus jest życie

Terraformacja Wenus i Marsa jest możliwa. Niesamowita teoria

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Terraformacja Wenus i Marsa jest możliwa. Tak przynajmniej twierdzi naukowiec NASA. Nie jest to pierwszy tego typu postulat. Niedawno pisałem o tym, że terraformacja Czerwonej Planety wymagałaby aktywacji pola magnetycznego. Co z Wenus?

Zobacz także: Ekosystem Google wkracza na nowy poziom – Android będzie jak iOS?

Terraformacja Marsa

Debata nad przystosowaniem Marsa do zamieszkania trwa od wielu lat. Jim Green, naukowiec z NASA, wyraził opinię, że terraformowanie Czerwonej Planety jest możliwe. Według New York Times, Green dołączył do amerykańskiej agencji kosmicznej w 1980 roku i od tego czasu był zaangażowany w kluczowe role związane z kilkoma misjami i eksperymentami. Pomógł NASA w podejmowaniu różnych złożonych misji, w tym w zrozumieniu pola magnetycznego Ziemi i poszukiwania życia na Marsie.

Terraformacja Marsa

Wśród najbardziej znaczących propozycji Greena znajduje się skala weryfikacji wykrywania obcego życia, zwana skalą „Wykrywania pewności życia” lub CoLD. Naukowiec z NASA zaproponował, że ludzie mogliby pewnego dnia żyć na Marsie, jeśli stworzymy gigantyczne pole magnetyczne na Czerwonej Planecie, aby powstrzymać Słońce przed wyrywaniem tamtejszej atmosfery. Ma to również podnieść temperaturę na powierzchni Marsa. Warto zauważyć, że Green od dawna jest również zwolennikiem eksploracji innych światów, w tym misji na Europę, lodowy księżyc Jowisza.

Teraz, w wywiadzie dla New York Times, Green powiedział, że możliwość istnienia życia jest mierzona na jego skali CoLD od jednego do siedmiu, gdzie siedem oznacza życie. Wyjaśnił też, że kilka lat temu niektórzy naukowcy znaleźli fosfinę na Wenus. Dla nich było to ogromne odkrycie, jednak w skali CoLD była to tylko jedynka. Później naukowiec NASA dodał, że naukowcy zdali sobie sprawę, że w ich odkryciu były zniekształcenia, a to, co zostało znalezione, może nawet nie być fosfiną.

Green poinformował, że na Marsie wykryto dużo metanu, ale jesteśmy tylko na poziomie CoLD 3. Zapytany, czy jest zaskoczony, że nie znalazł życia na Czerwonej Planecie, mimo że NASA prowadzi eksplorację Marsa od 1976 roku, Green powiedział: „Tak i nie”. Stwierdził, że naukowcy poczynili „wielkie postępy” od pierwszych dni. Na przykład teraz wiemy, że Wenus była kiedyś niebieską planetą ze znaczącym oceanem. „Mogła rzeczywiście mieć życie”. Podobnie Mars też był kiedyś niebieską planetą.

Terraformacja Wenus jest możliwa

Terraformacja Wenus

Mówiąc dalej o swojej propozycji stworzenia magnetycznej tarczy między Marsem a Słońcem, Green stwierdził, że jest to „wykonalne”. Naukowiec z NASA wyjaśnił, że Mars będzie się terraformować wraz ze wzrostem ciśnienia i temperatury. Powiedział, że wyższa temperatura i ciśnienie umożliwi naukowcom rozpoczęcie procesu uprawy roślin w glebie.

Green powiedział, że próbuje opublikować artykuł, nad którym pracuje od dwóch lat. Dodał jednak, że jego odbiór przez społeczność planetarną może być negatywny. Naukowcy bowiem „nie lubią idei terraformowania”. Green dodał, że jest jednak przekonany, że naukowcy mogą również zmienić Wenus za pomocą fizycznej tarczy. Ma ona spowodować spadek temperatury na planecie i możliwość jej terraformacji.

Źródło: nytimes, republicworld

Sprawdź najnowsze wpisy