ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Najlepsze bijatyki — w co lubimy się tłuc

Autor: Borys Francuz Kategoria: Artykuły

Najbardziej brutalny z gatunków gier jest również jednym z najpopularniejszych gatunków gier. Co za tym stoi? Z pewnością jest to generowanie emocji, które skondensowane są do obrazu wyświetlanego na monitorze. Bijatyki, bo o nich mowa to gry, o których nigdy nie mogliśmy powiedzieć mamie, że w nie gramy, bo sami dostalibyśmy ścierką przez łeb!

Bijatyki i walka o gracza

bijatyki arcade

Z definicji bijatyki są grami, w których głównym motywem jest toczenie walki z przeciwnikiem. W oponenta wcielić może się sztuczna inteligencja lub inny gracz. Domeną bijatyk od zawsze jest szeroki wybór postaci, którymi możemy prowadzić pojedynki. Ten gatunek gier swój boom zaliczył w erze automatów w zatłoczonych salonach gier wideo. Idę o gruby zakład, że większość z nas pierwszy kontakt z tytułami o takiej treści miała właśnie w podobnych miejscach.

Zobacz też: Najlepsze gry symulacyjne

Jednak czy myśleliście kiedyś o tym, jakie bijatyki są tymi najlepszymi i najpopularniejszymi? W takim razie zapraszam Was do poniższej listy, gdzie znajdziecie tytuły, które podbiły serca graczy na całym świecie.

Tekken

Bijatyki Tekken

Grzechem byłoby niezaczęcie tej listy od lubianego i znanego Tekkena. Seria gier od studia Bandai Namco sięga roku 1994. Wówczas na świat wydano pierwszą odsłonę cyklu. Pierwsze pięć gier serii wyszło tylko na konsole PlayStation i PlayStation 2. W „szóstkę” natomiast mogliśmy zagrać już także na Xboxie i PSP. Najnowsza „siódemka” dotarła również na komputery osobiste.

Drzewko postaci w serii Tekken od dawna nie wygląda jak pojedyncze drzewko, ale jak cały las. Najbardziej ikonicznymi bohaterami są jednak Jin Kazama, Kazuya Mishima, Paul Phoenix, Heihachi Mishima oraz Marshall Law. Dodatkowo chciałbym w tym gronie wyróżnić jeszcze zamaskowanego wrestlera Kinga oraz nie(potulnego) misia Kume.

To, co wpłynęło na popularność Tekkena na całym świecie to przede wszystkim właśnie różnorodność postaci. Każdy bohater, w którego możemy się wcielić, ma inny styl walki. Ponadto pomimo tego, że gra sprowadza się do mordobicia, posiada ona całkiem dobrą fabułę, która interesuje graczy. Uniwersum Tekkena jest niezwykle rozbudowane i wciągające. Wszystko to wieńczy sam mechanizm walki, który wymaga od gracza refleksu, kreatywności i dobrego planowania.

O klasie Tekkena niech świadczy fakt, że trzecia odsłona gry w serwisie metacritic oceniona jest na 96 punktów w skali 1-100. Tekken 3 szybko zyskał miano kultowego i do dziś jest uważany za jedną z najlepszych bijatyk w historii.

Mortal Kombat

Mortal Kombat bijatyki

Największy rywal Tekkena, czyli Moratal Kombat zadebiutował w 1992 roku. W ciągu już trzydziestu lat różni deweloperzy wydali na świat łącznie jedenaście gier z głównej serii oraz liczne spinn-offy. Najnowszy Mortal Kombat 11 pochodzi z 2019 roku.

Uniwersum gry stało się na tyle popularne, że rozrosło się także o wiele filmów, seriali i animacji. Najnowszy film Mortal Kombat z 2021 roku zebrał jednak mieszane recenzje. Wróćmy więc do serii gier. Co wpływa na to, że gry spod szyldu Mortal Kombat są wyjątkowe i cenione? Oczywiście jest to ich brutalność. Wyrywane kręgosłupy, pokruszone czaszki oraz zdekapitowane ciała to sól tej gry. Dodatkowo każdy z licznych tytułów cyklu w swoich czasach wyróżniał się świetną grafiką i tętniącymi życiem arenami walk.

Wszystko to wpłynęło również na to, że Mortal Kombat stał się grą kontrowersyjną. W historii serii byliśmy już świadkami kilku spraw sądowych, głównie związanych z wyjątkowo brutalną treścią gier. Nie chce się jednak rozwodzić nad tym, czy granie w Mortal Kombat jest etyczne, czy nie. Na pewno każdy z nas nieraz wcielił się w takie postacie jak Sub-Zero, Scorpio, Raiden, Kung Lao czy chociażby Johnny Cage. Więc czy jest w tym coś złego?

Siłą Mortal Kombat jest również przeplatanie świata gry z innymi uniwersami. W najnowszej odsłonie serii dzięki DLC możemy zawalczyć takimi bohaterami jak Joker, RoboCop, John Rambo czy Terminator. Sprawia to, że rozgrywka staje się ciekawsza i znacznie bardziej angażująca.

UFC

UFC bijatyki

W tym momencie chciałbym oderwać się od fikcyjnego świata i wrócić do szarej rzeczywistości. MMA ostatnimi czasy bije rekordy popularności, więc przyjrzymy się najpopularniejszej grze o tym sporcie. Seria UFC od EA Sports zakotwiczona jest w świecie największej organizacji MMA na świecie. Gry spod szyldu UFC wychodzą co dwa lata, począwszy od 2014 roku. Oznacza to, że aktualnie możemy upajać się mordobiciem w EA Sports UFC 4.

Tym, co wyróżnia te serie gier na tle innych bijatyk, jest możliwość walki w parterze. Zazwyczaj w grach takich jak Mortal Kombat czy Tekken biliśmy się w stójce. W UFC natomiast dochodzi do tego bitka na ziemi, która jest integralną częścią tego sportu. Na wyróżnienie zasługuje także tryb kariery, w którym możemy stworzyć własnego zawodnika i piąć się nim w górę rankingów UFC.

Jeśli jednak nie mamy takiej ochoty, możemy dać sobie po pyskach prawdziwymi zawodnikami. Na mocy licencji od UFC w roster gry wchodzą największe gwiazdy tego sportu takie jak Khabib Nurmagomedov, Conor McGregor czy Jan Błachowicz.

I inne…

Street Fighter

Oczywiście lista gier o tematyce walki jest nieskończenie długa. Należy tu wspomnieć, chociażby o Street Fighterze, Super Smash Bros, Soulcalibur oraz Fight Night Champion. Każdy z tych tytułów oferuje graczom odrobinę inną rozgrywkę i emocje. Jednak to, co je łączy to cel — zdominuj przeciwnika i pokaż swoją przewagę!

Jakie są Wasze ulubione bijatyki? Zapraszam do podzielenia się subiektywnymi odczuciami w sekcji komentarzy.

Sprawdź najnowsze wpisy