ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sony Vision-S SUV

Sony pracuje nad VISION-S. Auto elektryczne w wersji SUV na horyzoncie

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Na targach CES 2020 firma Sony ogłosiła „VISION-S”. Jest to pojazd mający na celu przyczynienie się do ewolucji mobilności. Aby zademonstrować tę koncepcję w realnym świecie, firma rozpoczęła testy prototypu na drogach publicznych w Europie w grudniu tego samego roku. Rozpoczęto też testy weryfikacyjne bezpieczeństwa i doświadczenia użytkownika. Z kolei w kwietniu 2021 roku rozpoczęto testy jazdy 5G. Teraz, Sony ogłosiło nową fazę rozwoju VISION-S.

Zobacz także: Windows 11 22H2 to duża aktualizacja systemu – poznaj ją

Sony VISION-S w wersji SUV

Sony Vision-S SUV

VISION-S kontynuuje swój cel ewolucji mobilności, aby być jeszcze bliżej ludzi, jednocześnie rozwijając technologie skoncentrowane na bezpieczeństwie, zdolnościach adaptacyjnych i rozrywce. Na targach CES 2022 firma Sony ogłosiła i zaprezentowała prototypowy pojazd typu SUV (VISION-S 02) jako nowy format. Ten pojazd korzysta z tej samej platformy EV/chmury, co prototyp (VISION-S 01), który jest testowany na drogach publicznych. Oferując rozrywkę wykorzystującą dużą przestrzeń wewnętrzną i warianty 7-osobowego samochodu, ten nowy prototyp, wraz z VISION-S 01, będzie promował przystosowanie do różnych stylów życia w społeczeństwie, w którym wartości stają się coraz bardziej zróżnicowane.

Co zaoferuje VISION-S?

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, system wspiera bezpieczną jazdę poprzez rozpoznawanie i analizowanie otaczającego środowiska w czasie rzeczywistym. Dzieje się to dzięki czujnikom 360 stopni zainstalowanym wokół pojazdu. Sensory te obejmują czujniki obrazu CMOS o wysokiej czułości, wysokiej rozdzielczości i szerokim zakresie dynamiki oraz czujniki LiDAR, które dokładnie wykrywają trójwymiarową przestrzeń. Ponadto system zapewnia intuicyjną interakcję kierowcy w połączeniu z systemem dźwiękowym pojazdu i systemem HMI. Dzięki temu kierowca może dokładnie ocenić stan otaczającego środowiska, na przykład obecność pojazdów uprzywilejowanych, nawet z wnętrza pojazdu. Sony dąży do zapewnienia wszystkim większego bezpieczeństwa i komfortu dzięki swoim czujnikom i technologiom komunikacyjnym. Firma obecnie prowadzi w Europie testy weryfikacyjne funkcjonalne w celu wprowadzenia zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) poziomu 2+ na drogach publicznych.

Targi CES 2021 elektryczny samochód Sony Vision-S

Czujniki ToF służą z kolei do zapewniania funkcji monitorowania w celu uwierzytelnienia kierowcy i pilnowania pasażerów. Obsługują również intuicyjne gesty i polecenia głosowe, które mają na celu zwiększenie użyteczności interfejsu samochodu.

Ustawienia pojazdu, blokady kluczyków i ustawienia użytkownika można zsynchronizować, łącząc pojazd z chmurą za pomocą komunikacji mobilnej, w tym komunikacji 5G, która charakteryzuje się niskimi opóźnieniami, dużą pojemnością i dużą szybkością. Ponadto, ponieważ aktualizacje są odzwierciedlane w pojeździe drogą radiową (OTA), możliwe jest ciągłe zapewnianie bezpieczeństwa i rozwijanie funkcji serwisowych oraz ofert o wartości dodanej.

Wykorzystując własne technologie Sony oraz wiedzę na temat technologii komunikacyjnych i bezpieczeństwa, firma uznała zdalne sterowanie za ważną technologię w oczekiwaniu na nadejście ery autonomicznej jazdy. Aby to osiągnąć, Sony przeprowadziło eksperymenty jazdy. Ponadto współpracuje ze swoimi partnerami w celu uzyskania transmisji o niskim opóźnieniu (sygnały wideo i sterujące) oraz sterowania komunikacją (monitorowanie i przewidywanie) za pomocą systemu zainstalowanego w VISION-S 01.

Dodatkowo, głośniki fotela, które tworzą trójwymiarowe pole dźwiękowe, oraz usługa przesyłania strumieniowego kompatybilna z „360 Reality Audio” zapewniają wciągające wrażenia muzyczne, jakby pasażerowie byli otoczeni występem na żywo ulubionego artysty.

Ponadto, aby zapewnić wysoką jakość oglądania filmów, VISION-S zawiera w pełni zintegrowaną usługę cyfrowego wideo „BRAVIA CORE for VISION-S”. Usługa umożliwia wspólne lub indywidualne odtwarzanie wideo na przednim ekranie panoramicznym oraz na indywidualnych wyświetlaczach tylnych siedzeń.

VISION-S ma też możliwość grania w gry PlayStation za pośrednictwem zdalnego połączenia z konsolą w domu, a także możliwość grania w gry przesyłane strumieniowo przez chmurę.

Źródło: sony

Sprawdź najnowsze wpisy