ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Mercedes-Benz VISION EQXX

Mercedes-Benz VISION EQXX to elektryk przyszłości z wielkim zasięgiem

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Zasięg i wydajność wyznaczają erę elektryczności. Znakomity zasięg sprawi, że samochody elektryczne sprawdzą się w każdej podróży i przyspieszą adopcję. Mercedes-Benz jest zdeterminowany, aby być liderem i prezentuje model VISION EQXX.

Zobacz także: Uważaj na aktualizacje Windowsa – mogą mocno namieszać!

Mercedes-Benz VISION EQXX

Mercedes-Benz VISION EQXX

Mercedes-Benz nie odpoczywa. Kierując się ideą zerowego wpływu na naszą planetę i wysoce odpowiedzialnego wykorzystania zielonej energii, producent aut zainspirował swoich inżynierów do wykroczenia poza granice. Zasięg i wydajność mają wkroczyć na zupełnie nowy poziom. Mercedes-Benz VISION EQXX jest wynikiem misji, którą firma sobie postawiła, aby przełamać bariery technologiczne i podnieść efektywność energetyczną na nowy poziom. Pokazuje korzyści, które są możliwe dzięki przemyśleniu podstaw… od podstaw. Obejmuje to postępy we wszystkich elementach najnowocześniejszego elektrycznego układu napędowego, a także zastosowanie lekkiej inżynierii i zrównoważonych materiałów. Wraz z szeregiem innowacyjnych i inteligentnych środków zwiększających wydajność, w tym zaawansowanego oprogramowania, VISION EQXX pozwala odkrywać nowe granice wydajności.

VISION EQXX

„Mercedes-Benz VISION EQXX to sposób, w jaki wyobrażamy sobie przyszłość samochodów elektrycznych. Zaledwie półtora roku temu rozpoczęliśmy ten projekt prowadzący do najwydajniejszego Mercedesa, jaki kiedykolwiek zbudowano – o wyjątkowym zużyciu energii poniżej 10 kWh na 100 kilometrów. Ma zasięg ponad 1000 kilometrów na jednym ładowaniu przy użyciu akumulatora, który zmieściłby się nawet w kompaktowym pojeździe. VISION EQXX to zaawansowany samochód w tak wielu wymiarach – a nawet wygląda oszałamiająco i futurystycznie. Tym samym podkreśla, dokąd zmierza cała nasza firma: będziemy budować najbardziej pożądane samochody elektryczne na świecie”.

– powiedział Ola Källenius, Prezes Zarządu Daimler AG i Mercedes-Benz AG

Innowacyjność auta

Podróż samochodem definiuje wolność, indywidualność, ducha samochodu i przemijającego świata. Mercedes-Benz VISION EQXX to pojazd stworzony z myślą o trasie. Odpowiada na progresywne wymagania współczesnego pokolenia klientów i emocjonalność poprzez innowacje. Będący częścią dalekosiężnego programu technologicznego, ten programowalny prototyp badawczy został zaprojektowany przez ludzi z kreatywnością, pomysłowością i determinacją. Wszystko to, aby dostarczyć jeden z najbardziej wydajnych samochodów na świecie – pod każdym względem. Zrobili to, wykorzystując najnowszą technologię cyfrową, zwinność start-upu i szybkość Formuły 1.

Rezultatem jest arcydzieło wydajności, które, w oparciu o wewnętrzne symulacje cyfrowe w rzeczywistych warunkach ruchu drogowego, będzie w stanie przekroczyć 1000 kilometrów na jednym ładowaniu przy wyjątkowym zużyciu energii poniżej 10 kWh na 100 kilometrów (sprawność powyżej 6 mil na kWh).

Mercedes-Benz zbudował sterowany programowo samochód elektryczny, który na nowo pokazuje podróż do ery elektryczności. Jednocześnie prezentuje wysoce progresywną interpretację fundamentalnych zasad współczesnego luksusu i zmysłowej estetyki. Zamiast po prostu zwiększać rozmiar baterii, wielofunkcyjny, międzynarodowy zespół skupił się na maksymalizacji wydajności na długich dystansach. Dołożono wszelkich starań w zakresie wydajności układu napędowego, gęstości energii, aerodynamiki i lekkiej konstrukcji.

Szczegółowe parametry

Oto, co wyróżnia nowego Mercedesa i firmę:

 • #EnergyWizard: We wszystkich dziedzinach osiągnięcia inżynierii wydajności zapewniły zdumiewające zużycie energii poniżej 10 kWh na 100 km (wydajność ponad 6 mil na kWh)
 • #ElectricDrive: Radykalny nowy system zaprojektowany i zbudowany we własnym zakresie – osiąga wzorcową wydajność 95% od akumulatora do kół.
 • #RangeBuster: Ponad 1000 km na jednym ładowaniu po drogach publicznych kładzie kres niepokojowi związanemu z zasięgiem.
 • #EnergyDensity: Dzięki eksperckiej inżynierii i myśleniu o Formule 1 chemicy zajmujący się akumulatorami wycisnęli energię EQS do rozmiarów kompaktowego samochodu. Akumulator w VISION EQXX mieści prawie 100 kWh energii, ale ma o 50% mniejszą objętość i jest o 30% lżejszy niż pakiet wzorcowy w EQS.
 • #AeroChamp: Projektanci nadwozia i aerodynamicy zapewnili wzorcowy współczynnik oporu powietrza cd 0,173.
 • #SustainableMaterials: Innowacyjne materiały pochodzące z recyklingu i roślinne zmniejszają odpady ze składowisk, a także ślad węglowy.
 • #UpliftMindset: Pionierski zespół inżynierów Mercedes-Benz współpracował z najszybszym na świecie laboratorium wyścigowym w High Performance Powertrains (HPP) i Mercedes-Benz Grand Prix (MGP), aby zaprojektować wysoce wydajny i kompaktowy elektryczny układ napędowy oraz lekką obudowę akumulatora.
 • #BionicEngineering: Zainspirowani naturalnymi formami i we współpracy z innowacyjnymi start-upami inżynierowie wykorzystali zaawansowane narzędzia cyfrowe, aby obniżyć wagę i zmniejszyć ilość odpadów poprzez usunięcie nadmiaru materiału przy pomocy druku 3D.
 • #RollingEfficiency: Opony o bardzo niskich oporach toczenia o zoptymalizowanej aerodynamicznej geometrii w połączeniu z lekkimi kołami z magnezu dla większego zasięgu.
 • #BrakingLightly: Lekkie tarcze hamulcowe wykonane ze stopu aluminium doskonale pasują do VISION EQXX i pomagają obniżyć wagę.
 • #EfficiencyOnTheRoad: Podwozie wyłącznie elektryczne z lekką ramą pomocniczą F1 zapewnia wyścigową wydajność na drodze.
 • #SolarPower: Ultracienkie panele dachowe zasilają system akumulatorów, zapewniając do 25 km dodatkowego zasięgu.
 • #HumanMachineMerge: Intuicyjny i inteligentny interfejs użytkownika oraz wrażenia użytkownika ze wskazówkami i pomocą w wydajnej jeździe zapewniają jeszcze bliższą harmonię w erze elektryczności.
 • #SensualPurity: Całkowicie skoncentrowany etos projektowania nadwozia i wnętrza pojazdu elektrycznego podkreśla rolę samochodu w całkowicie elektrycznej przyszłości. Mercedes-Benz zbuduje najbardziej pożądane samochody.
 • #FastTechProg: Od czystego konta do podróży w zaledwie 18 miesięcy. VISION EQXX jest częścią programu technologicznego, który umożliwia adaptację innowacyjnych technologii do produkcji seryjnej szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.
 • #Transformacja: VISION EQXX demonstruje transformację Mercedes-Benz w całkowicie elektryczną i opartą na oprogramowaniu firmę.
 • #SoftwareDriven: Podejście oparte na oprogramowaniu jest kluczem do sukcesu w osiąganiu celów wydajnościowych i szybkiego procesu rozwoju, w tym przełomowego systemu zarządzania baterią.
 • #GlobalResponsibleLeadership: VISION EQXX przyspiesza cel Mercedes-Benz, aby „Lead in Electric” i wyznaczał standardy w zakresie zrównoważonej mobilności.

Źródło: mercedes-benz

Sprawdź najnowsze wpisy