ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Premiery samochodów elektrycznych w 2022 roku

Autor: Borys Francuz Kategoria: Artykuły

Rynek samochodów elektrycznych jest niezwykle dynamiczny, a świadectwem tego niech będzie liczba premier, która czeka nas w 2022 roku. W tym artykule znajdziecie listę trzynastu pojazdów elektrycznych, które swój debiut zaliczą w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Samochody elektryczne w 2022 roku

Mimo tego, że żyjemy w ciężkich czasach pandemii i niedoboru wielu produktów potrzebnych do produkcji samochodów elektrycznych, popyt na takie pojazdy wciąż rośnie. Zainteresowanie samochodami elektrycznymi wzrosło w pierwszej połowie 2021 roku o 168 procent w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Wówczas było to około 2,65 miliona sprzedanych pojazdów. Dla porównania rynek samochodów spalinowych słabnie. W 2020 roku sprzedaż takich pojazdów spadła o 16 procent.

O popycie na samochody elektryczne niech świadczy także majowa prezentacja nadchodzącego Forda F-150 Lightning. Zainteresowanie elektrycznym pickupem było tak ogromne, że firma odnotowała 44 000 zamówień w ciągu zaledwie 48 godzin od premiery. Aktualnie liczba ta przekroczyła 160 000 egzemplarzy. Ford był zszokowany liczbą zamówień przedpremierowych. Amerykańska firma postanowiła, więc podwoić początkową linię produkcyjną F-150 Lightning.

Zobacz też: Najlepsze gry symulacyjne

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) liczba samochodów, autobusów, furgonetek i ciężarówek elektrycznych na drogach wzrośnie z dziesięciu milionów do 145 milionów do końca trwającej dekady. Mało tego! IEA twierdzi, że jeśli rządy państw całego świata wezmą się do roboty i zechcą osiągnąć międzynarodowe cele w zakresie energetyki i klimatu liczby te mogą się zwiększyć. Światowa flota pojazdów elektrycznych mogłaby wzrosnąć do 230 milionów. Warto dodać, że w tych szacowaniach nie uwzględnia się elektrycznych jednośladów i pojazdów trzykołowych.

Tak więc oznacza to, że żyjemy w czasach pojazdów elektrycznych. Dlatego warto sprawdzić, co czeka nas w roku 2022 pod względem premier samochodów elektrycznych.

Audi A6 E-Tron

Samochody elektryczne 2022

Akumulator o zasięgu ponad 430 mil. Dwa silniki elektryczne pozwalające wytworzyć prędkość od 0 do 62 mil na godzinę poniżej czterech sekund. Łączna moc 469 koni mechanicznych.

BMW iX M60

Samochody elektryczne 2022

Samochód z napędem na wszystkie koła z mocą około 600 koni mechanicznych. M60 powinien być w stanie osiągnąć prędkość 62 mil na godzinę w około 4 sekundy.

Ford F-150 Lightning

Samochody elektryczne 2022

Dwa silniki elektryczne zapewniające moc 563 koni mechanicznych. Dodatkowo dwie opcje pakietowe baterii oferują 230 mil zasięgu w standardowej wersji i 300 mil zasięgu w wersji Extended Range

Citroen Ami

Samochody elektryczne 2022

Ten miejski samochodzik dwuosobowy w niektórych krajach w teorii może prowadzić nawet 14-latek. Ami będzie w stanie rozpędzić się maksymalnie do 28 mil na godzinę, a jego cena oscyluje w granicach sześciu tysięcy funtów.

GMC Hummer EV

GMC Hummer EV Samochody elektryczne

Imponujące specyfikacje Hummera to trzy silniki elektryczne o łącznej mocy tysiąca koni mechanicznych i 11 500 niutonometrów momentu obrotowego. Oznacza to, że kierowca tego małego czołgu wystartuje od zera do 60 mil na godzinę w ciągu trzech sekund. Zasięg samochodu to natomiast ponad 350 mil na jednym ładowaniu.

Lucid Air

Lucid Air

Air będzie posiadać zasięg 520 mil na jednym ładowaniu, co oficjalnie czyni go najbardziej długodystansowym elektrycznym samochodem na świecie. Lucid Air pokonuje Teslę o ponad 100 mil.

Maserati MC20

Maserati MC20 Samochody elektryczne

Ten potwór będzie w stanie rozpędzić się od 0 do 62 mil na godzinę w ciągu dwóch sekund. Moc silnika? 700 koni mechanicznych! Prawdziwa bestia.

Polestar 3

Polestar 3

„Trójka” będzie wyposażona w akumulator o zasięgu około 373 mil. Najciekawszą rzeczą w samochodzie jest jednak opcja szybkiego ładowania, która zapewnia napełnienie 80% baterii w zaledwie 20 minut!

Fisker Ocean

Fisker Ocean Samochody elektryczne

Ocean to jeżdżące kino domowe. Inżynierzy zamontowali w środku samochodu 17-calowy wyświetlacz, który ma tryb „Hollywood”. Po jego włączeniu ekran obraca się, zapewniając pasażerom rozrywkę w postaci oglądania filmów. Dodatkowo wnętrze samochodu jest wykonane w pełni z materiałów pochodzących z recyklingu.

Rivian R1S

Rivian R1S

Cena tego siedmiomiejscowego SUV rozpoczyna się od kwoty 70 000 dolarów. Samochód posiada cztery silniki (po jednym na każde koło). Zapewniają one łączną moc około 750 koni elektrycznych. Czas, jaki uzyskuje samochód elektryczny w skali od 0 do 60 mil na godzinę to trzy sekundy. Akumulator starczy natomiast na drogę nieprzekraczającą 316 mil.

Bollinger B1

Bollinger B1 Samochody elektryczne

Poza ekscentrycznym wyglądem samochód oferuje także całkiem niezłe osiągi. Mimo tego, że bateria o mocy 142 kilowatogodzin wystarcza tylko na 200 mil, w grę wchodzą podwójne silniki dostarczające 614 koni mechanicznych. Czas, w którym B1 rozpędzi się od 0 do 60 mil na godzinę to 4,5 sekundy.

Canoo Lifestyle Vehicle

Canoo Lifestyle Vehicle

Pojazd, który ujrzy światło dzienne w późnym 2022 roku, ma moc 350 koni mechanicznych i może przejechać 250 mil na jednym ładowaniu. Wersja samochodu Adventure ma bagażnik na dachu i hak holowniczy, który może uciągnąć ciężar do 2000 funtów.

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck Samochody elektryczne

W zestawieniu nie mogło zabraknąć legendarnego już pojazdu od firmy Elona Muska. Cybertruck być może trafi na rynek w 2022 roku, a ma być on wyposażony w cztery silniki. Oznacza to, że pickup będzie mógł przejechać 500 mil na jednym ładowaniu.

Źródło: Wired

Sprawdź najnowsze wpisy