ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ciekawostki o YouTube

Interesujące ciekawostki o YouTube, które zna niewiele osób

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Artykuły

YouTube to serwis, który zna prawie każdy użytkownik Internetu. Znajdujemy tu swoich ulubionych twórców, muzykę, różne instruktaże, plotki i wiele innych. Ludzie spędzają długie godziny na przeglądaniu portalu, dlatego ciężko wyobrazić sobie życie bez niego. Mało kto jednak zastanawia się nad jego historią, czy tym, jaki był pierwszy filmik dodany na stronę. Poniżej znajdziesz ciekawostki o YouTube, które zaspokoją Twoją ciekawość na temat popularnego serwisu.

YouTube miał być portalem randkowym

ciekawostki o YouTube
Źródło: geralt // pixabay

Serwis rozpoczął swoją działalność 14 lutego 2005 roku. Data ta nie jest przypadkowa. Jego twórcy, czyli Jawed Karim, Chad Hurley, Steve Chen pracujący wcześniej dla PayPal postanowili stworzyć platformę do randkowania. Użytkownicy mieli publikować filmy o sobie, a inni zainteresowani mieli kontaktować się z nimi przez stronę. Pomysł nie przypadł jednak internautom do gustu i przez pierwsze 5 dni od startu na YouTube nie został zamieszczony żaden film. W związku z tym właściciele postanowili zmienić formułę funkcjonowania serwisu i możemy korzystać z portalu w obecnym kształcie.

Zobacz także: YouTube TV w opałach — telewizja traci kanały

Pierwsze wideo na stronie

wideo na YouTube
Źródło: Megan_Rexazin // pixabay

Wbrew pozorom, pierwszy zamieszczony film na stronie nie jest niczym niezwykłym. Nosi on tytuł „Me at the zoo” i możemy zobaczyć na nim mężczyznę przed wybiegiem dla słoni w zoo w San Diego. Mężczyzną tym jest Jawed Karim, czyli jeden ze współzałożycieli serwisu. Wideo trwa jedynie 18 sekund i zostało dodane na stronę 23 kwietnia 2005 o godzinie 20:27:12. Film ma obecnie prawie 217 miliardów wyświetleń i jest jedynym wideo dodanym na zweryfikowanym kanale o nazwie “jawed”.

YouTube nie zawsze był własnością Google

wyszukiwarka Google
Źródło: Simon // pixabay

Serwis Google Videos powstał szybciej niż YouTube (25 stycznia 2005), jednak nie cieszył się tak dużą popularnością jak witryna pracowników PayPala. Skłoniło to Google do złożenia twórcom platformy propozycji nie do odrzucenia. W jednej z knajpek Denny’s znajdującej się w pobliżu biura Google w Dolinie Krzemowej team giganta wyszukiwarkowego zaoferował 1,65 miliarda dolarów za sprzedaż serwisu. Po transakcji dwaj założyciele Steve i Chad zamieścili w YouTube filmik z informacją o tym, że będą współpracować z Google.

Zobacz także: Często słuchasz na YouTube? Spodoba Ci się nowe sterowanie

Serwis teledyskami stoi i nie tylko…

logo YouTube
Źródło: Mizter_X94 // pixabay

Największe wyświetlenia na YT robią teledyski. W TOP50 wideo znajdują się praktycznie same piosenki, z których wiele ma miliardy wyświetleń. W topce znajdują się jednak pewne małe wyjątki. Jednym z najpopularniejszych filmów jest odcinek bajki – “Masza i Niedźwiedź – Przepis na katastrofę”. Co ciekawe, nie jest to nawet oryginalne wideo, choć oficjalne kopie również można znaleźć w serwisie. Niekwestionowanym królem pod względem wyświetleń jest natomiast “Baby Shark Dance”, który powoli zbliża się do 10 miliardów odtworzeń.

Kilka ważnych liczb

ciekawostki o YouTube
Źródło: geralt // pixabay

Serwis opiera się głównie na statystykach. Kilka wideo odegrało ważną rolę w historii YouTube’a. Pierwszym filmem, który przekroczył miliard wyświetleń, jest teledysk do piosenki „Gangnam Style”. Serwis nie był gotowy na taką liczbę, dlatego licznik wyświetleń musiał zostać po nim rozbudowany. Najbardziej znienawidzonym filmem jest produkcja samego serwisu, czyli „YouTube Rewind 2018”. Wideo zgromadziło prawie 20 milionów łapek w dół, prześcigając w tym wcześniejszego lidera. Uprzednio był to teledysk do piosenki Justina Biebera „Baby”. Najpopularniejszym hasłem wyszukiwanym na YT jest „jak się całować”, a drugim w kolejności „jak zawiązać krawat”.


Zobacz także: Reklamy zamiast filmów i koniec komentarzy? Twórcy kpią z działań YouTube

YouTube to miejsce, które skrywa wiele różnych ciekawostek. Jednak warto mieć na uwadze, że sam serwis także ma swoje drobne tajemnice. Ciekawostki o YouTube to temat rzeka i można tutaj wyszukiwać kolejne informacje, które prowadzą do kolejnych i kolejnych. Bardzo często mało, kto zastanawia się nad tym, jaki był pierwszy film opublikowany w serwisie YouTube oraz kim była ta osoba? Od dziś już znasz odpowiedzi na te pytania. Google nie było właścicielem od samego początku, jednak czytając wszystkie fakty o YouTube, można jasno stwierdzić, że była to jedna z lepszych decyzji, jakie udało się podjąć.

Źródło zdjęcia głównego: mohamed_hassan // pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy