ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
update systemu Windows 11 ostrzeżenie odnośnie wymagań

Przestarzałe aktualizacje Windowsa? Microsoft wyjaśnia, a ja ostrzegam

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Łatki dla systemu Windows to bardzo ważny aspekt funkcjonowania platformy. Jednak przestarzałe aktualizacje na Twojego Windowsa mogą więcej zepsuć niż naprawić. W ostatnim czasie podejrzanie łatki pojawiły się w Windows Update – Microsoft wyjaśnia, o co chodzi.

Zobacz także: Spraw, aby Windows 11 wyglądał jak Windows 10

Przestarzałe aktualizacje Windowsa?

W ciągu ostatnich lat użytkownicy otrzymywali aktualizacje sterowników oznaczone jako „INTEL — System”, które są datowane na rok 1968. Dzieje się tak, mimo że zostały dostarczone zaraz po aktualizacji do systemu Windows 11.

przestarzałe aktualizacje windowsa

Większość z tych sterowników – które mogą wydawać się problematyczne ze względu na ich dziwną specyfikację – jest dostępna w panelu ustawień opcjonalnych Windows Update. W nowym poście na blogu Microsoft wyjaśnił, dlaczego i w jaki sposób te sterowniki są antydatowane w systemie Windows.

przestarzałe aktualizacje windowsa

Według firmy, daty wszystkich sterowników Windows są ustawione na 21 czerwca 2006 r., aby ograniczyć problemy ze zgodnością. Dotyczy to przede wszystkim sterowników Intela oraz Nvidii. Znajdziesz je wchodząc w Windows Update > Opcje Zaawansowane > Aktualizacje opcjonalne.

Klasyfikacja sterowników

Windows Update klasyfikuje sterowniki według różnych czynników, w tym daty. Na przykład, jeśli sterownik dostępny w bibliotece Microsoftu idealnie pasuje do identyfikatora sprzętowego urządzenia, stanie się on najlepszym kandydatem i użytkownicy będą mogli go pobrać.

Jeśli jednak istnieje więcej niż jeden sterownik pasujący do identyfikatora sprzętu, automatycznie wybierany jest sterownik z najnowszym znacznikiem czasu. Jeśli w tym przypadku istnieje powiązanie między wieloma „driverami”, Microsoft sprawdzi najwyższy numer wersji pliku zgodny z datą wydania kompilacji.

Jest pewien haczyk — sterowniki systemu Windows automatycznie będą miały nowszy znacznik czasu niż ten dostarczony przez producenta po zainstalowaniu nowej kompilacji systemu Windows. W rezultacie sterowniki producenta zostaną zastąpione sterownikami systemu Windows, co może spowodować uszkodzenie określonych funkcji urządzenia.

Dzięki antydatowaniu sterowników systemu Windows Microsoft umożliwia sterownikom producenta zachowanie pierwszeństwa w stosunku do sterownika dostarczonego przez system Windows. W innym dokumencie Microsoft stwierdził, że sterowniki Intela są datowane na rok 1968 (rok, w którym powstał Intel) z tego samego powodu. Mają one obniżyć rangę sterowników Intela, gdy dostępne są sterowniki producenta.

„Jest to konieczne, ponieważ jest to narzędzie pomocnicze, które nie powinno zastępować żadnych innych sterowników. Aktualizacja oprogramowania chipsetu Intel(R) nie jest potrzebna — nie martw się, jeśli nie masz najnowszej wersji”

— zauważył Intel w usuniętym poście na blogu.

Bardzo niemiła sytuacja spotkała mnie po zainstalowaniu sterowników Intela, które okazały się być nieaktualne, mimo że system wskazywał inaczej. Powrót do poprzednich był karkołomny i czasochłonny. Zalecam zatem ostrożność w przypadku instalowania sterowników i aktualizacji opcjonalnych.

Źródło: Microsoft, windowslatest

Sprawdź najnowsze wpisy