ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bezstratny dźwięk Apple Music

Bezstratny dźwięk w Apple Music – Apple osiągnęło swój cel

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Kilka miesięcy temu Apple ogłosiło wsparcie dla formatów Lossless oraz Dolby Atmos w usłudze Apple Music. Firma powiedziała wtedy, że ​​katalog wystartuje od 20 milionów utworów z obsługą formatu Lossless, a do końca roku otrzymamy wszystkie 90 milionów utworów w najwyższej jakości. Wydaje się, że na dzień 28 grudnia Apple osiągnęło wyznaczony cel – bezstratny dźwięk w Apple Music jest dostępny praktycznie dla każdego utworu.

Zobacz także: Nowy iPhone zadebiutuje już na początku 2022 roku. To będzie hit!

Bezstratny dźwięk w Apple Music – Apple osiągnęło swój cel

Chociaż w bibliotece możemy mieć utwory z etykietą Apple Digital Master, prawdopodobnie przypominają one o zakupach przez iTunes. Jakiś czas temu firma z Cupertino ogłosiła, że ​​żadna z treści audio kupionych w iTunes nie będzie obsługiwała dźwięku bezstratnego ani przestrzennego.

Bezstratny dźwięk Apple Music

Takie informacje podał nam serwis 9to5Mac. Nie możemy jeszcze na 100% potwierdzić, że każda z 90 milionów piosenek w Apple Music jest w rzeczywistości w formacie Lossless, ale po wyszukaniu mnóstwa artystów nie mogę znaleźć singla, EP-ki, albumu, kolekcji lub największych hitów, która nie była dostępna w bezstratnym dźwięku.

Najwyższa jakość na razie nie dla AirPods Max

Kiedy Apple ogłosiło wsparcie dla najwyższej jakości, wywołało to wiele kontrowersji, ponieważ okazało się, że użytkownicy nie mogą przesyłać strumieniowo treści Lossless w popularnych słuchawkach AirPods od Apple. Nie chodzi tylko o podstawowy model, ale nawet o flagowe AirPods Max nawet przy połączeniu przewodowym. Według Apple, nawet przy użyciu odpowiedniego przewodu jest to niemożliwe:

Przewód z Lightning na audio 3,5 mm pozwala połączyć słuchawki AirPods Max z analogowymi źródłami dźwięku w celu słuchania filmów i muzyki. Słuchawki AirPods Max można połączyć z urządzeniami odtwarzającymi nagrania Lossless i Hi-Res Lossless z wyjątkową jakością dźwięku. Jednak biorąc pod uwagę konwersję analogowo-cyfrową w przewodzie, odtwarzanie nie będzie całkowicie bezstratne.

Support Apple
Bezstratny dźwięk Apple Music

Bezstratny dźwięk w Apple Music – jak słuchać?

Apple zauważa, że ​​użytkownicy muszą zainstalować iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4 lub tvOS 14.6 lub nowszy, aby korzystać z utworów w formacie Lossless, chociaż jeśli planują słuchać ich przez słuchawki, muszą korzystać z połączenia przewodowego. Na przykład dzięki oprogramowaniu dla HomePod w wersji 15.1 użytkownicy mogą przesyłać strumieniowo utwory w trybie Lossless przy użyciu oryginalnego HomePod lub HomePod mini.

Apple nie podało, ile utworów ma obecnie etykiety Hi-Res Lossless i Dolby Atmos, chociaż przesyłanie strumieniowe w Hi-Res Lossless wymaga zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego, a Dolby Atmos potrzebuje odpowiedniej informacji ze strony artysty.

Na razie nie jest tak, że firma przeniesie cały swój katalog do Dolby Atmos lub Hi-Res Lossless, ale można posłuchać najnowszych płyt w najlepszej dostępnej jakości, takich jak „Voyage” od zespołu ABBA. Z uwagi na to, żer Apple realizuje swój cel, jakim jest udostępnienie całego katalogu Apple Music w Lossless, firma zrealizowała kolejną obietnicę na koniec roku, podobnie jak w przypadku obsługi Swift Playgrounds 4 i SharePlay na Macu. Z drugiej strony, długo oczekiwany Universal Control ma zostać wydany w 2022 roku. Ale nie możemy mieć tego wszystkiego, prawda?

Źródło: MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy