ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nowość ISO data premiery Windows 11 będzie szybszy

Ukryte i przydatne funkcje w Windows 11 – odkryj je wszystkie

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Windows 11 to bardzo dobry system operacyjny. Jeśli masz możliwość zainstalowania go, to zrób to bez wahania. Oprócz wielu nowości np. odświeżonego Paska Zadań i Menu Start, platforma zawiera też inne możliwości. Oto ukryte funkcje w Windows 11 – warto je poznać.

Zobacz także: Seks na Netflix – w tych filmach jest go pełno

Ukryte funkcje w Windows 11

Przyciągaj okna

 snap przyciąganie okien

Windows 11 ma pewne ulepszenia w funkcjach wielozadaniowości. Opcja Snap Layouts pozwala obsługiwać wiele okien jednocześnie. Jej polska nazwa to przyciąganie okien. Żeby ją aktywować wpisz „przyciągaj okna” w wyszukiwarce systemowej, a następnie ją włącz. Aby korzystać z tej opcji wystarczy, że najedziesz kursorem na ikonę powiększenia/pomniejszenia okna i wybierzesz, któryś z dostępnych szablonów zestawienia okien.

Dostosuj głośność do indywidualnych aplikacji

ukryte funkcje windows 11 mikser

Funkcja miksera głośności w systemie Windows jest teraz dostępna w sekcji Ustawienia > System > Dźwięk. Jest to ta sama funkcja, która umożliwia dostosowanie poziomów dźwięku systemu. W tej sekcji możesz też dostosować głośność dla poszczególnych aplikacji.

Po prostu otwórz Ustawienia i przejdź do System> Dźwięk i kliknij Mikser głośności. Następnie w sekcji Aplikacje możesz zobaczyć suwak głośności dla poszczególnych aktualnie otwartych programów. Teraz będziesz mógł dostosować głośność dla każdej z nich według potrzeb.

Schowek

Windows 11 schowek

Windows 11 ma nową i ulepszoną funkcję historii schowka. Schowek zawiera teraz kilka przydatnych funkcji, takich jak Emoji, GIF, Kaomoji, Symbole itp. Możesz też włączyć historię schowka, przechodząc do sekcji Ustawienia> System> Schowek. Następnie możesz uzyskać dostęp do elementów schowka, naciskając klawisz skrótu Win + V. Zobaczysz tu ostatnio kopiowane treści.

W oknie Historia schowka zobaczysz kilka zintegrowanych funkcji, takich jak GIF-y, emotikony itp. Możesz używać tych elementów w swoich zapiskach, kiedy tylko chcesz.

Sesje koncentracji

sesje koncentracji

Nowa aplikacja Zegara w Windows 11 zawiera tryb Focus Session (Sesje koncentracji). Tryb ten pozwala użytkownikom skoncentrować się na swojej pracy, monitorować czas spędzony na danym zadaniu, zrobić sobie przerwę w pracy po pewnym czasie i nie tylko. Jeśli jesteś pracoholikiem, możesz skorzystać z tej funkcji, aby zwiększyć swoją produktywność. Jest to szczególnie przydatne w pracy zdalnej.

Narzędzie Wycinanie

narzędzie wycinanie windows 11

Jest to moje ulubione narzędzie w Windowsie 11, które zadebiutowało już w „dziesiątce”. Wystarczy użyć kombinacji klawiszy WIN + SHIFT + S. Następnie zaznaczamy myszą obszar, któremu chcemy zrobić zrzut ekranu. Pojawi się on w centrum powiadomień w prawym dolnym rogu Windowsa 11. Po jego kliknięciu otwiera się narzędzie do edycji obrazka, dzięki któremu możemy nanieść dodatkowe informacje lub po prostu zapisać go.

Otwórz stare menu kontekstowe

Windows 11 zawiera nowe menu kontekstowe, które nie wszystkim przypadło do gustu. Część opcji znajduje się w postaci ikon w górnej części menu, a część została ukryta w sekcji „Pokaż więcej opcji”. Jeśli chcesz w szybki sposób dostać się do listy możliwości znanej z Windowsa 10, wciśnij SHIFT + F10. Zobaczysz wtedy dobrze znane menu.

Źródło: thewindowsclub

Sprawdź najnowsze wpisy