ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Deszcz meteorów

Deszcz meteorów rozświetli niebo – piękne zjawisko nadchodzi

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Deszcz meteorów potrafi rozświetlić niebo. Jest to piękne zjawisko, które warto obejrzeć, gdy nadarza się okazja. Taka będzie miała miejsce już niedługo.

Zobacz także: Mars i Ziemia mają więcej wspólnego, niż sądzono

Deszcz meteorów w 2022 roku

Deszcz meteorów kwadrantyd rozpocznie niesamowitą serię dla amatorów astronomii w 2022 roku. Jasne kule ognia, które pochodzą z asteroidy, a nie z komety uwidocznią się na naszym niebie. Zjawisko pojawi się w styczniu podczas nowiu Księżyca, co zapewni idealne warunki do oglądania.

Deszcz meteorów

Deszcz meteorów kwadrantyd będzie widoczny w nocy z 2 stycznia na 3 stycznia, osiągając szczyt około godziny 4:40 nad ranem wschodnim 3 stycznia 2022 r. Jednak to nie jest jedyny moment do obserwacji. Możesz dostrzec jedną z kul ognia w dowolnym momencie między 26 grudnia a 16 stycznia, kiedy deszcz jest aktywny. W godzinach szczytu i podczas ciemnej nocy Kwadrantyd może wytworzyć od 50 do 100 meteorów, przy czym średnia wynosi około 80 meteorów.

Meteory składają się z szczątków komet lub asteroid. Na swojej orbicie wokół Słońca Ziemia przechodzi przez niektóre z tych szczątków, powodując zderzenie z atmosferą naszej planety. Gdy szczątki przelatują przez naszą atmosferę, cząstki zaczynają się rozpadać i spalać, tworząc jasne smugi światła, które widzimy na niebie.

Chociaż większość meteorów pochodzi z lodowych komet, uważa się, że deszcz kwadrantydów pochodzi ze starożytnej asteroidy. Asteroida 2003 EH1 okrąża Słońce mniej więcej co pięć i pół roku. Ale to małe ciało niebieskie, o średnicy około dwóch mil, mogło być kiedyś kometą, którą astronomowie obserwowali prawie 500 lat temu.

Do tego dochodzi tajemnica kwadrantydy – promiennego punktu na niebie, z którego wydaje się pochodzić deszcz meteorów. Gwiazdozbiór Quadrans Muralis — domniemany punkt początkowy — został odkryty przez francuskiego astronoma Jerome’a ​​Lalande w 1795 roku. Jednak Międzynarodowa Unia Astronomiczna usunęła gwiazdozbiór z listy uznanych gwiazdozbiorów w 1922 roku.

Widowiskowe kule ognia – jak oglądać?

W tym roku obserwatorzy nieba mają wyjątkowe szczęście, ponieważ szczyt deszczu zbiega się z Księżycem w nowiu. Takie zjawisko oznacza początek cyklu księżycowego, kiedy naturalny satelita jest umiejscowiony między Ziemią a Słońcem, co skutkuje ciemnym krajobrazem ledwo widocznym gołym okiem. W tym czasie światło Księżyca nie konkuruje z innymi obiektami niebieskimi na niebie.

Chociaż mają wąskie okno szczytowe trwające tylko cztery do sześciu godzin, kwadrantydy są bardzo popularne, ponieważ są kulami ognia. Kule ognia pochodzą z większych cząstek, co oznacza, że są znacznie jaśniejsze, a ich światło i kolor trwają dłużej niż przeciętny deszcz meteorów.

Deszcz meteorów

Deszcz będzie lepiej widoczny na półkuli północnej, ponieważ wydaje się, że pochodzi z północnego punktu na niebie. Warto dodać, że nie będziesz potrzebować żadnego specjalnego sprzętu, aby zobaczyć to zjawisko. Najlepiej jest znaleźć miejsce oddalone od zakłócającego światła i wyłączyć wszelkiego rodzaju latarki lub urządzenia elektroniczne.

Powinieneś pozwolić swoim oczom przyzwyczaić się do ciemności przez około 30 minut przed oglądaniem. Następnie spójrz na skrawek nieba, gdzie zobaczysz Wielki Wóz, aby znaleźć kule ognia.

Źródło: inverse

    Sprawdź najnowsze wpisy