10 najgorszych gier roku 2021 – jakie tytuły zawiodły oczekiwania?

5 minut czytania
Komentarze

Jako że rok 2021 zmierza ku końcowi, wokół nas pojawia się wiele podsumowań oraz rankingów. Bardzo ciekawe zestawienie przygotował serwis Metacritic, który zajmuje się recenzowaniem gier filmów, seriali i tym podobnych tworów. Portal stworzył ranking dziesięciu najgorszych gier roku 2021. Bez zbędnego owijania — oto on!

10. Necromunda: Hired Gun

Najgorsze gry 2021 roku! Oto one

Hired Gun to gra typu FPS (first person shooter) osadzona w uniwersum Warhammera 40K. Tytuł wywodzi się z francuskiego studia Focus Entertainment, ten sam producent stoi za wydaniem między innymi Space Hulk: Deathwing. Gra ta nie zaimponowała recenzentom, podobnie jak Hired Gun, który wystartował z wieloma wadami technicznymi i zgarnął tytuł „gorszej wersji Dooma”.

Ocena Metacritic: 49 punktów

Zobacz też: Graczu, poznaj nową generację popularnego laptopa dla Ciebie!

9. Demon Skin

Najgorsze gry 2021 roku! Oto one

Gra ta jest ambitną, niezależną hybrydą hack-n-slasha i klasycznego RPG. Demon Skin wydano wiosną, a tytuł osadzony jest w mrocznym świecie fantasy pełnym potworów, zaczynając od zombie, idąc przez wilkołaki, kończąc natomiast na golemach. Krytycy opisali grę jako Dark Souls wbite w skórę awanturniczego 2D. Wyniki okazały się jednak znacznie gorsze, niż mogło się to wydawać. Gra jest trudna, ale tutaj trudność wynika bardziej ze słabego schematu kontroli niż z czegokolwiek pozytywnego. Ogólny brak dopracowania Demon Skin oznacza, że nie zbliży się on do elitarnej pozycji Dark Souls.

Ocena Metacritic: 48 punktów

8. Arkham Horror: Mother’s Embrace

Najgorsze gry 2021 roku! Oto one

Oparta luźno na Lovecraftowskiej planszówce Arkham Horror gra dzieje się w latach 20′ ubiegłego wieku. Mother’s Embrace nie próbuje powielać oryginalnej rozgrywki, ale zamiast tego tworzy nową mieszankę RPG, strategii, walki turowej i śledztwa. Gra sprowadza się do tego, że gracz próbuje zidentyfikować mordercę profesora astronomii. Krytycy uważają, że gra studia Asmodee blednie w porównaniu z oryginałem. Dzieje się tak głównie dzięki uproszczonej rozgrywce, pozbawionej inspirującej historii i braku możliwości powtarzania ruchów.

Ocena Metacritic: 48 punktów

7. I Saw Black Clouds

Najgorsze gry 2021 roku! Oto one

I Saw Black Clouds to interaktywny thriller o zjawiskach nadprzyrodzonych, który zadebiutował za pośrednictwem studia Ghost Dog Films. Krytycy twierdzą jednak, że jeśli szukasz interaktywnego filmu, może lepiej będzie przejrzeć Netflixa. Uważają oni, że Saw Black Clouds jest płytkie, niespójne i amatorsko sfilmowane.

Ocena Metacritic: 48 punktów

6. Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition

Najgorsze gry 2021 roku! Oto one

Jeśli potrzebujesz dalszych dowodów na to, że żyjemy w mrocznych czasach, spójrz na to! Metacritic włącza do listy najgorszych gier roku tytuł z najgłośniejszej serii świata. Jest to zremasterowana przez Rockstar kompilacja trzech starszych tytułów — Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Vice City oraz Grand Theft Auto: San Andreas. Każda z tych gier w swoich oryginalnych wydaniach była hitem, jednak dziś są rozczarowaniem 2021 roku. Zremasterowana grafika zdołała zarówno usunąć niektóre uroki oryginałów, jak i wprowadzić nowe elementy powodujące niespójność. Dodatkowo kompilacja była niespodziewanie bardzo zbugowana w momencie premiery. Wersje konsolowe trylogii (PS5 i Xbox Series X) były nieznacznie lepsze niż wersja na Switcha, która cierpiała na jeszcze więcej problemów z wydajnością, przez co była kompletnie rozczarowująca.

Ocena Metacritic: 47 punktów

5. Of Bird and Cage

Najgorsze gry 2021 roku! Oto one

Gra zasługuje na szacunek za to, że jest jedynym w tym roku albumem heavy metalowym, przebranym za dwugodzinną interaktywną historię luźno opartą na baśni Pięknej i Bestii. Jednak, jak ujął to Screen Rant – „Tylko dlatego, że gra jest wyjątkowa, niekoniecznie oznacza, że warto w nią zagrać”. Wielu krytyków uważa, że historia Bird and Cage ma mniejszą głębię niż przeciętny teledysk, a interaktywność gry praktycznie nie istnieje.

Ocena Metacritic: 44 punkty

4. Taxi Chaos

Najgorsze gry 2021 roku! Oto one

Perfidny klon gry firmy Sega zatytułowanej Crazy Taxi może kosztować jak zwykła gra, ale wciąż będzie to za dużo. Gracz musi zapłacić pieniądze, aby zagrać w uproszczoną i nieoryginalną wyścigówkę w stylu arcade.

Ocena Metacritic: 42 punkty

3. Werewolf: The Apocalypse – Earthblood

Najgorsze gry 2021 roku! Oto one

Gra pochodzi z francuskiego studia stojącego między innymi za serią Pro Cycling Manager. Earthblood jest oparty na serii gier RPG — World of Darkness. W tym tytule pomieszano style skradanki, akcji i RPG. Gracz wciela się w Cahala — wilkołaka, który jest rozwścieczony zanieczyszczeniem i szuka zemsty na gigantycznej firmie naftowej. Choć gra zrobiła przyzwoite pierwsze wrażenie podczas prezentacji na targach E3 kilka lat temu ostatecznie spotkała się ze słabymi recenzjami. Krytycy zarzucili grze nadmierną powtarzalność, powierzchowną fabułą i przestarzałą rozgrywkę.

Ocena Metacritic: 42 punkty

2. Balan Wonderworld

Najgorsze gry 2021 roku! Oto one

Jest to platformówka 3D stworzona przez twórców gry Sonic the Hedgehog. Niestety — jedną rzeczą jest udawanie platformówki w stylu retro, która może mieć swój urok, a zupełnie inną rzeczą jest to, że gra faktycznie działa tak, jakby została stworzona dekady temu. Balan Wonderworld ma dziwną mechanikę zmiany kostiumów, zbyt uproszczone sterowanie i niezrozumiałą fabułę. Gra wydaje się być komercyjną porażką, a jej twórca Yuji Naka wycofał się ze studia Square Enix wkrótce po wydaniu tytułu.

Ocena Metacritic: 36 punktów

1. eFootball 2022

Najgorsze gry 2021 roku! Oto one

„Najlepsze rzeczy w życiu są darmowe” – to stwierdzenie, które najwyraźniej nie dotyczy gier wideo. Dwudziestoletnia renomowana marka Konami niegdyś uważana za najlepszą w swoim gatunku przeszła gruntowny remont w 2021 roku. Seria Pro Evolution Soccer przeszła na model free-to-play i zmieniła swoją kultową nazwę. We wrześniu czekała na nas premiera gry eFootball 2022, która okazała się być legendarną już katastrofą. Krytycy i gracze szybko zwrócili uwagę na śmieszną i zawstydzającą grafikę, niespójną i nużąca rozgrywkę oraz poważny brak contentu. Jest to jedna z najgorzej ocenianych gier w historii Steama.

Ocena Metacritic: 25 punktów

Źródło: Metacritic

Motyw