ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
dlaczego nie instalować windows 11

Kilka powodów, dla których nie warto instalować Windows 11

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Korzystam z Windows 11 od początku jego debiutu i uważam, że to dobry system. Jednak wielu użytkowników nie jest przekonanych do nowej platformy. Oto kilka powodów, dla których nie warto instalować Windows 11.

Zobacz także: Oto skróty klawiszowe Windowsa – GIGANTYCZNA lista!

Kilka powodów, dla których nie warto instalować Windows 11

Masz 10 dni na powrót do Windowsa 10

Windows Update instalować Windows 11

Jeśli zainstalujesz Windows 11 i Ci się nie spodoba, masz 10 dni na powrót do starszej wersji. Istnieją w Internecie pewne obejścia tego „zabezpieczenia” i przedłużenia czasu do 60 dni. Jednak mniej doświadczeni użytkownicy mogą sobie z nimi nie poradzić. Tak czy owak, jeśli zainstalujesz Windows 11, musisz naprawdę tego pożądać, ponieważ powrót do poprzednika może być utrudniony. Szkoda byłoby odkryć w piętnastym dniu użytkowania, że system zawiera funkcję, która Cię wyjątkowo wkurza – wtedy już nic Ci nie pomoże, aby cofnąć aktualizację.

Problemy ze zmianą domyślnej przeglądarki

Microsoft Edge z trybem oszczędnym

Microsoft chce, aby wszyscy użytkownicy systemu korzystali z Edge. Firma od kilku miesięcy pracuje nad zmianami w systemie, które mają skłonić korzystających do przeglądarki giganta z Redmond. Problem w tym, że Edge jest dobrym programem. Jednak z drugiej strony, użytkownicy lubią czuć się wolnymi i mieć wybór. Dla przykładu, linki otwierane z usług Microsoftu (np. wyszukiwarki systemowej, Widżetów itp.) będą otwierały się tylko w przeglądarce Edge. Z kolei opcje zmiany domyślnego programu zostały dobrze ukryte w Ustawieniach. Użytkownicy, którzy nie znają się na systemie, mogą mieć problem ze zmianą tych opcji.  

Znikający Panel Sterowania

Microsoft ubija Panel Sterowania

Panel Sterowania to wręcz kultowa funkcja systemu Windows. Jednak Microsoft regularnie usuwa z niej opcje. Zostają one przesunięte do aplikacji Ustawienia. W tym momencie Panel Sterowania składa się jedynie z kilku opcji – większość funkcji znajdziemy w Ustawieniach. Wielu użytkowników twierdzi, że Panel Sterowania to jedyny „dobry” obszar Windowsa. Korzystający zarzucają też gigantowi z Redmond, że bezpowrotnie usunął kilka przydatnych funkcji. Twierdzą również, że w Ustawieniach można się pogubić.

Nowe Menu kontekstowe

instalować Windows 11 szybszy menu kontekstowe prawy przycisk myszy

Posiadanie zbyt wielu opcji w menu kontekstowym może być obciążeniem dla początkujących użytkowników. Windows 11 to system, w którym menu prawego przycisku myszy zostało zredukowane do minimum. Wiele pozycji znanych z Windowsa 10 zostało usuniętych bądź przesuniętych do „Pokaż więcej opcji”. Ten fakt nie podoba się wielu użytkownikom, którzy nie potrafią odnaleźć się w nowych opcjach. Największy zarzut jest taki, że Microsoft ograniczył wybór i utrudnił dostęp do regularnie używanych funkcji. To zła wiadomość dla wielu długoletnich użytkowników systemu Windows.

Nowicjusze nie chcą instalować Windows 11 ze względu na wyszukiwarkę

W Windowsie 11 pasek wyszukiwania został zminimalizowany do ikony lupy. W poprzedniku można było wyświetlić duże pole wyszukiwania wprost na Pasku Zadań. Dla zaawansowanych użytkowników to nic wielkiego, ale nowicjusze mogą mieć problem ze znalezieniem wyszukiwania.

Instalować Windows 11? Dlaczego warto

Oczywiście jest też kilka powodów, dla których warto ten system zainstalować:

  • Nowe Menu Start,
  • Świetny Sklep Microsoft,
  • Wiele nowych funkcji jak np. przyciąganie okien, lepszy wycinek i szkic czy Widżety.

Źródło: zdnet

Sprawdź najnowsze wpisy