ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Cztery misje NASA badające Ziemię

NASA właśnie ujawniła 4 nowe misje, które będą badać Ziemię w 2022 roku

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Artykuły

NASA udostępnia nieco informacji o czterech misjach, które planuje wystrzelić w 2022 roku. Co ciekawe, nie mają one skupiać się na badaniu kosmosu, a Ziemi. Dokładniej rzecz biorąc, ich celem będzie dostarczenie naukowcom informacji na temat systemów klimatycznych i procesów zachodzących na naszej planecie. Misje będą badać ekstremalne burze, wody powierzchniowe i oceany oraz pył atmosferyczny. Te cztery misje to TROPICS, EMITT, JPSS-2 i SWOT.

Cztery misje NASA badające Ziemię

Cztery misje NASA badające Ziemię

Warto więc pokrótce opisać każdą z nich:

TROPICS

Misja TROPICS ma na celu poprawę obserwacji cyklonów tropikalnych. W skład TROPICS wchodzi sześć różnych satelitów, które współpracując ze sobą, przeprowadzą mikrofalowe obserwacje opadów, temperatury i wilgotności burzy. Dane zebrane przez satelity pomogą naukowcom zrozumieć czynniki, które zwiększają intensywność cyklonów tropikalnych i pomogą poprawić prognozowanie pogody. Te małe satelity zostaną umieszczone na orbicie w parach podczas trzech oddzielnych startów, a wszystkie satelity w konstelacji znajdą się na orbicie do 31 lipca 2022 roku. Satelity są dość małe, bo zaledwie wielkości bochenka chleba, a na pokładzie każdego z nich znajduje się miniaturowy radiometr mikrofalowy. Satelity pozwolą na częstsze obserwacje powierzchni planety, niż są w stanie to zrobić obecne satelity meteorologiczne, co pozwoli na uzyskanie większej ilości danych do prognozowania pogody w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

EMIT

EMIT lub Earth Surface Mineral Dust Source Investigation ma na celu badanie pyłu wzbijanego z powierzchni w jednych z najbardziej suchych regionów naszej planety. Cząsteczki pyłu mogą wpływać na bilans energii pochodzącej ze Słońca w kierunku Ziemi. Ponadto, pył atmosferyczny może odbijać energię w przestrzeni kosmicznej i wpływać na temperaturę planety. To, z czego składa się pył, decyduje o tym, czy pył w atmosferze ogrzewa, czy chłodzi planetę. Na przykład, gdy pył zawiera ciemne minerały zawierające żelazo, energia ma tendencję do pochłaniania, co prowadzi do ogrzewania środowiska. Jednakże, gdy pył składa się głównie z cząstek zawierających glinę, które rozpraszają światło, może to prowadzić do ochłodzenia.

Zobacz też: Riot usuwa skina do Ekko po lawinie krytyki

Celem misji EMIT jest określenie miejsca pochodzenia pyłu, aby oszacować jego skład, co pozwoli naukowcom zrozumieć wpływ, jaki pył może mieć na naszą planetę. EMIT ma wystartować w 2022 roku, a jego główna misja potrwa rok. Nie jest to samodzielny satelita, a coś, co zostanie zamontowane na ISS. Jego głównym instrumentem jest spektrometr obrazujący, który mierzy światło widzialne i podczerwone odbite od powierzchni znajdujących się poniżej.

JPSS

JPSS, czyli Joint Polar Satellite System, ma pomóc w prognozowaniu ekstremalnych burz z kilkudniowym wyprzedzeniem, aby pomóc chronić ludzi na ziemi. JPSS będzie przechwytywał dane dotyczące temperatury i wilgotności w atmosferze oraz temperatury powierzchni oceanu. Satelity JPSS mogą również zbierać dane na temat powodzi, pożarów, wulkanów, smogu, burz pyłowych i lodu morskiego. Satelity będą okrążać Ziemię od bieguna północnego do południowego, przechwytując obrazy i dane podczas swojej orbity. Satelity mogą obserwować każdą część planety dwa razy dziennie, gdy Ziemia obraca się pod nimi. JPSS-2 ma zostać wystrzelony w przyszłym roku, a kolejne trzy satelity zostaną wystrzelone w nadchodzących latach. Oczekuje się, że system będzie dostarczał dane do 2030 roku. Do przyszłorocznego startu zostanie użyta rakieta Atlas V firmy United Launch Alliance wystrzelona z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

SWOT

SWOT, czyli Topografia Wód Powierzchniowych i Oceanów, to misja, która ma umożliwić naukowcom zrozumienie, ile wody znajduje się w oceanach, jeziorach i rzekach na Ziemi. Celem misji jest pomoc naukowcom w zrozumieniu wpływu zmian klimatycznych na słodką wodę oraz tego, w jaki sposób ocean może absorbować nadmiar ciepła i gazów cieplarnianych. SWOT ma wystartować w listopadzie 2022 roku przy użyciu rakiety SpaceX Falcon 9. Start odbędzie się w bazie sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. SWOT to duży satelita wielkości SUV-a, który będzie mierzył wysokość wody za pomocą interferometru radarowego w paśmie Ka. Instrument ten wysyła impulsy radarowe na powierzchnię wody, które odbijają się od niej, pozwalając satelicie odbierać sygnały zwrotne z pary anten jednocześnie.

Zobacz też: Nadchodzi Windjammers 2 – co wiemy?

Technika pomiarowa SWOT pozwala na precyzyjne obliczenie wysokości wody, dzięki czemu naukowcy mogą śledzić regionalne zmiany poziomu morza i monitorować zmiany w przepływie rzek. Dane te pozwolą również naukowcom określić, ile wody przechowują słodkie jeziora, aby zrozumieć, ile słodkiej wody jest dostępne na całym świecie. SWOT jest wynikiem współpracy pomiędzy NASA i Centre National d’Etudes Spatiales, francuską agencją kosmiczną. Kanadyjska Agencja Kosmiczna i Brytyjska Agencja Kosmiczna również przyczyniają się do misji.

Inne misje NASA w 2022 roku

NASA ma liczne misje zaplanowane na przyszły rok, a niektóre z nich mają na celu zbadanie asteroid. Jedną z tych misji jest misja do asteroidy zwanej Psyche, po raz pierwszy ogłoszona w 2020 roku. Psyche to bogata w metale asteroida, która jest wystarczająco duża, aby zostać oznaczona jako planeta karłowata. NASA uważa, że może to być odsłonięte niklowo-żelazne jądro wczesnej planety. Kolejną ważną misją NASA dotyczącą asteroid jest DART. Jej celem jest uderzenie statku kosmicznego w asteroidę, aby określić, czy możemy zmienić trajektorię obiektu, który stanowi zagrożenie dla naszej planety. Po uderzeniu statku kosmicznego DART w asteroidę Didymoon naukowcy będą obserwować efekty, aby ustalić, czy ścieżka asteroidy uległa zmianie.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy