ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Jak zainstalować Windows

Windows 11 22H2 będzie obfity w funkcje. Poznajcie dużą aktualizację!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft jakiś czas temu zmienił harmonogram wydawania łatek do systemów operacyjnych. Nie zobaczymy już dwóch aktualizacji w roku, a jedną. Zatem pierwszy update dla Windows 11 to 22H2, który zostanie wydany w drugiej połowie 2022 roku. Aktualizacja będzie zawierała wiele nowych funkcji. Oto ich przedsmak.

Zobacz także: Arcane sezon 2 – wszystko, co musisz wiedzieć o hicie Netflixa

Windows 11 22H2 nowe funkcje

Uważa się, że Windows 11 22H2 jest częścią gałęzi programistycznej Nickel. Ma przywrócić część funkcji, o które prosili fani np. przeciąganie i upuszczanie. Ta aktualizacja ma również dodać nowe opcje personalizacji do aplikacji Ustawienia oraz nowe narzędzie do sterowania głosowego. Przyjrzyjmy się szczegółom.

Dostęp głosowy

Windows 11 dostęp głosowy

Microsoft eksperymentuje z nowym narzędziem do sterowania głosem o nazwie „Dostęp głosowy”. Ma ono pomóc w szczególności osobom niepełnosprawny, bezdotykowo kontrolować swój pulpit. Umożliwi także otwieranie plików, wybieranie tekstów, dwukrotne stukanie, klikanie prawym przyciskiem myszy i nie tylko – wszystko za pomocą głosu. Co ciekawe, funkcja ta trafiła do testów w ostatniej aktualizacji Windows 11.

Dostęp głosowy wymaga modelu mowy, który można pobrać z Microsoft Store. Po pobraniu wystarczy wybrać wybrany mikrofon, który będzie używany do dostępu głosowego. Jeśli wszystko zostanie ustawione poprawnie, użytkownik może zacząć używać głosu do sterowania komputerem za pomocą jednego dotknięcia.

Windows 11 22H2 dostęp głosowy

Voice Access jest na wczesnym etapie rozwoju, ale obsługuje już wszystkie podstawowe funkcje, w tym polecenia do otwierania aplikacji lub przełączania się między nimi. Jednak Voice Access może być również używany do wydawania określonych poleceń, takich jak klikanie prawym przyciskiem aplikacji lub przewijanie strony w górę i w dół. Minusem jest fakt, że funkcja na starcie będzie wspierała jedynie mowę w języku angielskim.

Szybszy przełącznik wejściowy

Windows 11 jest wyposażony w nowy Input Switcher. Jest to podręczne menu, które pozwala przełączać się między pakietami językowymi zainstalowanymi na urządzeniu. Gigant z Redmond wprowadza zmiany w podstawowej platformie, aby poprawić ogólną wydajność. Firma chce też ułatwić użytkownikom łatwe przełączanie się między wieloma językami i układami klawiatury. Ponadto Input Switcher pojawi się teraz w interfejsie Fluent Design.

Ulepszony Panel Emoji

Emoji

Sekcja emoji w Windows 11 została jakiś czas temu odświeżona o nowy zestaw emoji Fluent. Przyznam, że nie do końca przypadły mi one do gustu. Microsoft próbuje teraz urozmaicić kolekcję emoji, dodając obsługę dodatkowych odcieni skóry. Co więcej, będzie można także spersonalizować emotikony według uznania. Nowy opcja da możliwość stworzenia par z sercem, pocałunków itp.

Inne ulepszenia nadchodzące do Windows 11 22H2

windows 11 22H2 22518

W Windows 11 22H2 pojawią się też mniejsze zmiany. Wśród nich prawdopodobnie zobaczymy:

  • Menu kontekstowe Eksploratora plików będzie zawierało obsługę dodatkowych przycisków.
  • Obsługa funkcji Spotlight na Pulpicie (wyświetlanie zmiennych tapet).
  • Widżet pogody na pasku zadań.
  • Lepsze kodowanie wideo w aplikacjach innych firm, takich jak Adobe lub Filmora, dzięki nowemu interfejsowi API.

Oczywiście wszystkie te funkcje są w fazie testowania, więc wiele może się do jesieni 2022 roku zmienić.

Źródło: windowslatest, techradar

Sprawdź najnowsze wpisy