ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Asteroida 2003 SD220 2021 UA1 Bennu Ziemia

Asteroida 2003 SD220 jest gigantyczna i zmierza w kierunku Ziemi

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Kolejne ciało niebieskie zmierza w kierunku Ziemi. Tym razem jest to Asteroida 2003 SD220. Jej wielkość może przerażać, ale czy zagraża naszej planecie?

Zobacz także: WhatsApp na Windows 10 i 11 – co oferuje aplikacja?

Asteroida 2003 SD220

Asteroida 2003 SD220 to bardzo wydłużona skała kosmiczna trzy razy wyższa od Empire State Building i prawie tak wysoka jak Burj Khalifa w Dubaju (najwyższy budynek na świecie). Ciało niebieskie zbliża się do Ziemi. Najbliżej naszej planety będzie 17 grudnia, kiedy zbliży się do Ziemi na odległość 4,8 milionów km. To około 14-krotność odległości między Ziemią a jej Księżycem.

asteroida 2003 SD220

W związku z tym nie ma się czym przejmować, bo ciało niebieskie nie jest wystarczająco blisko, aby spowodować jakiekolwiek szkody na Ziemi. Samuel Courville, naukowiec ze Szkoły Eksploracji Ziemi i Kosmosu Uniwersytetu Stanowego Arizony, ujmuje to w skali przyjaznej Ziemi.

„Wyobraź sobie, że Ziemia jest wielkości piłki tenisowej, a nasz Księżyc byłby wielkości dziesięciocentówki i znajdowałby się sześć stóp od Ziemi. A ta asteroida byłaby wtedy od 60 do 80 stóp od piłki tenisowej”.

 — mówi Courville Inverse.

Asteroida jednak potencjalnie niebezpieczna?

Chociaż dzisiaj nie stanowi dla nas zagrożenia, asteroida 2003 SD220 jest nadal uważana za potencjalnie niebezpieczną ze względu na stosunkowo dużą bliskość naszej planety.

Asteroida 2003 SD220 2021 UA1 Bennu Ziemia

„Ten mały obiekty jest niebezpieczny przez większość czasu. Oznacza to, że przecina ścieżkę Ziemi, co czyni go potencjalnie niebezpiecznym. Gdyby nigdy nie przekroczył trajektorii Ziemi, to nie byłoby absolutnie żadnej szansy, że kiedykolwiek uderzy w Ziemię”.

– mówi Courville.

Więc chociaż asteroida 2003 SD220 jest potencjalnie niebezpieczna, jest praktycznie nieszkodliwa.

„Wciąż zbliża się znacznie bardziej niż wiele innych asteroid. Ale ponieważ tak dobrze znamy jego orbitę, w rzeczywistości sklasyfikowaliśmy jego ryzyko jako bliskie zeru”.

— mówi Courville.

Asteroida 2003 SD220 zbliżyła się do Ziemi na odległość 11,5 miliona km w 2015 roku, a następnie w 2018 roku była jeszcze bliżej, kiedy przeleciała w odległości 2,9 miliona km.

Rozmiary ciała niebieskiego

Asteroida została po raz pierwszy zaobserwowana w 2003 roku przez naukowców z Lowell Observatory Near-Earth Object Search w Arizonie.

Ma okres orbitalny 0,75 roku wokół Słońca. Oznacza to, że na każde trzykrotne okrążenie Ziemi wokół Słońca asteroida czterokrotnie okrąża Słońce. Ponadto, co trzy lata orbita asteroidy przecina orbitę Ziemi, zbliżając tę parę do siebie.

Z obserwacji naukowców wynika, że asteroida mierzy około 1,1 km długości. To sprawia, że jest to bardzo wydłużona asteroida, prawie trzy razy wyższa od Empire State Building. Asteroida jest uważana za część grupy Aten, grupy asteroid krążących wokół Słońca między Ziemią a Wenus.

Co ciekawe, za każdym razem, kiedy obiekt przelatywał obok Ziemi, astronomowie byli w stanie uchwycić wyraźne obrazy radarowe asteroidy i obserwować jej orbitę.

Według Courville’a jest to ważne z dwóch powodów.

„Asteroidy są budulcem całego materiału w Układzie Słonecznym. Są to pozostałości tego, co było wokół, kiedy formowały się planety i pomagają w zrozumieniu, skąd pochodzi Ziemia i skąd pochodzą planety”.

 – mówi Courville.

Źródło: inverse

Sprawdź najnowsze wpisy