GOG wróci do korzeni skaskował Hitman GOTY

GOG wróci do korzeni? Nieciekawe informacje dla graczy

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

GOG czyli Good Old Games to portal należący do grupy CD PROJEKT, który wystartował w 2008 roku. Początkowo sklep miał sprzedawać tylko stare, trudno dostępne gry. Jednak z biegiem czasu ewoluował i stał się pełnoprawnym portalem z popularnymi tytułami do kupna. Niestety, coś dziwnego dzieje się z portalem. Czy GOG wróci do korzeni?

Zobacz także: Microsoft Office za darmo – korzystaj do woli

GOG – wyjątkowa platforma dla wyjątkowych graczy

GOG.com to platforma dystrybucji cyfrowej — sklep internetowy z wyselekcjonowanym wyborem gier, opcjonalnym klientem do gier zapewniającym swobodę wyboru oraz żywą społeczność graczy. Wszystko to zrodziło się z głęboko zakorzenionej miłości do gier, najwyższej troski o klientów. Platforma stawia graczy na pierwszym miejscu.

GOG wróci do korzeni skaskował Hitman GOTY

Gog.com to przede wszystkim:

  • Starannie dobrane gry. Od wysokobudżetowych gier, przez wyjątkowe tytuły niezależne, do najlepszych klasyków. Każda z gier jest tutaj, bo została wybrana dla gracza.
  • Coś dla kolekcjonerów. Twórcy portalu wyznają zasadę, że gry na GOG.com powinny zawierać jak największą liczbę dodatków, nawet jeśli to znaczy odkopywanie ich z pudeł z najskrytszych zakamarków strychów i piwnic.
  • Szacunek do twórców. Kupując tutaj masz pewność, że gry są legalne, a Twoje pieniądze bezpośrednio wspierają twórców gier oraz właścicieli praw autorskich.
  • Klasyki godne dzisiejszych czasów. Nawet jeśli gra jest starsza od Ciebie, jest dokładnie testowana, naprawiane są wszystkie błędy i dodawane łatki, aby bezbłędnie działała na komputerach nowej generacji i współczesnych systemach operacyjnych.
  • Gry zasługujące na uwagę. Wiele czasu i uwagi poświęcono na dobranie odpowiednich gier oraz odpowiednie zaprezentowanie ich na GOG.com – każda premiera to prawdziwe święto.

Platforma jednak najbardziej znana jest ze sprzedaży gier bez zarządzania prawami cyfrowymi (DRM).

GOG wróci do korzeni?

CD Projekt twierdzi, że GOG położy większy nacisk na oferowanie „wyselekcjonowanego wyboru gier” i przeniesie niektórych programistów do innych projektów. Za taki stan rzeczy odpowiadają straty finansowe, więc firma musi w końcu coś zrobić z nierentownym oddziałem.

Witryna odnotowała niewielki wzrost przychodów, ale stratę netto w wysokości około 1,14 miliona dolarów w ostatnim kwartale. Ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich trzech kwartałów GOG stracił około 2,21 miliona dolarów w porównaniu z zyskiem 1,37 miliona dolarów w tym samym okresie w 2020 roku. W 2019 roku zwolniono z kolei aż 10% załogi GOGa.

„Jeśli chodzi o GOG, jego wyniki są wyzwaniem, a ostatnio podjęliśmy działania mające na celu poprawę jego kondycji finansowej. Przede wszystkim zdecydowaliśmy, że GOG powinien bardziej skoncentrować się na swojej podstawowej działalności biznesowej, co oznacza oferowanie starannie dobranego wyboru gier z unikalną filozofią wolną od DRM. Zgodnie z tym podejściem nastąpią zmiany w strukturze zespołu.”

– powiedział inwestorom CFO CD Projektu Piotr Nielubowicz.

Nielubowicz powiedział, że część programistów, którzy pracowali nad rozwiązaniami online GOG, zostanie przeniesiona z projektu. Pod koniec 2021 roku GOG zostanie także odłączony z konsorcjum Gwent, projektu międzyresortowego związanego z grą karcianą. Oznacza to, że nie będzie ponosić żadnych kosztów rozwoju ani dzielić się zyskami z konsorcjum. CD Projekt wcześniej nazywał Gwinta „najważniejszym projektem 2017 roku w segmencie GOG.com”.

CD Projekt nie odpowiedział, jak jego nowa strategia może przełożyć się na zmiany w funkcjach lub katalogu GOG. Można się spodziewać jednak pewnego rodzaju powrotu do korzeni firmy.

Źródło: gog, theverge

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy