dane karty kredytowej

Uważaj na dane karty kredytowej podczas zakupów. Jak je zabezpieczyć?

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Szaleństwo Black Friday dobiega końca. Jednak przed nami okres przedświąteczny. W tym szaleństwie zakupowym trzeba uważać na dane karty kredytowej. Ich bezpieczeństwo to podstawa udanych zakupów online.

Zobacz także: Microsoft Office jest dostępny za darmo – jak z niego skorzystać?

Sezon zakupowy i hakerzy

Ten sezon świątecznych zakupów jest inny niż te, które mieliśmy wcześniej. Nagłówki artykułów o problemach z łańcuchem dostaw, brakach pracowników, rosnących kosztach i pandemii mają wpływ na nasze decyzje zakupowe. Ponadto niektóre firmy informowały o Black Friday już w październiku, a promocje i reklamy świąteczne „hulają” w Internecie i telewizji od co najmniej tygodnia. Problemy na świecie wpłyną na sposób robienia zakupów. Zgodnie z niedawną ankietą firmy Microsoft, co najmniej 63 procent świątecznych zakupów będzie dokonywanych online.

cyberprzestępcy atak dane karty kredytowej

Chcą to wykorzystać hakerzy, którzy cieszą się ze wzmożonego ruchu w Internecie. Wykorzystają oni wszelkie sztuczki i słabe punkty użytkowników sieci. W tym roku pojawiły się nowe obszary, wokół których wszyscy musimy zachować szczególną czujność. Na szczęście, jeśli będziemy świadomi i podejmiemy proste kroki, aby się chronić, wszyscy możemy mieć w tym sezonie spokój.

Problemy z łańcuchem dostaw, a decyzje zakupowe

Zgodnie z ankietą Microsoftu, cena i dostępność to dwie najważniejsze kwestie, które klienci biorą pod uwagę w tym roku. Cena jest zawsze na szczycie listy dla większości kupujących, ale dostępność to nowość w tym roku. Jeśli już martwisz się, że otrzymasz prezenty na czas, z pewnością nie jesteś sam — 54% osób deklaruje, że martwi się problemami z łańcuchem dostaw. Co piąty klient jest skłonny udać się do zewnętrznego sprzedawcy, takiego jak witryny aukcyjne lub odsprzedaży, po niezbędne prezenty świąteczne.

dane karty kredytowej

Mniej niż połowa ankietowanych twierdzi, że podczas zakupów online bierze pod uwagę bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Z drugiej strony – ponad połowa nawet o tym nie myśli. Na szczęście istnieje kilka prostych rzeczy, które mogą wszystkich skierować na drogę do bezpieczniejszych zakupów.

Uważaj na dane karty kredytowej – bezpieczne zakupy

Zanim zaczniesz robić zakupy, sprawdź, co możesz teraz zrobić, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo. Słabe hasła są punktem wyjścia dla większości ataków — a co sekundę jest aż 579 ataków na hasła! Warto więc się odpowiednio zabezpieczyć:

  • Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe: jeśli konto lub usługa oferuje uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), włącz je. Jeśli ktoś inny spróbuje zalogować się na Twoje konto, będziesz mógł udaremnić próbę, gdy otrzymasz powiadomienie SMS-em, e-mailem lub inną wybraną metodą. MFA może blokować ponad 99 procent ataków na hasła.
  • Korzystaj z bezpłatnych, zaufanych narzędzi: Microsoft Edge oferuje kilka bezpłatnych funkcji zapewniających bezpieczeństwo podczas zakupów online. Jeśli którakolwiek z zapisanych danych logowania zostanie naruszona, Password Monitor powiadomi Cię, umożliwiając szybką zmianę hasła za pomocą nowej funkcji i łatwej aktualizacji jednym kliknięciem w Edge. Generator haseł automatycznie generuje silną, niepowtarzalną sugestię hasła za każdym razem, gdy jej potrzebujesz, gdy tworzysz konta na witrynach.
  • Całkowicie usuń hasło: jeśli to możliwe, całkowicie usuń hasło i wybierz alternatywną, bezpieczniejszą formę uwierzytelniania.

Ludzie nadal padają ofiarą oszustw internetowych, takich jak kupowanie fałszywej cyfrowej karty podarunkowej lub dokonywanie zakupów w firmie, która okazała się fałszywa. W rzeczywistości co czwarty respondent przyznał się, że kupił przedmiot i otrzymał coś, co w ogóle nie pasowało do opisu online. Bądźmy czujni w Internecie podczas miesiąca zakupowego szaleństwa!

Źródło: microsoft

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy