ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Funkcja iPhone

Najlepsza funkcja iPhone, której nie używasz

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

iOS 15 przyniósł wiele ciekawych funkcji, które prawdopodobnie każdy z nas już wypróbował — nowy interfejs Safari, tryb skupienia, podsumowanie powiadomień i wiele innych. Jest jedna funkcja, którą prawdopodobnie przegapiliśmy – w dodatku istnieje od iOS 14. Ta funkcja nazywa się Stuknięcie w tył i dodaje dodatkowy przycisk sprzętowy do iPhone’a z funkcją ładowania bezprzewodowego (czyli iPhone 8 lub nowszy). Po jej uruchomieniu możemy dwukrotnie lub trzykrotnie stuknąć tylną część smartfona Apple, aby aktywować jedno z kilkudziesięciu poleceń i gestów, a także skróty.

Zobacz także: Apple Car nabiera kształtów – wiemy więcej o rewolucyjnym aucie

Najlepsza funkcja iPhone, której nie używasz

Wciąż jest to jedna z najbardziej niedocenianych funkcji w iOS. Apple nie pokazuje jej nigdzie w aplikacji Porady, a żeby ją znaleźć musimy przeszukać Ustawienia. Potem należy przejść do ułatwień dostępu. Wewnątrz znajdziemy opcje podwójnego i potrójnego dotknięcia z 16 akcjami systemowymi, 10 akcjami ułatwień dostępu, dwoma gestami przewijania i dowolnymi utworzonymi skrótami. Daje to wiele sposobów na ograniczenie stuknięć i przeciągnięć, od robienia zrzutu ekranu po przełączanie latarki. Jeśli używasz iPhone’a 13 Max, będzie to bardzo pomocne przy próbie uzyskania dostępu do rzeczy, które są trochę poza zasięgiem palca, takich jak Centrum sterowania i Centrum powiadomień.

Funkcja iPhone

Ale najlepszym zastosowaniem Stuknięcia w tył jest ominięcie ekranu blokady. Odkąd Apple uruchomiło Face ID, dodano dodatkowy krok do przejścia na ekran główny. Po odblokowaniu iPhone’a nadal musisz przesuwać palcem w górę, aby dostać się do swoich aplikacji. To krok, który wciąż jest irytujący. Ale dzięki nowej funkcji możesz ustawić iPhone’a tak, aby wracał do ekranu głównego, gdy dwukrotnie lub trzykrotnie stukniemy w tył, więc nie musisz już dotykać i przesuwać ekranu, aby całkowicie odblokować telefon. Po prostu podnosisz telefon, czekasz aż Face ID go odblokuje i dwukrotnie klikasz tył, aby przejść do ekranu głównego. To oczywiście tylko jedno zastosowanie. Istnieją nieograniczone sposoby na zaprogramowanie dwóch skrótów, aby szybko wykonywać czynności, które zwykle wymagają kilku dotknięć.

iPhone 13

Używanie funkcji Stuknięcie w tył w iPhone

Funkcja Stuknięcie w tył (szybkie dwukrotne lub trzykrotne stuknięcie w tył telefonu iPhone) w systemie iOS 14 umożliwia otwarcie Centrum sterowania, wykonanie zrzutu ekranu czy uruchomienie czynności związanych z ułatwieniami dostępu. Włączenie funkcji Stuknięcie w tył

  • Upewnij się, że na telefonie iPhone 8 lub nowszym jest zainstalowana najnowsza wersja systemu iOS.
  • Wybierz kolejno opcje Ustawienia > Dostępność > Dotyk, a następnie stuknij opcję Stuknięcie w tył.
  • Stuknij opcję Dwukrotne stuknięcie lub Trzykrotne stuknięcie i wybierz czynność.
  • Dwukrotnie lub trzykrotnie stuknij w tył telefonu iPhone, aby uruchomić ustawioną czynność.

Za pomocą dwukrotnego lub trzykrotnego stuknięcia możesz uruchomić funkcję Skróty dostępności, aby mieć szybki dostęp do funkcji AssistiveTouch, Skróty Siri, Lupa, Łatwy dostęp i VoiceOver.

Źródło: Apple, MacWorld

Sprawdź najnowsze wpisy