ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Koniec Google Toolbar dla Internet Explorer

Internet Explorer z lukami, a Microsoft Edge z reklamami

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Internet Explorer to niebezpieczna przeglądarka z lukami. Z uwagi na fakt, że wsparcie dla programu już się kończy (ostatecznie nastąpi to 15 czerwca 2022 roku), warto przenieść się na inne programy np. na Edge. Ale uwaga, Edge boryka się z reklamami!

Zobacz także: Squid Game w końcu zdetronizowane – po 2 miesiącach Netflix ma nowy hit

Internet Explorer z lukami

Ransomware o nazwie Magniber zaczęło wykorzystywać dwie załatane luki w starszej przeglądarce Microsoftu, aby przeprowadzać ataki na nieświadomych użytkowników. Według nowego raportu Bleeping Computer, grupa zaczęła wykorzystywać luki w zabezpieczeniach Internet Explorera, wykorzystując złośliwe reklamy, które wypychają zestawy exploitów do firm działających w Azji.

Internet Explorer z lukami koniec wsparcia

W sierpniu zaobserwowano, że Magniber wykorzystywał luki „PrintNightmare” do włamywania się do serwerów Windows. Uporanie się z tym problemem zajęło firmie Microsoft trochę czasu ze względu na ich wpływ na drukowanie.

Najnowsza aktywność Magnibera skupia się na wykorzystaniu luk w zabezpieczeniach Internet Explorera za pomocą malvertisingu, które rozpowszechnia zestawy exploitów, co potwierdzili badacze Tencent Security, którzy zidentyfikowali „świeże” ładunki. Dwie luki w zabezpieczeniach Internet Explorera są śledzone jako CVE-2021-26411 i CVE-2021-40444, przy czym obie mają wskaźnik ważności CVSS v3 równy 8,8.

Jednym z możliwych wyjaśnień tej zmiany jest to, że Microsoft w dużej mierze naprawił luki „PrintNightmare” w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Ponadto były one intensywnie opisywane w mediach, zmuszając administratorów do wdrażania aktualizacji zabezpieczeń.

Magniber powstał w 2017 roku jako następca innego szczepu ransomware o nazwie Cerber, a grupa początkowo atakowała tylko użytkowników w Korei Południowej. Od tamtego czasu gang ransomware rozszerzył zakres swojej działalności o infekowanie systemów w Chinach, Tajwanie, Hongkongu, Singapurze i Malezji.

Microsoft Edge z reklamami

Niektórzy użytkownicy Edge zgłaszają problem z reklamami, które rzekomo zaczęły pojawiać się w prawym dolnym rogu przeglądarki po ostatniej aktualizacji.

Microsoft Edge 95
Microsoft Edge

Te reklamy lub rekomendacje dotyczą usług takich jak Microsoft Start, czyli kanału MSN o zmienionej nazwie, który zapewnia użytkownikom „spersonalizowane, zaufane wiadomości, gry, prognozę pogody i nie tylko – wszystko w jednej aplikacji”.

Najwyraźniej Microsoft zaczął eksperymentować z wyświetlaniem większej liczby reklam i rekomendacji, które pojawiają się, gdy użytkownik otwiera stronę nowej karty w swojej przeglądarce. Nie jest to jednak coś irytującego lub nachalnego. Te wyskakujące okienka można łatwo odrzucić, klikając przycisk „Może później”, a pojawiają się tylko na stronie nowej karty. Przyznam, że u mnie taki problem nie wystąpił, a na stronę nowej karty patrzę przez mniej niż 2 sekundy.

Warto też dodać, że Microsoft używa nowej funkcji Assistance z Microsoft Edge do zbierania wyników wyszukiwania od użytkowników w celu ulepszenia swojej wyszukiwarki Bing. Chociaż dane gromadzone przez giganta oprogramowania nie są powiązane z użytkownikami ani ich urządzeniami, warto wiedzieć, że są zbierane.

Źródło: techradar, bleepingcomputer

Sprawdź najnowsze wpisy