ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
bez Microsoft Edge 96 dev Edytor PDF

Bez Microsoft Edge nie otworzysz linków – zainstalujesz przeglądarkę?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft od miesięcy próbuje promować Edge na wszelkie możliwe sposoby. Przeglądarka zawiera wiele opcji i funkcji i zdecydowanie przewyższa możliwości konkurencji. To jednak nie wystarcza, aby przyciągnąć użytkowników. Być może coś innego to zmieni – bez Microsoft Edge możesz nie móc otworzyć niektórych linków.

Zobacz także: Squid Game w końcu zdetronizowane – po 2 miesiącach Netflix ma nowy hit

Bez Microsoft Edge nie otworzysz linków

Wygląda na to, że Microsoft podjął kolejne kroki w celu skierowania użytkowników Windows 11 do przeglądarki Edge, czy im się to podoba, czy nie. W ostatnim buildzie o numerze 22494 użytkownicy zgłaszali, że system operacyjny nie pozwala już na otwieranie łączy powiązanych z Microsoft Edge w jakiejkolwiek innej przeglądarce.

Microsoft dodał własne doświadczenia, takie jak Wiadomości w systemie Windows 10 i Widżety w systemie Windows 11. Te „doświadczenia internetowe”, jak je nazywa Microsoft, zawierają łącza do wiadomości online, prognozy pogody i innych zasobów. Dotyczy to również łączy wyników wyszukiwania w menu Start oraz łączy wysyłanych do urządzenia ze sparowanych urządzeń Samsung lub urządzeń z systemem Android.

bez microsoft edge

Jednak te funkcje nie wykorzystują zwykłych łączy internetowych (https://). Zamiast tego używają linków microsoft-edge://, które działają tylko w przeglądarce firmy. Łącza te są również dostępne w innych aplikacjach Microsoft i można je znaleźć w powłoce systemu Windows. Te specjalne łącza istnieją tylko po to, aby zmusić użytkowników do korzystania z przeglądarki Microsoftu. Nie służą one żadnemu innemu celowi niż obejście domyślnych preferencji przeglądarki użytkownika w celu promowania produktu firmy Microsoft.

Do tej pory użytkownicy mogli polegać na bezpłatnej usłudze o nazwie EdgeDeflector, aby przeciwdziałać temu schematowi, a konkurencyjne przeglądarki Firefox i Brave oferują podobne wbudowane rozwiązania. Jednak po najnowszej aktualizacji systemu Windows 11 żadne z tych rozwiązań nie działa. Warto jednak dodać, że build 22494 Windowsa 11 to wersja dla Insiderów i nie wiadomo, czy opcja zostanie przeniesiona do oficjalnego wydania.

Schemat URI

bez Microsoft Edge 96 dev Edytor PDF

Przez wiele lat Microsoft używał niestandardowego schematu URI, aby wymusić otwieranie łączy otwieranych za pośrednictwem własnych usług do uruchamiania w Edge. Używając prefiksu adresu URL „microsoft-edge:”, firma może nakazać systemowi operacyjnemu otwarcie odpowiedniej witryny w przeglądarce własnej marki, nawet jeśli inna jest ustawiona jako domyślna.

Microsoft używa tych linków zamiast zwykłych linków internetowych, aby zmusić użytkowników do otwarcia ich w swojej przeglądarce. Po otwarciu agresywnie naciska na korzystającego, aby ustawić go jako domyślną przeglądarkę internetową. Edge nawet „oczyści” ustawienia przeglądarki, jak nazywa to Microsoft i odepnie konkurentów od Paska Zadań – do tego chętnie przypnie nowy program.

Na pocieszenie dodam, że gigant z Redmond nie posunął się aż tak daleko, aby wymusić uruchamianie wszystkich linków internetowych jedynie w Edge, tylko tych znajdujących się we własnych produktach.

Źródło: ctr.blog, techradar

Sprawdź najnowsze wpisy