ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
T-Mobile rozdaje bezpłatne pakiety internetu

III kwartał T-Mobile Polska – ważny przetarg, wyłączanie 3G i jubileusz 25-lecia

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Przedwczoraj III kwartał tego roku podsumowała Grupa Polsat Plus, dziś natomiast poznaliśmy dane za ten sam okres od T-Mobile. Magentowy operator odnotował wzrost liczby klientów, a także zaobserwował większe zainteresowanie ofertami z wyższymi prędkościami internetu i 5G. Ten kwartał był dla T-Mobile szczególny także ze względu na pewien jubileusz.

III kwartał w T-Mobile – liczba klientów

III kwartal T-Mobile

Pod względem liczby osób korzystających z usług telekomunikacyjnych w III kwartale 2021 roku, magentowy operator nie ma powodów do narzekania. T-Mobile jako jedyny spośród operatorów infrastrukturalnych osiągnął we wspomnianym okresie pozytywny bilans przenośności numerów. Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że magentowy operator stracił 59 768 numerów, ale pozyskał ich 60 118. T-Mobile jest więc o 350 numerów na plusie, co może nie jest spektakularnym sukcesem, ale w przypadku Plusa, Play i Orange więcej osób rezygnowało z numeru w tych sieciach, niż decydowało się przenieść tam swój numer.

Na koniec III kwartału 2021 roku baza klientów T-Mobile wynosiła 11,425 mln. To wzrost o 354 tysiące w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Magentowy operator wyjaśnia, że to efekt pozytywnego bilansu nowych aktywacji i rezygnacji klientów (zarówno indywidualnych jak i biznesowych), w segmentach przedpłaconym oraz kontraktowym, przy jednoczesnym zachowaniu średniego miesięcznego współczynnika odejść klientów kontraktowych na niskim poziomie 0,6%. Zwiększenie dostępności oferty światłowodowej pozwoliło sprawić, że przybyło klientów wybierających więcej niż jedną usługę z portfolio magenrowego operatora.

Dzięki koncentracji na najwyższej jakości obsługi klienta i usług stale umacniamy swoją pozycję na rynku. Najlepszym tego dowodem są pozytywne trendy wśród wskaźników operacyjnych, a w szczególności fakt, że klienci nie tylko coraz częściej wybierają T-Mobile, ale przenoszą do nas numery z innych sieci. Teraz dynamicznie rozwijamy ofertę konwergentną i dzięki kolejnym partnerstwom dysponujemy już drugim co to wielkości zasięgiem usług światłowodowych w Polsce – mówi Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T‑Mobile Polska.

25-lecie i ekologiczne działania

III kwartal T-Mobile

We wrześniu T-Mobile świętował 25-lecie swojej sieci w Polsce. Wprawdzie pod magentowym szyldem znamy ją od ok. 10 lat (wcześniej była to Era GSM), jednak operator postanowił uczcić jubileusz samej sieci. Technologie, które w 2021 roku są już codziennością, w 1996 roku stanowiły przełom w polskiej telekomunikacji. Pierwsze połączenie w standardzie GSM wykonane w naszej sieci telefonem cyfrowym Ericsson GH388 było wówczas milowym krokiem w rozwoju łączności mobilnej nad Wisłą — przypominał T-Mobile. Z okazji rocznicy klienci magentowego operatora otrzymali po 25 GB internetu. T-Mobile do świętowania zaprosił też konkurencyjnych operatorów, zjawiając się w ich siedzibach z tortami.

Moda na przedsięwzięcia związane z ekologią trwa i dotarła również do branży telekomunikacyjnej. Jeśli chodzi o poczynania T-Mobile w III kwartale tego roku w tym zakresie, to można wymienić drugą fazę projektu wyposażania stacji bazowych w zasilanie z paneli fotowoltaicznych. Dzięki panelom fotowoltaicznym i zamontowanym na stacjach bateriom udaje się wydłużyć działanie stacji w przypadku ewentualnego braku zasilania z sieci energetycznej, ale również skutecznie obniżać koszty funkcjonowania stacji przy jednoczesnym zapewnieniu jej w pełni ekologicznych dostaw energii – tłumaczy magentowy operator. W III kwartale udało się uruchomić 30 takich stacji, a kontynuacja projektu ma miejsce również w bieżącym kwartale.

Inne eko działanie to oferta zwrotu używanego sprzętu. Od lipca można przychodzić do salonów T-Mobile i zostawić w nich starego smartfona w zamian za pieniądze.

Rezygnacja z 3G (2100 MHz) i wygrany przetarg

III kwartał T-Mobile

T-Mobile realizował również strategię uruchamiania średnio 120 stacji 5G tygodniowo. Na koniec września miał ich prawie 3200. Z kolei w sierpniu magentowy operator zakończył projekt wyłączania sieci 3G w częstotliwościach 2100 MHz. T-Mobile wciąż oferuje wprawdzie 3G, ale już tylko w paśmie 900 MHz. Do 2023 roku operator chce zrezygnować również z sieci tej generacji na wspomnianym paśmie.

Czytaj także: T-Mobile trafił do podatkowej Księgi Wstydu – operator odpowiada na zarzuty

W III kwartale T-Mobile trzeci raz z rzędu wygrał przetarg na zapewnienie łączności mobilnej z Centrum Obsługi Administracji Rządowej. Operator będzie w dalszym ciągu świadczył usługi telekomunikacyjne dla 137 jednostek rządowej administracji. Oprócz tego T-Mobile dostarczy telefony, modemy i usługi instytucjom państwowym.

źródło: mat. prasowe

Sprawdź najnowsze wpisy