ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Zaćmienie księżyca

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w historii – jak i kiedy je oglądać?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Nasze niebiosa skrywają wiele interesujących zjawisk, które możemy oglądać gołym okiem. Ostatnio pisałem o Merkurym i Wenus. Teraz czeka nas najdłuższe zaćmienie Księżyca w historii.

Zobacz także: Oto Windows 11 SE – wszystko o nowym systemie Microsoftu

Jak wygląda zaćmienie?

Częściowe zaćmienie występuje, gdy Słońce i Księżyc nie są dokładnie w jednej linii z Ziemią, a Księżyc tylko częściowo przesłania Słońce. Zjawisko to można zwykle zobaczyć z dużej części Ziemi. Jednak niektóre zaćmienia mogą być postrzegane tylko jako zaćmienia częściowe, ponieważ cień przechodzi nad regionami polarnymi Ziemi i nigdy nie przecina powierzchni Ziemi. Zaćmienia częściowe są praktycznie niezauważalne pod względem jasności Słońca, ponieważ zauważenie jakiegokolwiek zaciemnienia wymaga ponad 90% pokrycia. Oczywiście częściowe zaćmienia (i częściowe stadia innych zaćmień) można zaobserwować, jeśli patrzy się na Słońce przez filtr zaciemniający (który zawsze powinien być używany ze względów bezpieczeństwa). Inaczej sytuacja wygląda w przypadku Księżyca.

zaćmienie księżyca

Zaćmienia Księżyca nie mają tak dramatycznego wyglądu jak zaćmienia Słońca. Podczas zaćmienia Księżyca satelita ciemnieje i czasami przybiera czerwonawy kolor. Podczas zaćmienia Księżyca cień Ziemi w dużej mierze zablokuje światło słoneczne przed dotarciem do satelity, przyciemniając naszego księżycowego sąsiada ciemnością. W przypadku częściowego zaćmienia cień Ziemi nie zakrywa całkowicie Księżyca. Zaćmienia częściowe to wciąż fantastyczne przeżycia.

„Częściowe zaćmienia Księżyca mogą nie być tak spektakularne jak całkowite zaćmienia – gdzie Księżyc jest całkowicie pokryty cieniem Ziemi – ale zdarzają się one częściej. To po prostu oznacza więcej okazji do zaobserwowania niewielkich zmian w naszym Układzie Słonecznym, które czasami pojawiają się na naszych oczach”.

– czytamy w komunikacie NASA.

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w historii

Zaćmienie księżyca

Kiedy odbędzie się opisane przeze mnie show na niebiosach? W dniach 18-19 listopada będziemy mieć do czynienia z częściowym zaćmieniem Księżyca i jest godne uwagi, jak długo to potrwa. Statystyki NASA dotyczące zaćmień Księżyca od 2001 roku do 2100 roku pokazują, że częściowe zaćmienie w tym miesiącu będzie najdłuższym w stuleciu! Show potrwa ponad 3 godziny i 28 minut. Dla porównania można sobie przypomnieć czas trwania najdłuższego całkowitego zaćmienia naszego naturalnego satelity. Było to w 2018 roku i trwało prawie godzinę i 43 minuty.

Zaćmienie będzie widoczne na dużym obszarze globu wieczorem 18 listopada i do 19 listopada. Dokładne godziny oglądania będą zależeć od lokalizacji, ale powinny być widoczne w większości obu Ameryk, Australii oraz w niektórych częściach Europy i Azji. W Polsce będzie widoczne w fazie półcienia, ale nie wszędzie. Niestety, mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju nie zobaczą zaćmienia. Na stronie timeanddate można sprawdzić dokładne czasy dla swojego regionu.

Co ciekawe, zaćmienie będzie można oglądać i komentować też na YouTube w zamieszczonym powyżej linku.

Źródło: cnet, timeanddate, wikipedia

Sprawdź najnowsze wpisy