ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Sterowniki w Windows

Sterowniki w Windows to coś, co potrafi napsuć krwi. Microsoft je poprawi!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Od czasów Windowsa 95, sterowniki towarzyszą nam przy codziennym użytkowaniu systemów Microsoftu. Bez ich obecności na pokładzie nie działałaby karta graficzna albo ekran albo np. Bluetooth. Sterowniki w Windows to coś, co napsuło krwi niejednemu użytkownikowi. Być może to się zmieni, bo Microsoft planuje zmiany w sposobie ich wdrażania!

Zobacz także: Miesiąc z Windowsem 11 – oto moje wrażenia

Sterowniki w Windows Update

duży update windows 10 jako usługa

Microsoft twierdzi, że nowa usługa wdrażania sterowników i oprogramowania układowego w Windows Update dla firm będzie dostępna w Microsoft Endpoint Manager i Microsoft Graph jako publiczna wersja zapoznawcza począwszy od pierwszej połowy 2022 roku.

Po uruchomieniu umożliwi to administratorom przedsiębiorstw wybór sterowników, które mają być udostępniane za pośrednictwem usługi Windows Update w ich środowisku, z asortymentu pasujących opcji i zaplanowanie ich wdrożenia. Chaos panujący na komputerach, na których „coś nie działa” być może w końcu się skończy. Administratorzy będą mogli wybrać odpowiednie sterowniki, przeglądając całą kolekcję sterowników od niezależnych dostawców sprzętu i producentów oryginalnego sprzętu w witrynie Windows Update.

Ma to zapobiec oferowaniu całego katalogu sterowników systemu Windows użytkownikom punktów końcowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, użytkownicy otrzymają tylko działające sterowniki, wybrane wcześniej przez administratorów IT.

Jak to ma działać?

„Microsoft z radością ogłasza nową usługę wdrażania aktualizacji sterowników i oprogramowania układowego, zapewniającą wgląd w sterowniki hostowane w usłudze Windows Update, które są dopasowane do urządzeń w przedsiębiorstwie”

— podała firma w marcu, po raz pierwszy ogłaszając nową usługę.
sterowniki w windows

Ma to działać tak, jak widać na załączonym obrazku. Ponadto, Microsoft twierdzi, że przedsiębiorstwa chciałyby mieć pewność, że odpowiednie sterowniki i oprogramowanie układowe zostaną wdrożone w ich środowisku, ponieważ:

  • Ekosystem sprzętowy stale publikuje nowe sterowniki i poprawki do Windows Update.
  • Usługa Windows Update jest przeznaczona dla urządzeń z odpowiednimi sterownikami tylko dla nich.
  • Incydenty bezpieczeństwa są często łagodzone przez aktualizacje sterowników i wymagają szybkiej reakcji serwisowej.

Gigant z Redmond zapewni również raporty zarządcze dotyczące możliwości obsługi sterowników, gdy nowa usługa zostanie udostępniona w publicznej wersji zapoznawczej. Będą one dostępne jako skoroszyty za pośrednictwem produktu analitycznego firmy Microsoft dla usługi Windows Update dla firm.

Microsoft od pewnego czasu ściśle współpracuje ze swoimi partnerami w ekosystemie sprzętowym, a ostatecznym celem jest wprowadzenie wszystkich aktualizacji sterowników do witryny Windows Update.

Nowe sterowniki w Windows Update dla firm zostaną wprowadzona w publicznej wersji zapoznawczej programu Microsoft Graph w styczniu 2022 r. oraz w pierwszej połowie przyszłego roku w usłudze Microsoft Intune. Chociaż nowa usługa jest skierowana głównie do klientów biznesowych, może poprawić wrażenia z aktualizowania sterowników dla klientów indywidualnych, ponieważ w rezultacie do usługi Windows Update zostanie dodanych jeszcze więcej sterowników. Miejmy nadzieję, że ich wybór i liczba, nie będą stanowiły problemu dla korzystających z systemów Microsoftu.

Źródło: Microsoft, techradar, bleepingcomputer

Sprawdź najnowsze wpisy