ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
wydajność aparat iPhone 14

Funkcje iPhone 14 zrewolucjonizują rynek smartfonów – warto je poznać

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Mimo, że iPhone 13 wciąż jest nowym produktem na rynku, już wiemy, czego można się spodziewać po iPhone 14. Spodziewamy się, że kolejny smartfon Apple zostanie wprowadzony we wrześniu 2022 roku. Plotki sugerują, że możemy zobaczyć duże zmiany projektowe, nowe funkcje iPhone 14 i nie tylko.

Zobacz także: Funkcje iPhone, których nie zobaczyliśmy w MacBook Pro, a powinniśmy

Jakie funkcje będzie miał iPhone 14?

Brak znanego wycięcia w ekranie

Największą zmianą, jakiej obecnie oczekujemy od iPhone’a z 2022 roku, jest usunięcie standardowego wycięcia w ekranie. Charakterystyczny notch został po raz pierwszy wprowadzony w iPhone X i od tego czasu pozostał taki sam. Dopiero w tym roku wycięcie uległo niewielkiemu zmniejszeniu. Warto przypomnieć, że służy ono umieszczeniu Face ID, które umożliwia skanowanie twarzy w 3D.

W miejsce standardowego wycięcia, w iPhone 14 pojawi się prawdopodobnie podłużna dziura. Poniekąd potwierdzają to słowa Marka Gurman z Bloomberg, który poinformował, że iPhone 14 ma zostać „całkowicie przeprojektowany”.

Co więcej, znany analityk Ming-Chi Kuo mówi, że projekt dziury z ekranie zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy prototypowanie i produkcja Apple będą przebiegać zgodnie z planem. Aktualnym celem Apple jest wprowadzenie takiej konstrukcji tylko do modeli: iPhone’a 14 Pro i iPhone’a 14 Pro Max. Standardowy iPhone 14 zachowa dotychczasowe wycięcie. Face ID pozostanie, ponieważ czujniki zostaną umieszczone pod ekranem. O Touch ID można zapomnieć, być może pojawi się ono w smartfonach Apple dopiero w 2023 roku. 

Funkcje aparatu w iPhone 14

Według Kuo, iPhone 14 będzie również zawierał radykalne ulepszenia przedniego aparatu. Największą zmianą będą ulepszenia funkcji automatycznego ustawiania ostrości kamery do selfie. 

aparat iPhone 13

Jeśli chodzi o tylne aparaty, Kuo twierdzi, że główne sensory iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max zostaną uaktualnione do 48-megapikselowych, co stanowi wzrost w porównaniu z 12-megapikselowym czujnikiem w iPhonie 13. Ponadto, Kuo sądzi, że system kamer zostanie również zaktualizowany dla iPhone’a 14, po raz pierwszy obsługując nagrywanie 8K.

Według jednego z „insiderów” niektóre modele nowych flagowców nie będą miały wybrzuszenia na aparat. Trudno jednak w to wierzyć. 

Brak portów

Od kilku lat plotki wskazywały, że Apple może wprowadzić iPhone’a bez portów. iPhone 14 ma być pierwszym iPhonem bez portu Lightning. Urządzenie będzie obsługiwało jedynie ładowanie bezprzewodowe, a także najnowszą technologię MagSafe. Będzie ona przydatna w przypadku doczepiania niewielkich bezprzewodowych ładowarek do tylnej obudowy flagowców.

Nazewnictwo nowego iPhone’a i modele

funkcje iPhone 14

iPhone wydany w 2022 roku z pewnością nie będzie miał w nazwie 13S. Apple już dawno zrezygnowało z takiego nazewnictwa i raczej do niego nie powróci. W 2022 roku zadebiutuje po prostu iPhone 14 w kilku wersjach. Z pewnością zobaczymy modele podstawowe, Pro i Max. 

Kuo przewiduje, że iPhone 14 nie będzie miał wersji „mini”, jak iPhone 12 i iPhone 13. Analityk sugeruje, że Apple zaoferuje cztery iPhone’y w dwóch różnych rozmiarach ekranu: 6,1 cala i 6,7 cala.

Może to być więc np. iPhone 14 i iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max. Szkoda, że po dwóch latach 5,4-calowa opcja zostanie wycofana.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy