ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft Mesh metaverse

Microsoft wchodzi w świat metaverse. To rewolucja w komunikacji

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Ostatnie 18 miesięcy zaowocowało gruntowną zmianą w każdej branży – od wprowadzenia teleporad w opiece zdrowotnej przez cyfrowe portfele w usługach finansowych po zakupy zbliżeniowe w handlu detalicznym. Technologia cyfrowa przoduje w tych zmianach, a to dopiero początek. Microsoft wchodzi w świat metaverse, co może zrewolucjonizować sposób komunikacji.  

Zobacz także: Jak kupić kryptowaluty w bezpieczny sposób? Ja korzystam z Revoluta

Pojęcie metaverse

Zacznijmy od zdefiniowania pojęcia metaverse. Jest to trwały, cyfrowy świat, który jest połączony z wieloma aspektami świata fizycznego, w tym z ludźmi, miejscami i rzeczami. Metaverse umożliwia wspólne doświadczenia zarówno w świecie fizycznym, jak i cyfrowym. W miarę jak przedsiębiorstwa przyspieszają swoją cyfrową transformację, metaverse może pomóc ludziom spotkać się w środowisku cyfrowym, sprawić, że spotkania będą wygodniejsze dzięki użyciu awatarów i ułatwić twórczą współpracę z całego świata. 

Microsoft metaverse

Microsoft Cloud zapewnia kompleksowy zestaw zasobów zaprojektowanych do obsługi metaverse. Możliwości IoT, które umożliwiają klientom tworzenie „cyfrowych bliźniaków” fizycznych obiektów w chmurze, wykorzystanie Microsoft Mesh do budowania wspólnego poczucia obecności na urządzeniach oraz wykorzystanie zasobów opartych na sztucznej inteligencji do tworzenia naturalnych interakcji za pomocą modeli uczenia maszynowego mowy i wizji. 

Microsoft wchodzi w metaverse

Microsoft metaverse

Omawiając metaverse, myślimy zarówno o nowym medium, jak i typie aplikacji. Podczas konferencji Ignite, Microsoft ogłosił dwie ważne sprawy, które kontynuują ewolucję metaverse: 

  • Dynamics 365 Connected Spaces: Teraz w wersji zapoznawczej ten produkt zapewnia nowe spojrzenie na sposób, w jaki ludzie poruszają się i wchodzą w interakcję z niemal każdą przestrzenią, od sklepu detalicznego po halę produkcyjną oraz jak zarządzają zdrowiem i bezpieczeństwem w hybrydowym środowisku pracy. 
  • Mesh for Microsoft Teams: ta fuzja metod komunikacji sprawia, że fizyczna ​​obecność człowieka jest tu drugorzędna. Teraz wszyscy uczestnicy spotkania mogą być obecni bez fizycznej obecności, korzystając ze spersonalizowanych awatarów i wciągających przestrzeni, do których można uzyskać dostęp z dowolnego urządzenia, bez konieczności używania specjalnego sprzętu. 

Microsoft stawia na sztuczną inteligencję

Wielkoskalowe modele sztucznej inteligencji stają się teraz platformami, tworząc inteligencję otoczenia – cyfrowe środowiska, które reagują i są świadome potrzeb użytkownika. Te przełomowe rozwiązania sztucznej inteligencji mogą być wykorzystywane przez organizacje na różne sposoby, od wdrażania inteligentnych agentów w celu pomocy w obsłudze klienta po wydobywanie informacji z wolumenów nieustrukturyzowanych danych. 

Microsoft wciąż rozszerza możliwości tego, co ta technologia może zrobić. Zaledwie pięć lat temu zaprezentowano pierwszy hiperskalowy komputer AI.  Teraz Microsoft ma najpotężniejszy superkomputer AI na świecie, a klienci wykorzystują infrastrukturę do rozwiązywania głównych problemów. Na przykład AMD używało go do projektowania procesorów nowej generacji. Z kolei naukowcy z Holandii wykorzystali go do symulacji rozprzestrzeniania się COVID-19 przez cząsteczki aerozolu na gęsto zaludnionych obszarach. 

Na platformie Azure Microsoft zbudował podstawowe możliwości tworzenia i trenowania modeli w dużej skali. Partner w postaci OpenAI wykorzystał superkomputer do trenowania modeli GPT-3, co stanowi przełom w rozumieniu i generowaniu języka naturalnego. Podczas Ignite Microsoft ogłosił usługę Azure OpenAI, która początkowo będzie dostępna tylko na zaproszenie. Zapewni to klientom dostęp do zaawansowanych modeli OpenAI, a także do zabezpieczeń, niezawodności, zgodności, prywatności danych i innych funkcji klasy korporacyjnej wbudowanych w Microsoft Azure. 

Źródło: Microsoft 

Sprawdź najnowsze wpisy