ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft Teams

Nauka zdalna powróci? Na wszelki wypadek Teams ma świetne nowości

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Czy w dobie czwartej fali nauka zdalna powróci? Nie wiadomo, jednak z pewnością cieszy fakt, że Microsoft nadal rozwija usługę Teams. Popularna aplikacja wzbogaci się o kolejne interesujące funkcje. Sprawdźmy, co nowego.

Zobacz także: Tryb IE w Microsoft Edge to game changer na rynku przeglądarek

Nauka zdalna z nowymi funkcjami Microsoft Teams

Obecnie w około 10% szkół w Polsce zajęcia odbywają się w formie zdalnej lub mieszanej. Takie dane podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki na swoim koncie na Twitterze. Uczniowie, którzy kształcą się online z pewnością ucieszą się z nowych funkcji Microsoft Teams.

Najważniejsze zmiany obejmują:

  • Oparte na sztucznej inteligencji ulepszenia jakości dźwięku i obrazu.
  • Inteligentne regulacje w czasie rzeczywistym poprawiają jakość rozmów i spotkań w biurze lub szkole.
  • Narzędzia administracyjne ułatwiające zarządzanie i optymalizację połączeń i spotkań.

Usprawnienia audio

W miarę wzrostu liczby wirtualnych spotkań, użytkownicy wymagają doskonałej jakości połączeń nawet przy ograniczeniach dotyczących sieci i łączności. Istnieje wiele scenariuszy, które mogą przyczynić się do niskiej przepustowości. Przykładowo rodzice i dzieci współdzielą sieć domową na spotkania i zajęcia, koszt transmisji danych jest wysoki lub infrastruktura jest stara. Aby sprostać tym wyzwaniom, nowy kodek audio, Satin, oferuje doskonałą jakość dźwięku przy szybkości transmisji bitów wynoszącej zaledwie 7 kb/s, dzięki czemu spotkania brzmią naturalnie i czysto, nawet gdy sieć ma niską przepustowość.

Nauka zdalna Teams audio

Funkcja tłumienia hałasu w tle w aplikacji Teams wykorzystuje specjalnie przeszkolone głębokie sieci neuronowe do filtrowania hałasu i zatrzymywania mowy tylko po to, aby szczekające psy, śmieciarki i niespodziewane dmuchawy do liści nie mogły już odbierać uwagi Twoim spotkaniom. Podczas gdy tradycyjne algorytmy tłumienia hałasu uwzględniają proste stacjonarne źródła hałasu, takie jak stały hałas wentylatora, podejście Microsoftu oparte na sztucznej inteligencji uczy się różnicy między mową a niepotrzebnym hałasem i może tłumić różne niestacjonarne dźwięki, takie jak pisanie na klawiaturze. Ta ulubiona przez użytkowników funkcja jest ogólnie dostępna w systemach Windows i Mac, a wkrótce zostanie wprowadzona na iOS.

Nauka zdalna z lepszą muzyką i wideo

Ze względu na swoją podstawę, jako platforma do rozmów i spotkań, usługa Teams została zaprojektowana tak, aby zoptymalizować dialog. Ale dzięki trybowi muzyki wysokiej jakości usługa Teams zapewnia również wysoką wierność odtwarzania muzyki. Ta funkcja pojawi się jeszcze w tym roku i pozwoli użytkownikom zoptymalizować dźwięk pod kątem muzyki, występów i multimediów, gdy potrzebują najwyższej możliwej jakości.

Z kolei dzięki obsłudze pełnej rozdzielczości HD 1080p optymalizacja wideo oparta na sztucznej inteligencji dostosowuje się do warunków sieciowych i ograniczeń przepustowości, zapewniając płynne, spójne wrażenia wizualne nawet przy dużej utracie pakietów. Aby uzyskać dodatkową kontrolę, regulowane limity szybkości transmisji bitów umożliwiają administratorom IT dalsze dostosowywanie wydajności wideo.

Ponadto, nowe opcje udostępniania ekranu w aplikacji Teams automatycznie optymalizują udostępnianą zawartość na podstawie cech, takich jak małe czcionki i wideo, dzięki czemu Twoi odbiorcy nie przegapią ważnych szczegółów. Teraz możesz skupić się na spotkaniach zamiast ręcznie dostosowywać ustawienia typu zawartości.

Zmiany w czasie rzeczywistym

nauka zdalna Microsoft Teams alerty

Nawet najbardziej niezawodne sieci nie są w stanie zrekompensować problemów na poziomie użytkownika, które mogą prowadzić do słabych doświadczeń związanych z rozmowami i spotkaniami. Teams może dostarczać użytkownikom alerty, zalecenia i korekty w czasie rzeczywistym, aby zminimalizować zakłócenia i umożliwić płynne i bezproblemowe połączenia. Na przykład:

  • Podczas dołączania do trwającego już spotkania aplikacji Teams użytkownicy są automatycznie dołączani z wyciszonymi mikrofonami.
  • Jeśli użytkownicy dołączą do spotkania aplikacji Teams z wyciszonymi mówcami, usługa Teams wyświetli alert, aby wyłączyć wyciszenie mówców.
  • Podczas aktywnego spotkania aplikacji Teams, jeśli użytkownicy są wyciszeni i zaczynają mówić, usługa Teams wykrywa to i ostrzega użytkowników, którzy mówią, gdy są wyciszeni.
Microsoft Teams smartfon komputer laptop

Dodatkowo, aplikacja Teams ułatwia nawiązywanie i odbieranie połączeń z kilku różnych punktów końcowych, ale czasami trzeba przenieść lokalizację lub urządzenia, aby zakończyć połączenie. Nowa funkcja transferu punktów końcowych umożliwia płynne przenoszenie połączeń między różnymi urządzeniami, na przykład z laptopa na telefon komórkowy i odwrotnie, bez przerw w obsłudze lub jakości połączeń. Gdy zdecydujesz się przenieść na inne urządzenie, klikając, aby dołączyć do spotkania z nowego urządzenia, zostaną Ci zasugerowane 2 opcje do wyboru: „przenieś na to urządzenie” lub „zostań na obu urządzeniach”.

Teams może też wykryć, kiedy wystąpi problem z dźwiękiem lub urządzeniem, i oferuje opcję „Oddzwoń do mnie”, aby kontynuować spotkanie przez telefon, zamiast poświęcać cenny czas na rozwiązywanie problemów technicznych.

Gdy jakość sieci nagle się pogorszy, ważne jest płynne przejście z Wi-Fi na sieć komórkową lub odwrotnie. Teams może automatycznie przełączać się na mobilną sieć danych, zachowując udostępnianie wideo i ekranu. Uczestnicy będą kontynuować spotkanie bez zakłóceń.

Źródło: microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy