ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Uran najdziwniejsza planeta

Najdziwniejsza planeta Układu Słonecznego zabłyśnie – warto zobaczyć

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Układ Słoneczny skrywa wiele tajemnic. Ostatnio mogliśmy podziwiać Wenus gołym okiem. Teraz przyszedł czas na kolejne ciało niebieskie. Najdziwniejsza planeta Układu Słonecznego błyśnie pięknym światłem. Warto ją zobaczyć.

Zobacz także: Tryb IE w Microsoft Edge to game changer na rynku przeglądarek

Najdziwniejsza planeta Układu Słonecznego

Uran to siódma planeta od Słońca. Jej nazwa nawiązuje do greckiego boga nieba Urana, który według mitologii greckiej był pradziadkiem Aresa (Marsa), dziadkiem Zeusa (Jowisza) i ojcem Kronosa (Saturna). Ma trzeci co do wielkości promień planety i czwartą co do wielkości masę planetarną w Układzie Słonecznym. Uran ma podobny skład do Neptuna – obie planety mają skład chemiczny różniący się od większych gazowych olbrzymów Jowisza i Saturna. Z tego powodu naukowcy często klasyfikują Urana i Neptuna jako „olbrzymy lodowe”, aby odróżnić je od innych gigantycznych planet. Atmosfera Urana jest podobna do Jowisza i Saturna pod względem pierwotnego składu wodoru i helu, ale zawiera więcej „lodów”, takich jak woda, amoniak i metan, wraz ze śladami innych węglowodorów. Ponadto ma najzimniejszą atmosferę planetarną w Układzie Słonecznym, z minimalną temperaturą -224 ° C i złożoną, warstwową strukturę chmur z wodą, która, jak się uważa, tworzy najniższe chmury i metan. Wnętrze Urana składa się głównie z lodu i skał.

Uran najdziwniejsza planeta

Uran nazywany jest najdziwniejszą planetą Układu Słonecznego i zwykle go nie widać na ziemskim, nocnym niebie. Jednak niedługo Uran w końcu zabłyśnie, gdy osiągnie punkt opozycji – szczególny moment na swojej orbicie Słońca w stosunku do Ziemi. Stanie się to 4 i 5 listopada. W tych dniach lodowy olbrzym pojawi się w swojej „najjaśniejszej jasności”, co pozwoli go oglądać nocą na niebie.

Planeta w opozycji

Uran zalicza się do tych planet, które trudno dojrzeć gołym okiem. Wynika to częściowo z jego wielkości, ale także z odległości od Ziemi. Jednak podczas opozycji planeta będzie wyglądać tak, jakby była słabą gwiazdą na nocnym niebie. Jednak nawet w takim momencie Uran wciąż „świeci” dość słabo.

Planeta znajdująca się w opozycji oznacza, że znajduje się dokładnie naprzeciw Słońca i jest idealnie wyrównana zarówno z Ziemią, jak i z naszą wspólną gwiazdą macierzystą. W pewnym momencie Ziemia znajduje się między Słońcem a drugą planetą. Dzieje się tak tylko w przypadku planet dalej od Słońca niż Ziemia. W momencie wyrównania planeta pojawi się najjaśniejsza i największa na nocnym niebie. Uwidoczni się wtedy nad horyzontem skąpana w bezpośrednim świetle Słońca, dlatego można ją dojrzeć na niebie. Jest to idealny czas na obserwację planety z Ziemi.

Jeśli przegapisz Urana w opozycji w 2021 r., nic straconego. Uran, Jowisz, Saturn i Neptun co roku stają w opozycji. Oto kalendarz wydarzeń opozycyjnych w 2022 roku:

  • Saturn będzie w opozycji 14 sierpnia 2022 r.
  • Jowisz będzie w opozycji 26 września 2022 r.
  • Uran stanie w opozycji 9 listopada 2022 r.
  • Mars będzie w opozycji 8 grudnia 2022 r.

Źródło: inverse

Sprawdź najnowsze wpisy