ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
macOS Monterey 12.2

Funkcje macOS Monterey, których nowe komputery Apple nie otrzymają

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Oficjalna wersja macOS Monterey pojawi się w poniedziałek 25 października. Jednak użytkownicy komputerów Apple powinni mieć świadomość, że w oprogramowaniu dostępnych jest kilka funkcji, które są dostępne tylko na urządzeniach wyposażonych w układy M. Innymi słowy, oto funkcje które nie będą działać na komputerach Mac z procesorami Intela. Tak zróżnicowanie doświadczenia użytkownika nie jest niczym nowym dla użytkowników iOS, ponieważ każdego roku najnowsze modele iPhone’a oferują opcje niedostępne na telefonach wydanych przez Apple w poprzednim roku.

Zobacz także: Nowy MacBook Pro pokazany – to trochę powrót do przeszłości

Funkcje macOS Monterey, których nowe komputery Apple nie otrzymają

Z drugiej strony użytkownicy komputerów Mac nie są tak przyzwyczajeni do tak szybkich zmian. Z możliwym wyjątkiem funkcji przechwytywania obiektów, następujące funkcje macOS Monterey nie będą dostępne dla komputerów Mac z procesorami Intela, nawet jeśli te zostały kupione w zeszłym roku. Mówimy tutaj choćby o obecnej jeszcze na rynku 16-calowej wersji MacBooka Pro, czy 27-calowym komputerze iMac.

macOS monterey funkcje

Tryb portretowy w FaceTime

Dzięki trybowi portretowemu w macOS Monterey możemy rozmyć tło podczas rozmowy FaceTime, aby skupić się na sobie, a nie na tym, co jest za nami. Ta funkcja jest powszechnie używana przez inne aplikacje do wideokonferencji, takie jak Zoom i Teams, do ukrywania nieporządanych scen i innych źródeł rozproszenia lub zakłopotania. Jeśli używamy komputera Mac z procesorem Intela, nie zobaczymy tej opcji.

Interaktywny globus

Na komputerach Mac z chipami M1, ‌M1‌ Pro i ‌M1‌ Max firma Apple ulepszyła aplikację Mapy, dodając nowy widok kuli ziemskiej, który pozwala obracać świat i powiększać różne regiony. W poprzednich wersjach systemu macOS maksymalne oddalenie dawało płaską mapę świata, ale nowy widok trójwymiarowy efekt, który jest o wiele przyjemniejszy w nawigacji.

Bardziej szczegółowe miast

Kula ziemska pozwala również zagłębić się w obszary, w których znajdziemy bardziej szczegółowe informacje na temat rozległych obszarów geologicznych, takich jak pasma górskie, pustynie, lasy i oceany, a także bardziej kompleksowe mapy w miastach takich jak San Francisco, Los Angeles, Nowy Jork, i Londyn, który zawiera szczegóły dotyczące wysokości, dróg, drzew, budynków, punktów orientacyjnych i nie tylko. Jeśli używasz komputera Mac z procesorem Intela, brakuje tego dodatkowego szczegółu.

macOS monterey funkcje

Przechwytywanie obiektów

Object Capture umożliwia użytkownikom tworzenie fotorealistycznych, zoptymalizowanych do AR obiektów 3D poprzez łączenie serii zdjęć. Technika ta nazywana jest fotogrametrią, a wcześniej wymagała specjalistycznego oprogramowania. Dzięki Monterey Apple zintegrowało swj interfejs Object Capture API z systemem macOS, co znacznie przyspiesza ten proces i ułatwia korzystanie z aplikacji, która go obsługuje.

Na przykład, korzystanie z aplikacji takiej jak PhotoCatch umożliwia użytkownikom importowanie wideo lub kilku zdjęć obiektu pod różnymi kątami i bez dodatkowego wysiłku przekształcanie ich w realistyczny model 3D. Wszystkie komputery Mac z układem M obsługują przechwytywanie obiektów, ale urządzenia z chipem Intela, które mają co najmniej 16 GB pamięci RAM i 4 GB pamięci VRAM także zyskają tę możliwość.

macOS Monterey funkcja

Zamiana tekstu na mowę

Funkcja zamiany tekstu na mowę w systemie macOS umożliwia użytkownikom zaznaczanie fragmentów tekstu lub wyróżnianie całych dokumentów do odczytania. Użytkownicy komputerów z chipsetem M mogą korzystać z funkcji większej liczbie języków niż użytkownicy komputerów Mac z procesorami Intel, w tym szwedzkim, duńskim, norweskim i fińskim.

Dyktowanie z klawiatury na urządzeniu

Dzięki funkcji dyktowania z klawiatury możemy dyktować tekst w dowolnym miejscu, w którym możemy go wpisać. Funkcja ta staje się lepsza, im częściej z niej korzystamy, co z czasem ulega personalizacji. Na komputerach Mac z układem M dyktowanie chroni teraz prywatność użytkownika, wykonując całe przetwarzanie na urządzeniu, co oznacza, że ​​jest całkowicie offline. Dzięki funkcji dyktowania na urządzeniu użytkownicy mogą również dyktować tekst o dowolnej długości bez limitu czasu. Jednak na urządzeniach z układem Intela obowiązuje limit wynoszący 60 sekund.

Źródło: MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy