Polskie 5G

Rząd chce powołać spółkę Polskie 5G – co z aukcjami na częstotliwości?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Dział Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację opublikował dokument, który zakłada m.in. utworzenie spółki Polskie 5G. Chodzi o nową wersję projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Co jeszcze wynika z tego projektu i jakie ma on znaczenie dla wyczekiwanych aukcji na częstotliwości?

Spółka Polskie 5G – co o niej wiemy?

Polskie 5G

Dział KPRM odpowiedzialny za cyfryzację opublikował nową wersję projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Projekt trafił do Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, gdzie ma zostać zaopiniowany. Następnie trafi pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów, a Rada Ministrów podejmie decyzję o skierowaniu go do Sejmu.

W nowej wersji projektu można znaleźć zapis o powołaniu spółki Polskie 5G. Wejście w życie ustawy odblokuje proces budowy polskiej sieci 5G oraz aukcji na częstotliwości — twierdzi Rzeczpospolita, której udało się zapoznać ze szczegółami nowelizacji. Spółkę ma powołać wyznaczony wcześniej operator strategicznej sieci bezpieczeństwa. Operator ten będzie dostarczał usługi informatyczne m.in. najważniejszym organom władzy centralnej.

Spółka Polskie 5G ma być operatorem sieci 5G na częstotliwościach  703 – 733 MHz oraz 758 – 788 MHz. Do spółki zostaną zaproszeni operatorzy komercyjni. Kiedy to wszystko się stanie? W ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy rząd ma wyznaczyć operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa (OSSB), a ten w ciągu 60 dni od wyznaczenia – powołać spółkę Polskie 5G – czyli najpóźniej do marca 2022 roku — ustaliła Rzeczpospolita. Wcześniej projekt musi trafić do Sejmu, co nastąpi po zakończeniu prac nad nim wewnątrz rządu. Według działu KPRM odpowiedzialnego za cyfryzację obecnie prace nad ustawą są w kluczowej fazie.

Kto dokładnie ma być udziałowcem spółki Polskie 5G?

Polskie 5G

Jak poinformowało Polskie Radio 24, jednym udziałowców nowej spółki ma być Exatel. To spółka skarbu państwa, działająca na rynku telekomunikacyjnym i dostarczająca usługi związane z cyberbezpieczeństwem. Rządowy projekt określa podział częstotliwości oraz kosztów budowy infrastruktury. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zasięgiem sieci 5G zostanie pokryta cała Polska, uda się również ograniczyć wydatki. Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes Exatela twierdzi, że to rozwiązanie opłacalne dla wszystkich stron i kluczowe dla polskich służb. Szczególnie dla służb ratowniczych, może być to dla nich kapitalne narzędzie w przypadku kryzysu na danym obszarze, katastrof i klęsk żywiołowych. Będą miały bardzo sprawne i nowoczesne środowisko komunikacji — tłumaczył prezes Exatela w rozmowie z Polskim Radiem 24.

Czytaj także: Pies robot: Mogę rozstrzelać podchodzących do furtki z ponad kilometra, a Ty?

Jakie inne rozwiązania przewiduje nowy projekt nowelizacji ustawy o KSC?

Polskie 5G

Nowy projekt, który został właśnie skierowany do Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, zawiera również inne zapisy. Chodzi o zmiany wprowadzone po przyjęciu uwag zgłoszonych w ramach dotychczasowych prac komitetu oraz po ponownej analizie w Kancelarii Premiera. Nowa wersja zawiera rozwiązania dotyczące m.in.:

• ponad 500 mln złotych na realizację zadań w ramach nowoutworzonego Funduszu Cyberbezpieczeństwa
• świadczenia teleinformatycznego, które ma być dodatkiem do wynagrodzenia dla osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem;
• zadań zespołów SOC działających na rzecz operatorów usług kluczowych;
• centrów wymiany informacji i analiz o cyberbezpieczeństwie (ISAC), funkcjonujących w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa;
• utworzenia zespołu CSIRT INT przy Agencji Wywiadu działającego na rzecz polskich placówek dyplomatycznych;
• utworzenia zespołów CSIRT sektorowych wspierających operatorów usług kluczowych w obsłudze incydentów;
• krajowego systemu certyfikacji cyberbezpieczeństwa;
• postępowania w sprawie uznania za dostawcę wysokiego ryzyka;
• wprowadzenia nowych instrumentów związanych z reakcją na incydent krytyczny (ostrzeżenie i polecenie zabezpieczające);
• Operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa oraz Funduszu celowego na rzecz strategicznej sieci bezpieczeństwa.

źródło: Cyfryzacja KPRM, Rzeczpospolita, PR24

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy