ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows czyszczenie pamięć dysk

Za mało miejsca na dysku? Kilka trików na zwolnienie pamięci w Windows

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Jeśli na komputerze zaczyna brakować miejsca, możesz nie być w stanie zainstalować ważnych aktualizacji systemu Windows lub komputer może działać wolniej. Oto kilka sposobów na zwolnienie miejsca, tak aby komputer był na bieżąco aktualizowany i działał płynnie.

Sprawdź łączną ilość miejsca

Aby sprawdzić łączną ilość miejsca na dysku dostępną na urządzeniu z systemem Windows 11, wybierz pozycję Eksplorator plików  na pasku zadań i opcję Ten komputer po lewej stronie. Dostępne miejsce na dysku będzie widoczne w obszarze Urządzenia i dyski.

Zwolnij miejsce na dysku w systemie Windows

Czujnik pamięci

Oczyszczanie pamięci windows

Czujnik pamięci może automatycznie zwolnić miejsce na dysku, pozbywając się elementów, które nie są potrzebne, takich jak pliki tymczasowe i elementy w Koszu. Jeśli funkcja jest włączona z ustawieniami domyślnymi, zostanie ona uruchamiana, gdy na urządzeniu jest mało miejsca na dysku i oczyści niepotrzebne pliki tymczasowe. Po pewnym czasie zawartość Kosza zostanie domyślnie usunięta, ale elementy w folderze Pobrane i w usłudze OneDrive (lub innym dostawcy w chmurze) nie będą usuwane, chyba że skonfigurujemy w tym celu Usługę Storage Sense.  

Zobacz także: Poznaj błędy Windowsa 11 – oto oficjalna lista

Oczyszczanie dysku

czyszczenie dysku windows

Jeśli w systemie nie ma czujnika pamięci, możesz używać narzędzia Oczyszczanie dysku do usuwania plików tymczasowych i systemowych ze swojego urządzenia.

  1. W polu wyszukiwania na pasku zadań wpisz oczyszczanie dysku, a następnie z listy wyników wybierz tę pozycję.
  2. Zaznacz pola wyboru obok typów plików, które chcesz usunąć. (Aby wyświetlić opis każdego typu pliku, kliknij nazwę typu). Domyślnie zaznaczone są pozycje Pobrane pliki programówTymczasowe pliki internetowe i Miniatury. Pamiętaj, aby usunąć zaznaczenie tych pól wyboru, jeśli nie chcesz usuwać danych plików.
  3. Aby zwolnić jeszcze więcej miejsca, wybierz pozycję Oczyść pliki systemowe, a następnie wybierz typy plików systemowych, które chcesz usunąć. Program Oczyszczanie dysku w ciągu kilku chwil obliczy ilość miejsca, które można zwolnić.

Usuń folder Temp w systemie Windows

Jeśli użyto narzędzia Oczyszczanie dysku w celu zwolnienia miejsca na urządzeniu, a mimo to widzisz błąd Mało miejsca na dysku, być może folder Temp szybko zapełnia się plikami aplikacji (.appx) używanymi przez sklep Microsoft Store. Aby rozwiązać ten problem, należy zresetować sklep Store, wyczyść pamięć podręczną sklepu Store, a następnie uruchomić narzędzie do rozwiązywania problemów z usługą Windows Update.

Usunięcie plików osobistych lub przeniesienie ich na dysk zewnętrzny

Pliki osobiste, takie jak filmy, muzyka, zdjęcia i dokumenty, mogą zajmować dużo miejsca na urządzeniu. Aby sprawdzić, które pliki zajmują najwięcej miejsca:

  1. Na pasku zadań wybierz pozycję Eksplorator plików  i znajdź pliki, które chcesz przenieść.
  2. W menu z lewej strony w obszarze Ten komputer zaznacz folder, aby zobaczyć, jakie pliki są w nim zapisywane. Foldery WideoMuzykaObrazy i Pobrane zazwyczaj zawierają największe pliki zapisane na urządzeniu.
  3. Aby sprawdzić rozmiar plików w folderze, wybierz kolejno pozycje Widok > Szczegóły. Kliknij prawym przyciskiem myszy w wolnym miejscu, a następnie wybierz kolejno pozycje Sortuj według > Rozmiar, aby zobaczyć największe pliki w górnej części listy.
  4. Jeżeli istnieją pliki, których już nie potrzebujesz na urządzeniu, możesz je usunąć lub przenieść do zewnętrznego urządzenia magazynującego, takiego jak dysk USB lub karta SD.

Zapisywanie nowych plików na innym dysku

Zapisywanie nowych plików na inny dysk pomoże zapobiec problemom z małą ilością miejsca na tym dysku w przyszłości, dzięki czemu nie trzeba będzie regularnie przenosić plików na inny dysk. Zamiast zapisywać wszystkie nowe pliki na domyślnym dysku, możesz zapisać część z nich na innym dysku, na którym jest więcej wolnego miejsca.

Wybierz pozycję Start Ustawienia System Pamięć Zaawansowane ustawienia pamięci > Lokalizacja zapisu nowej zawartości.

Pliki na żądanie w OneDrive

OneDrive nowości iOS 13 iOS 14

Można zaoszczędzić miejsce, włączając funkcję Pliki na żądanie usługi OneDrive, która umożliwia przechowywanie mniejszych plików zastępczych na dysku twardym zamiast pełnowymiarowych plików, które są przechowywane na koncie OneDrive w chmurze. Będziesz mieć dostęp do plików w usłudze OneDrive ze swojego komputera bez pobierania ich pełnych wersji i zajmowania miejsca na lokalnym dysku twardym.

Włącz program antywirusowy Windows Defender

Czasami wirus lub inne złośliwe oprogramowanie mogą zużywać znaczną ilość miejsca na dysku twardym poprzez uszkadzanie plików systemowych. Jeśli podejrzewasz, że komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, użyj programu antywirusowego, takiego jak Windows Defender, w celu uruchomienia skanowania pod kątem wirusów i ich usunięcia.

Źródło: microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy