ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft Windows 10 21H1 błędy - koniec problemów z procesorem

Windows Package Manager – świetne narzędzie w nowej odsłonie

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft udostępnił właśnie nową wersję Windows Package Manager. Usunięto tu kilka irytujących błędów i dodano garść długo oczekiwanych funkcji. Windows Package Manager 1.1 zostanie wydany w systemie Windows 10 (kompilacja 1809 i nowsza) oraz Windows 11 jako automatyczna aktualizacja za pośrednictwem sklepu Microsoft Store.

Windows Package Manger – co to takiego?

Windows Package Manager (znany również jako winget) to darmowy menedżer pakietów typu open source zaprojektowany przez firmę Microsoft dla systemów Windows 10 i Windows 11. Składa się z narzędzia wiersza poleceń i zestawu usług do instalowania aplikacji. Narzędzie winget obsługuje instalatory oparte na EXE, MSIX i MSI.

Zobacz także: Poznaj oficjalną listę błędów Windowsa 11

Windows Package Manager

Przez ostatnie kilka miesięcy zespół Microsoftu był zajęty ulepszaniem i dodawaniem nowych funkcji. Najważniejszą z nich jest dostęp do aplikacji w Microsoft Store. Klient jest teraz dostarczany ze skonfigurowanymi dwoma źródłami. Jednym z nich jest repozytorium aplikacji Windows Package Manager, a drugim Microsoft Store.

Wszystkie polecenia i funkcje Menedżera pakietów systemu Windows zostały udokumentowane w Microsoft Docs.

Jak zdobyć narzędzie?

Być może masz go już z automatycznej aktualizacji za pośrednictwem Microsoft Store. Uruchom swój ulubiony terminal (np. Windows Terminal ) i uruchom winget. Jeśli zobaczysz menu pomocy, jesteś gotowy do pracy (przykład na obrazku). Wersję można również potwierdzić w pierwszym wierszu danych wyjściowych z menu pomocy (Windows Package Manager v1.1.12653 w systemie Windows 10 lub v1.1.12663 w systemie Windows 11).

AppInstaller

Jeśli nie masz narzędzia, Menedżer pakietów systemu Windows jest dystrybuowany wraz z Instalatorem aplikacji ze sklepu Microsoft Store. Możesz również pobrać i zainstalować Menedżera pakietów systemu Windows z wydania GitHub lub po prostu bezpośrednio zainstalować najnowszą dostępną wersję.

Repozytorium aplikacji Menedżera pakietów Windows

W repozytorium aplikacji Menedżera pakietów Windows dostępnych jest ponad 2600 pakietów. Po prostu uruchom wyszukiwanie winget, aby sprawdzić, czy pakiet, którego szukasz, został już przesłany. Możesz zobaczyć, czego szukasz, również w nowym źródle Microsoft Store. Jeśli nie widzisz tego, czego szukasz, możesz to przesłać.

Jeśli jesteś wydawcą lub niezależnym dostawcą oprogramowania, możesz pominąć tę część i zarejestrować się, aby móc przesłać swoją aplikację do sklepu Microsoft Store. Jeśli chcesz dodać aplikację do repozytorium aplikacji Menedżera pakietów Windows, będziesz chciał, aby winget zainstalował wingetcreate. Narzędzie jest obecnie w wersji zapoznawczej, a szczegółowe informacje można znaleźć w repozytorium programu Windows Package Manager Manifest Creator na GitHub.

Wskazówki dotyczące dostosowywania w Windows Package Manager

Windows Package Manager

Windows Package Manager został zbudowany z myślą o programistach. Dostępnych jest kilka dostosowań, od konfiguracji paska postępu po pracę z wieloma źródłami. Po prostu uruchom ustawienia winget, a będziesz mógł dostosować wrażenia do swoich preferencji lub wymagań. Wszystko, co musisz wiedzieć o ustawieniach, jest dobrze udokumentowane.

Windows Package Manager

Praca z wieloma źródłami to kolejny obszar, który możesz chcieć dostosować. Jeśli chcesz zawęzić wyniki do konkretnego źródła, po prostu przekaż parametr –source lub -s i określ, co chcesz. Na przykład możesz chcieć sprawdzić, czy Visual Studio Code znajduje się w sklepie, uruchamiając wyszukiwanie winget „Visual Studio Code” -s msstore.

Możesz też chcieć uzyskać najnowszą kompilację poufnych informacji z repozytorium aplikacji Menedżera pakietów systemu Windows, uruchamiając winget install vscode-insiders -s winget.

Źródło: microsoft

    Sprawdź najnowsze wpisy