backend programiści it

Backend to najpopularniejsza specjalizacja w IT – specjaliści cały czas są potrzebni na rynku pracy

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Backend należy do najpopularniejszych specjalizacji w branży IT i to nie tylko na naszym rynku. Takie wnioski wypływają z raportu przygotowanego przez portal No Fluff Jobs, który dotyczył kilku rynków pracy (Polska, Czechy, Słowacja, Ukraina oraz Węgry). Można z niego dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy, co może być pożyteczne przy poszukiwaniu pracy.

Najpopularniejsza specjalizacja w IT – Backend na pierwszym miejscu

W przeprowadzonym przez No Fluff Jobs badaniu wzięło udział ponad 4 tysiące specjalistów z różnych rynków, więc wyniki można uznać za wiarygodne. Najpopularniejsza specjalizacja w regionie Europy Środkowo-Wschodniej to backend. W Polsce zajmuje się tym około 20,2 proc., na Słowacji 22,6 proc., Węgrzech 22 proc. i Ukrainie 21,6 proc. Najwięcej specjalistów od backendu znajdziemy w Czechach, gdzie jest ich ponad 30 procent (30,7).

Kolejne miejsce należy do fullstack, czyli programistów zajmujących się działaniami na zapleczu, ale również i w warstwie widocznej dla użytkowników aplikacji. Jako swoją kategorię fullstack wybrało 21,4 proc. Węgrów, 20 proc. Słowaków, 14,7 proc. Czechów i 12,2 proc. Polaków. Najsłabiej w tej kategorii wypadła Ukraina, gdzie taką specjalnością para się jedynie 9,6 proc. Trzecie miejsce na podium należy do specjalistów od frontend – Ukraina (13,6 proc.), Czechy (11,2 proc.), Słowacja (12,5 proc.), Węgry (9,6 proc.) i Polska (8 proc.). W Polsce od frontend popularniejszy okazał się testing (8,8 proc.).

Zobacz też: Jak sprawdza się nowy realme 8i, czyli nasza recenzja nowego smartfona w Polsce.

Testing jest mocną kategorią w Polsce, choć zauważalne jest tu jeszcze inne zjawisko. Polska jest jedynym z badanych krajów, gdzie zaraz za wspomnianą „żelazną czwórką IT” znajdziemy nie adminów jak w innych krajach, lecz dwie inne, silniej reprezentowane specjalizacje: Project Management i IT Support.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Wykształcenie i doświadczenie

Raport No Fluff Jobs pokazał także, że specjaliści od IT bardzo chętnie zdobywają wiedzę na własną rękę, ale też nie stronią od studiów. Studia wyższe ukończyło blisko 80 proc. Polaków i ponad 80 proc. Ukraińców. Słowacy oraz Węgrzy także mogą poszczycić się wysokimi wynikami w tym segmencie (65,8 i 77,2 proc.), a do tego dochodzi ponad połowa Czechów (55,2 proc.) pracujących w branży IT. A jak to wygląda jeżeli chodzi o doświadczenie w branży?

Najwięcej seniorów i ekspertów odnotowano u Węgrów (43,3 proc.). Na Słowacji znajdziemy za to najwięcej midów (specjalistów ze średnim doświadczeniem), którzy stanowią 36,5 proc. rynku IT. Na Ukrainie jest najmniej specjalistów na stanowiskach juniorskich, a w Polsce najwięcej tych średniodoświadczonych – midzi (31,4 proc.), seniorzy (22,1 proc.), juniorzy (21,6 proc.). Jeżeli chodzi o wiek pracujących w branży IT w regionie, to największą grupą są ludzie od 24 do 30 roku życia. W Polsce i na Węgrzech stanowią oni ponad połowę z osób, które wzięły udział w badaniu. Pełen raport znajdziecie pod tym adresem.

Bardzo ciekawiło nas, jak na tle naszych sąsiadów wygląda polski rynek IT, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić badanie, które pozwoli nam spojrzeć na niego z szerszej perspektywy. Jego wyniki są interesujące – dużą grupę stanowią na nim osoby ze średnim doświadczeniem w branży, którzy już niebawem zasilą grupę seniorów, tych najbardziej doświadczonych. Sektor IT w Polsce rozwija się dynamicznie i drzemie w nim ogromny potencjał, który dostrzegają firmy z całego świata. Atrakcyjność rynku IT w regionie to kulturalna bliskość, co stanowi duży atut w przypadku rekrutacji. Z tych także względów dużo łatwiejsza jest wymiana wiedzy i doświadczeń. Specjaliści z naszego regionu są aktywnie poszukiwani przez firmy z Europy Zachodniej i USA, a oni sami nie zamykają się na współpracę z nimi. Biorąc pod uwagę deficyt wykwalifikowanej kadry IT, istotne jest więc zapewnienie im odpowiednich warunków do rozwoju, by chcieli świadczyć swoje usługi dla rodzimych firm.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Źródło: No Fluff Jobs informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy