ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iPhone zadzwoni na policję w razie stłuczki

iPhone 13 kontra iPhone 13 Pro – czy warto wybrać droższy model?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

W najbliższy piątek nowe telefony z Cupertino trafią do sklepów. Osoby zmieniające smartfona mają przed sobą trudny wybór – kupić iPhone 13 czy zaszaleć i wybrać 13 Pro? Jeśli chcesz najmniejszy możliwy smartfon Apple, odpowiedź jest prosta — nie ma wyboru, to musi 13 mini. Nie masz też wielkiego wyboru, jeśli chcesz mieć największy telefon — tylko iPhone 13 Pro Max wchodzi w grę. Pozostałe modele, czyli iPhone 13 i 13 Pro mają ten sam rozmiar.

Zobacz także: iPhone 14 bez notcha, bez portów i bez kompromisów. Pierwsze przecieki

iPhone 13 kontra iPhone 13 Pro – czy warto wybrać droższy model?

Największe różnice dotyczą aparatów. 13 Pro ma dwa tylne aparaty 12MP: szerokokątny obiektyw z pikselami 1,7μ i przysłoną f/1,6 oraz ultraszerokokątny obiektyw z przysłoną f/2,4. 

Funkcje iPhone 13 Pro

Podobnie jak w poprzednich latach, model Pro otrzymał również teleobiektyw. W tym roku mamy obiektyw z 3-krotnym zoomem i przysłoną f/2.8, który obsługuje tryb nocny. Inny jest też szerokokątny aparat, z jeszcze większym sensorem, który ma piksele 1,9μ i szerszą przysłonę f/1,5. Ultraszerokokątny ma znacznie szerszą przysłonę f/1.8. Innymi słowy, Pro powinien robić znacznie lepsze zdjęcia w trudnych warunkach słabego oświetlenia i znacznie lepiej powiększać z daleka. Co więcej, nowy szerokokątny aparat modelu Pro ma minimalną odległość ustawiania ostrości wynoszącą tylko 2 cm, dzięki czemu można robić zdjęcia makro i wideo.

Tylko modele Pro mają LiDAR, który pozwala na jednoczesne korzystanie z trybu portretowego i nocnego oraz poprawia aplikacje rozszerzonej rzeczywistości (AR). Tylko modele Pro mogą również fotografować we wprowadzonym w zeszłym roku formacie ProRAW.

Nagrywanie wideo ProRes

Wszystkie modele iPhone 13 obsługują nowe funkcje trybu filmowego i stylów fotograficznych, ale tylko modele Pro mogą nagrywać w ProRes. Prawdopodobnie nie powinnismy się tym zbytnio przejmować, chyba że profesjonalnie edytujemy wideo. Funkcja nie będzie dostępna w momencie premiery. Jeśli chcesz nagrywać w 4K przy 30 kl./s, musisz kupić model Pro z pamięcią co najmniej 256 GB.

iPhone 13 kontra iPhone 13 pro – wyświetlacz

Wyświetlacz w 13 jest jaśniejszy niż iPhone 12, osiągając do 800 nitów w przypadku treści SDR (do 1200 nitów w przypadku treści HDR, podobnie jak w przypadku 12). Jest to odpowiednik iPhone’a 12 Pro i duża poprawa w stosunku do maksymalnej jasności SDR iPhone’a 12 wynoszącej 625 nitów.

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro idzie o krok dalej. On również osiąga maksymalnie 1200 nitów w przypadku treści HDR, ale w przypadku treści SDR wzrośnie do 1000 nitów. W normalnym użytkowaniu w pomieszczeniach prawdopodobnie nie będzie Cię obchodziła różnica między 800 a 1000 nitów – oba są bardzo jasne – ale w przypadku bezpośredniego działania promieni słonecznych lepiej będzie się użytkowało model Pro.

Jednak to ProMotion wyróżnia wyświetlacz iPhone 13 Pro. Podczas gdy ekran w 13 ma stałą częstotliwość 60 Hz, jak każdy iPhone wcześniej, wyświetlacz ProMotion w 13 Pro może zmieniać częstotliwość odświeżania od 10 Hz do 120 Hz, podobnie jak w iPadzie Pro. To sprawi, że przewijanie i animacje będą superpłynne, a opóźnienie dotyku będzie mniejsze.

Kolory i materiały

Podobnie jak iPhone 12, iPhone 13 ma aluminiową ramkę. Występuje w pięciu kolorach: księżycowa poświata, północ, niebieskim, różowym i (PRODUCT) RED. iPhone 12 Pro ma ramkę ze stali nierdzewnej, podobnie jak 12 Pro, dzięki czemu jest trochę cięższy i bardziej wytrzymały. Występuje tylko w czterech kolorach: srebrnym, mocnym grafitowym, złotym i górskim błękicie.

Funkcje iPhone 13

Procesor i wydajność

Wszystkie modele mają ten sam procesor A15. Ma sześć rdzeni procesora oraz 16 rdzeni silników neuronowych. Co ciekawe, modele Pro mają pięć rdzeni GPU, podczas gdy modele pozostałe mają tylko cztery. To pierwszy raz, kiedy Apple podzielił w ten sposób linię iPhone’a i jest to dość interesujące.

Ten piąty rdzeń może oznaczać nawet 25% lepszą wydajność GPU w modelach Pro w testach porównawczych, chociaż podejrzewamy, że korzyści w aplikacjach będą nieco mniejsze.

Żywotność baterii

Apple tak naprawdę nie ujawnia pojemności baterii swoich telefonów, więc musimy poczekać na szczegóły. Mimo to firma twierdzi, że bateria powinna działać dłużej w iPhone 13 Pro.

iPhone 13 Pro

Firma twierdzi, że bateria iPhone 13 powinna wystarczyć na 19 godzin odtwarzania wideo, podczas gdy 13 Pro powinien wytrzymać 22 godziny. W przypadku przesyłania strumieniowego wideo Apple podaje czas pracy baterii odpowiednio na 15 i 20 godzin. To aż o 33% dłużej.

iPhone 13 kontra iPhone 13 Pro – który model wybrać?

Pod każdym innym względem — procesor, konstrukcja, ładowanie, 5G — iPhone 13 i 13 Pro są takie same. Skupienie się na różnicach może sprawić, że droższy model wydaje się o wiele lepszy, ale trzeba zastanowić się, czy naprawdę zależy ci nam tych funkcjach, czy nie. Jeśli większość funkcji nie wydaje się być tymi, na których bardzo nam zależy, po prostu szkoda dopłacać.

Różnica w żywotności baterii, wydajności GPU i wrażeniach z wyświetlacza ProMotion 120 Hz są kluczem do wyboru iPhone 13 Pro. Tylko on też dysponuje opcjonalną wersją z pamięcią 1TB. Na papierze 13 Pro wydaje się wart dodatkowej dopłaty szczególnie, jeśli aparat i wyświetlacz mają znaczenie. To w tym modelu skupia się w tym roku najwięcej nowości.

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy