nośnik instalacyjny USB Windows

Jak utworzyć nośnik instalacyjny USB dla systemu Windows? To proste!

3 minuty czytania
Komentarze

Instalowanie systemu Windows bywa czasami skomplikowanym procesem. Pamiętam czasy, w których używało się płyt CD, co często stanowiło problem. Teraz w łatwy sposób można stworzyć nośnik instalacyjny dla systemu Windows za pomocą pamięci USB. Jak to zrobić?

Co będzie potrzebne?

Tworzenie „bootowalnego” dysku USB to zadanie, które brzmi skomplikowanie i wymaga dużej wiedzy technicznej, ale w rzeczywistości wystarczy kilka kliknięć myszą i solidne połączenie internetowe. To naprawdę nie jest takie trudne! Warto jednak pamiętać, że zanim zaczniemy instalować czystą wersję Windowsa, powinniśmy zrobić kopię zapasową danych! 

Zobacz także: Kazaa prawie rozwaliła rynek muzyczny – co się stało z kultowym programem?

Kingston DataTraveler 106 128GB USB 3.1

Aby utworzyć nośnik instalacyjny, musisz mieć:

  • Komputer z niezawodnym połączeniem internetowym. Czas pobierania zależy od jakości połączenia internetowego.
  • Dysk flash USB lub dysk DVD. Pusty dysk flash USB zawierający co najmniej 8 GB miejsca albo pusty dysk DVD (i nagrywarka DVD). Microsoft zaleca użycie pustego nośnika USB lub pustego dysku DVD, ponieważ cała jego zawartość zostanie usunięta. Jeśli w przypadku nagrywania dysku DVD na podstawie pliku ISO zostanie wyświetlona informacja, że plik obrazu dysku jest za duży, musisz użyć dwuwarstwowego nośnika DVD (DL).
  • Klucz produktu. 25-znakowy klucz produktu (nie jest wymagany w przypadku licencji cyfrowych). 

Nośnik instalacyjny dla systemu: Windows 7, Windows 8, Windows 10

Możesz użyć nośnika instalacyjnego (dysku flash USB lub dysku DVD), aby zainstalować nową kopię systemu Windows, przeprowadzić czystą instalację lub ponownie zainstalować system Windows 10.

Aby utworzyć nośnik instalacyjny, przejdź do witryny internetowej pobierania oprogramowania, w której znajdziesz instrukcje krok po kroku. W tej witrynie internetowej możesz wybrać wersję systemu Windows i utworzyć własny nośnik instalacyjny za pomocą dysku flash USB lub dysku DVD. Aby przejść bezpośrednio do określonej wersji, wybierz jeden z następujących linków:

Następnie należy wybrać pozycję Pobierz narzędzie teraz. Trzeba wykonywać polecenia wydawane przez Microsoft, aż pokaże się okno z wyborem medium, na którym chcemy utworzyć nośnik instalacyjny. Właśnie wtedy trzeba wybrać USB. 

nośnik instalacyjny USB system Windows

Narzędzie Microsoftu zajmie się resztą. Proces tworzenia „bootowalnego nośnika USB” powinien zająć około 30 minut, w zależności od szybkości Internetu. Po zakończeniu narzędzia kliknij Zakończ i wyjmij dysk USB z komputera.

Instalacja systemu Windows z dysku USB

W przyszłości, jeśli chcesz zainstalować system Windows, możesz podłączyć dysk do komputera i ponownie go uruchomić. Twój komputer powinien uruchomić się z dysku, co daje możliwość zainstalowania systemu Windows.

nośnik instalacyjny USB Windows

Jeśli system nie zacznie rozruchu automatycznie z dysku, konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera do oprogramowania BIOS. Zwykle odbywa się to przez naciśnięcie klawisza Esc lub F2. W BIOSie należy zmienić dysku rozruchowy lub „bootmenu” na dysk flash. Proces dla każdego komputera będzie inny. W związku z tym, jeśli nie wiesz, jak zmienić tę opcję, lepiej poproś o pomoc kogoś, kto się na tym zna. Nieodpowiedzialne i nieodpowiednie wprowadzenie zmian w BIOSie może prowadzić do dużych komplikacji systemu!

Źródło: Microsoft, cnet

Motyw