ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
t-mobile najpopularniejsze smartfony 5G

Nowe funkcje iPhone 13, o których mogłeś nie wiedzieć

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Apple miało wiele do pokazania na wrześniowym wydarzeniu, ale są rzeczy, o których firma nie powiedziała. Na konferencji zobaczyliśmy: nowe iPady, cztery modele iPhone 13, Apple Watch Series 7, a nawet kilka nowych dodatków w Apple Fitness +. Jeśli przyjrzymy się naprawdę uważnie arkuszom specyfikacji, informacjom prasowym i stronom produktów, znajdziemy mnóstwo przypisów i gwiazdek, którym warto się bliżej przyjrzeć – szczególnie jeśli chodzi o funkcje iPhone 13.

Zobacz także: Apple zapyta nas, jakie reklamy chcemy w iOS 15

Nowe funkcje iPhone 13, o których mogłeś nie wiedzieć

iPhone potrafi teraz zmniejszać głębię ostrości i przeostrzać z jednego obiektu w kadrze na inny. Tryb filmowy przewiduje, kiedy nowy, ważny obiekt zjawi się w polu widzenia i automatycznie go wyostrza, dzięki czemu ujęcia będą jeszcze ciekawsze. Możemy nawet przeostrzać i dostosowywać poziom rozmycia tła w już nakręconym filmie. Tryb filmowy obsługuje technologię Dolby Vision HDR. To naprawdę świetna funkcja, ale nie jest przydatna, jeśli chodzi o 4K, ponieważ tryb filmowy jest ograniczony do 1080p i 30 klatek na sekundę.

Funkcje iPhone 13

Wideo ProRes nie dla iPhone 13 Pro 128 GB

iPhone 13 Pro to pierwszy smartfon umożliwiający kompleksową, w pełni profesjonalną rejestrację i obróbkę wideo w ProRes lub Dolby Vision. Wysoka wierność odwzorowania kolorów i niski współczynnik kompresji oznaczają, że wideo rejestrowane i montowane w ProRes na poczekaniu jest od razu gotowe do emisji. Możemy teraz zrealizować projekt w ProRes w całości na swoim iPhonie. Tryb będzie dostępny w jednej z aktualizacji iOS jeszcze w tym roku. Użytkownicy, którzy są podekscytowani perspektywą wideo w ProRes, muszą kupić iPhone 13 Pro z co najmniej 256 GB pamięci. Model 128 GB, jest ograniczony do rozdzielczości 1080p przy 30 klatkach na sekundę.

Wszystkie nowe modele są grubsze – notch także

Wszystkie nowe smartfony Apple są o 0,25 mm grubsze niż modele „dwunastki”. Większa wyspa z aparatami i tak nie zmieściłaby się w etui na iPhone 12. W zależności od modelu są też od 5% do 8% cięższe. Jednak prawdopodobnie nie zauważymy takiej różnicy w wadze.

Wycięcie w iPhonie 13 jest o 20% węższe niż w 12. To naprawdę spora różnica, ale na początku nie zauważyliśmy, że notch jest wyższy. To bardzo mała różnica, ale na zdjęciach Apple wygląda to wyraźnie.

Funkcje iPhone 13

Obsługa dwóch kart eSim i dodatkowy rdzeń

iPhone 12 obsługuje dwie karty SIM, czyli jedną nano-SIM i jedną eSIM. W 13 możemy korzystać z dwóch kart SIM z dwoma połączeniami eSIM, jeśli jest to obsługiwane przez operatora.

Procesor A15 ma pięć rdzeni GPU, ale tylko cztery z nich są aktywne w iPhone 13 i iPhone 13 mini, podczas gdy wszystkie pięć jest aktywnych w modelach 13 Pro i 13 Pro Max. Oznacza to, że wydajność graficzna 13 Pro może być nawet o 25% wyższa niż iPhone 13.

iPhone 13 Pro i 13 Pro Max różnią się tylko rozmiarem

W zeszłym roku Apple dodało do iPhone 12 Pro Max funkcje, które nie były dostępne nigdzie indziej, nawet w iPhonie 12 Pro. Teleobiektyw miał 2,5-krotny zoom zamiast 2-krotnego, a standardowy aparat szerokokątny był większy o 47% i miał stabilizację obrazu z przesunięciem czujnika. Jeśli chciałeś tego, co najlepsze, musiałeś kupić największy model, niezależnie od tego, czy podoba ci się ten rozmiar, czy nie.

W przypadku nowej generacji obydwie wersje są całkowicie identyczne, z wyjątkiem oczywistych różnic w rozmiarze i pojemności baterii. Mają te same funkcje, więc nie musisz kupować dużego modelu, jeśli nie chcesz naprawdę dużego telefonu.

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy