Drugi tydzień za nami, a liczba zachorowań na COVID-19 wzrasta. W tym niepewnym czasie warto śledzić technologiczne newsy na naszym portalu. Jeśli przegapiliście ciekawe informacje, możecie to nadrobić – zapraszam na SPT – subiektywne podsumowanie tygodnia. Szczególnie do gustu przypadł mi Microsoft Start, który zmienił sposób czytania newsów,

Pochwała – Microsoft Start

Microsoft Start to świetny pomysł. Nowa usługa Microsoftu jest skrojona pod osoby, która potrzebują bardzo szybko przeczytać najświeższe informacje. Kanał z newsami można spersonalizować, dzięki czemu informacje dostarczane w aplikacji będą skrojone pod potrzeby użytkownika. Korzystający ma możliwość włączenia Microsoft Start na smartfonie w postaci aplikacji, na Windowsie 10 lub 11 dzięki sekcji z newsami i usłudze Widżetów oraz na nowej karcie przeglądarki Edge. Dużym plusem programu jest jego synchronizacja – zaczynasz od miejsca, w którym skończyłeś na dowolnym urządzeniu.

Salwador oficjalnie akceptuje Bitcoina. Stało się, po długich zapowiedziach i przygotowaniach, Salwador oficjalnie wprowadził płatności Bitcoinem. Co ciekawe, państwo nabyło aż 400 Bitcoinów między innymi dlatego, żeby zachęcić swoich obywateli do tego samego. Walutą Salwadoru jest też dolar amerykański i z pewnością część mieszkańców nadal pozostanie przy niej. Warto zauważyć, że wprowadzenie BTC w Salwadorze zbiegło się z dość znaczną korektą na kryptowalutach. Kurs BTC względem USD runął o ponad 10% w ciągu jednego dnia. Obecnie utrzymuje się na poziomie około 46000 USD za 1 BTC.

Termin premiery iPhone 13. Apple w końcu zapowiedziało termin konferencji, na której odbędzie się prezentacja iPhone’a 13. „California Streaming” odbędzie się 14 września o godzinie 19:00 naszego czasu na terenie kampusie Apple Park. Oczywiście firma z Cupertino dostarczy wstępnie nagrane filmy – nie ma, co liczyć na występy na żywo z uwagi na pandemię COVID-19. Podczas wydarzenia, Apple prawdopodobnie pokaże także Apple Watcha 7 z zupełnie nowym wyglądem. Być może zobaczymy też słuchawki AirPods 3.

Microsoft Edge 93 już dostępny. Przeglądarka zadebiutowała w kanale stabilnym i olśniła użytkowników nowościami. Wśród nich, może spodobać się grupowanie kart, które zapewnia możliwość kategoryzowania kart w grupy zdefiniowane przez użytkownika i pomaga skuteczniej znajdować, przełączać i zarządzać kartami w wielu strumieniach pracy. Interesujący wydaje się też być Wideo obraz w obrazie z paska narzędzi.

Krytyka – żywotność baterii w Windows 10

Sprawdź żywotność baterii w Windows 10. Tekst ten umieściłem w sekcji krytycznej, ponieważ możliwość sprawdzenia tak ważnej informacji powinna być łatwa i prosta – niestety nie jest. Nie znajdziecie takiej możliwości w Ustawieniach czy w Panelu Sterowania ani w opcjach zarządzania zasilaniem. Warto wiedzieć, jaka maksymalna pojemność baterii została w laptopie po kilku miesiącach lub latach użytkowania. W tej informacji tkwi sekret, dlaczego czas działania na jednym ładowaniu wielu urządzeń uległ znacznemu skróceniu. Instrukcja, jak sprawdzić żywotność baterii w Windowsie, znajduje się w wyżej zamieszczonym linku.