aparat iPhone 13

Cztery najważniejsze nowe funkcje aparatu iPhone 13

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Wszystkie modele iPhone będą oferować co najmniej cztery nowe funkcje oprogramowania aparatu, jak sugerują ostatnie doniesienia. Według raportu dziennikarza Bloomberga, Marka Gurmana aparat w iPhone 13 ma otrzymać kilka nowych funkcji. Oznacza to na przykład Cinematic Video, czyli tryb portretowy dla wideo umożliwiający użytkownikom nagrywanie materiału z dodatkowym poczuciem głębi ostrości i efektem bokeh za obiektem, a nawet zmianę intensywności efektu po nagraniu.

Zobacz także: Oto funkcje, których na pewno nie znajdziesz w iPhone 13

Cztery najważniejsze nowe funkcje aparatu iPhone 13

Apple po raz pierwszy dodało tryb portretowy do iPhone 7 Plus w 2016 roku i szybko ta funkcja stała się jedną z ulubionych przez użytkowników. Może ona wyostrzyć osobę, jednocześnie rozmywając tło w tak zwanym efekcie bokeh. W przypadku nowych Apple planuje dodać tę samą technikę do wideo. Podobnie jak w przypadku nieruchomych zdjęć, czujnik głębi stworzy efekt i pozwoli użytkownikom zmienić rozmycie po nagraniu.

aparat iPhone 13

Według Gurmana iPhone 13 będzie oferował również nowe funkcje filtrowania zdjęć, co może być bardziej zaawansowaną wersją tych istniejących obecnie. Zamiast nakładać filtr statyczny na całe zdjęcie, nadchodzące iPhone’y będą precyzyjnie wprowadzać „zmiany w obiektach i osobach na zdjęciach przy użyciu sztucznej inteligencji”.

Nowe filtry w aplikacji Aparat

Kolejna funkcja pozwoli użytkownikom lepiej kontrolować wygląd kolorów i podświetleń na swoich zdjęciach. Użytkownicy będą mogli wybierać spośród kilku stylów, które można zastosować, w tym jeden do pokazywania kolorów w cieplej lub chłodniejszej temperaturze przy zachowaniu neutralnej bieli. Inna opcja zapewni bardziej dramatyczny wygląd z głębszymi cieniami i większym kontrastem. Spółka planuje także zrównoważony styl pokazywania cieni i realistycznych kolorów o jaśniejszym wyglądzie.

Ta opcja będzie się różnić od standardowych filtrów, dostępnych w aplikacji Aparat w iOS od 2013 roku, dzięki precyzyjnemu wprowadzaniu zmian do obiektów i osób na zdjęciach za pomocą sztucznej inteligencji, zamiast stosowania jednego filtra na całym obrazie.

aparat iPhone 13

Wideo w jeszcze wyższej jakości

Wreszcie Gurman twierdził, że modele iPhone 13 Pro i 13 Pro Max będą mogły nagrywać wideo ProRes, czyli format wideo o znacznie wyższej niż teraz jakości. Podobnie jak ProRaw dla zdjęć jest dostępny wyłącznie dla modeli iPhone 12 Pro i 12 Pro Max, Gurman powiedział, że ProRes może być również dostępny wyłącznie dla nowych flagowców.

Nowa funkcja nagrywania pozwoli użytkownikom iPhone’a nagrywać klipy w formacie wyższej jakości, co daje większą kontrolę podczas postprodukcji. Format jest używany przez profesjonalnych montażystów wideo w branży filmowej i nie jest zwykle przeznaczony dla rynku masowego, częściowo ze względu na duże rozmiary plików. ProRes będzie nagrywać w rozdzielczości HD i 4K w kolejnych telefonach z Cupertino.

Astrofotografia w iPhone 13

Oprócz tych trzech nowych funkcji oprogramowania aparatu, przeciek Max Weinbach zasugerował, że iPhone 13 może oferować nowe funkcje astrofotografii, aby robić lepsze zdjęcia nocnego nieba. Tryb najwyraźniej pozwoli nowej generacji urządzeń wykrywać różne obiekty, takie jak księżyc i gwiazdy oraz odpowiednio dostosowywać ustawienia, takie jak ekspozycja.

W tym roku nie przewiduje się poważnych zmian projektowych dla nowych smartfonów Apple, ale prawdopodobnie możemy liczyć na wymieniony szereg ulepszeń aparatu, nagrywanie wideo ProRes, wyświetlacz ProMotion 120 Hz, mniejsze wycięcie w ekranie , szybszy procesor z serii A i nowy układ 5G od firmy Qualcomm. Niestety aparat w iPhone 13 dalej nie otrzyma tak zwanego superzoomi. Na to poczekamy co najmniej do 2022 roku.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy