straż miejska hulajnogi elektryczne

Jeździsz za szybko hulajnogą elektryczną? Straż Miejska da ci mandat

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Hulajnogi elektryczne na dobre zagościły na ulicach polskich miast — od dziś Straż Miejska ma nowe uprawnienia, które powinny zainteresować użytkowników wspomnianych pojazdów. Za niewłaściwą jazdę (np. poruszanie się ze zbyt dużą prędkością) otrzymamy mandat. Jeśli nie zatrzymamy się do kontroli, funkcjonariusze mogą ruszyć za nami w pościg.

Hulajnogi elektryczne — jakie uprawnienia otrzymała Straż Miejska?

Dziś zaczyna obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dzięki któremu strażnicy miejscy oraz gminni zyskują nowe uprawnienia do nakładania mandatów za wykroczenia. Na konsekwencje jazdy niezgodnej z przepisami muszą przygotować się użytkownicy rowerów, urządzeń transportu osobistego oraz hulajnóg elektrycznych. Za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka możemy zostać ukarani mandatem w wysokości do 500 zł. To samo grozi nam, jeżeli na chodniku nie będziemy zachowywać szczególnej ostrożności i ustępować pierwszeństwa pieszym.

Straż Miejska zamierza też kontrolować prędkość hulajnóg elektrycznych, które poruszają się po chodniku. Prędkość nie może być większa od poruszania się pieszego. Strażnik może ją zmierzyć wizualnie – czyli to jest ocena strażnika miejskiego i to jest wystarczające. W takim wypadku już możemy podejmować interwencję — tłumaczył w rozmowie z Polsat News Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej. W uzasadnionych przypadkach, gdy użytkownik hulajnogi elektrycznej popełni wykroczenie i nie zatrzyma się do kontroli, strażnicy mogą podjąć za nim pościg.

Co wolno, a czego nie?

straż miejska hulajnogi elektryczne

Przypomnijmy — z hulajnogi elektrycznej poza strefą zamieszkania i bez nadzoru innej, dorosłej osoby mogą korzystać osoby pełnoletnie, a także młodzież w wieku 10-18 lat. W tym ostatnim przypadku konieczne jest jednak prawo jazdy kategorii A1, B1, AM, lub T albo karta rowerowa. Hulajnogą elektryczną należy jeździć po ścieżkach rowerowych z prędkością do 20 km/h. Jeśli takiej ścieżki brakuje, a na pobliskiej drodze obowiązuje ograniczenie do max. 30 km/h, to kierujący hulajnogą może wybrać taką drogę. Nadal musi jednak przestrzegać ograniczenia do 20 km/h. Jazda chodnikiem jest ostatecznością dozwoloną w sytuacji, gdy nie ma drogi dla rowerów, a po ulicy pojazdy poruszają się z dozwoloną prędkością powyżej 30 km/h. Użytkownik elektrycznej hulajnogi musi jednak zachować szczególną ostrożność. Konieczne jest też ustępowanie pierwszeństwa pieszym na chodniku, nieutrudnianie im ruchu i poruszanie się z prędkością zbliżoną do nich.

Hulajnogi elektryczne, Straż Miejska i wiele kontrowersji

straż miejska hulajnogi elektryczne

Wspomniane przepisy zostały uchwalone kilka miesięcy temu po debacie o hulajnogach elektrycznych w sejmie. Brak regulacji dotyczących takich pojazdów skutkował trudnościami w rozstrzygnięciu wypadków i innych zdarzeń drogowych, w których brali udział użytkownicy hulajnóg. Jedną z głośniejszych i bardziej kontrowersyjnych spraw była sytuacja z 2019 roku. Piesza potrącona przez użytkownika elektrycznej hulajnogi otrzymała mandat za niezachowanie odpowiedniej ostrożności. Zmiany w prawie były więc konieczne, ale ich ostateczny kształt budzi wątpliwości. Chodzi np. o zakaz poruszania się elektryczną hulajnogą po chodniku szybciej od pieszych. Niektórzy politycy zwracali uwagę na to, że hulajnogi elektryczne właśnie po to są, aby zaoszczędzić czas w porównaniu do chodzenia pieszo. Poza tym niekiedy na chodniku panuje mały ruch i spokojnie można pojechać szybciej. Strona rządowa odpowiadała, że w niektórych krajach obowiązuje całkowity zakaz jazdy elektryczną hulajnogą po chodniku. Ostatecznie jednak przepisy o elektrycznych hulajnogach zostały przyjęte.

Czytaj także: Szukasz pracy, kończysz z kredytem – niebezpieczny przekręt z tanią elektroniką w tle

Nie da się również ukryć, że ocena poszczególnych zdarzeń na chodnikach z udziałem użytkowników elektrycznych hulajnóg nadal będzie w pewnym stopniu subiektywna. Jedni piesi idą szybciej, inni wolniej, trudno więc określić konkretną prędkość, z którą muszą jechać użytkownicy hulajnóg. Jak wspomniał Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej, funkcjonariusze będą wizualnie oceniać, jak szybko porusza się posiadacz danego pojazdu. Czas pokaże, jak nowe zasady wpłyną na bezpieczeństwo na polskich ulicach, jak rygorystycznie do przestrzegania przepisów będzie podchodzić Straż Miejska i czy użytkownicy elektrycznych hulajnóg będą w stanie stosować się do wprowadzonych przepisów.

źródło: PAP, Polsat News, własne

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy