ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft Edge vs Safari Apple

Zamień nudne Safari na funkcjonalny Microsoft Edge na urządzeniu Apple

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft Edge szybko stał się poważnym pretendentem do tytułu najbardziej funkcjonalnej przeglądarki. Co prawda Edge został stworzony z myślą o Windowsie 10, jednak dostępny też jest na inne systemy. Można go również bezproblemowo używać na macOS i iOS. Warto zastanowić się nad zmianą domyślnej przeglądarki – Safari od Apple jest po prostu nudne.

Dlaczego warto zmienić Safari od Apple na Edge?

Elastyczne ustawienia prywatności

Web trackery zbierają dane o tym, jak wchodzisz w interakcję z witryną. W ten sposób mogą oferować treści internetowe i reklamy dostosowane do Twoich zainteresowań. Niestety, niektóre narzędzia do śledzenia sieci zostały zaprojektowane tak, aby szkodzić. Microsoft Edge rozwiązuje problemy ze śledzeniem w sposób, w jaki inne przeglądarki tego nie robią. Zamiast stosować podejście „wszystko albo nic”, przeglądarka oferuje trzy poziomy zapobiegania śledzeniu do wyboru.

Zobacz także: Edytor PDF w Edge jeszcze lepszy! Zapomnij o Adobe

Microsoft Edge Google chrome prywatność Safari Apple

W przypadku ustawienia podstawowego Microsoft blokuje moduły śledzące, które uważa za potencjalnie szkodliwe, jednocześnie pozwalając na personalizację treści internetowych i reklam. Dzięki zalecanemu przez Microsoft zrównoważonemu podejściu przeglądarka blokuje szkodliwe elementy śledzące i te z witryn, których nie odwiedziłeś. Największe bezpieczeństwo oznacza blokowanie absolutnie wszystkich modułów śledzących. Safari po prostu nie ma takich elastycznych ustawień.

Konfigurowalna strona karty

Gdy otworzysz nową kartę w Safari, zobaczysz nudną stronę z łączami do ulubionych i często odwiedzanych stron internetowych. Na kartach Microsoft Edge witają użytkownika piękne zdjęcia kalifornijskich sekwoi, zimy w Genewie w Szwajcarii i krajobrazów na Alasce. Dostępne jest również pole wyszukiwania internetowego Microsoft Bing, Microsoft News a także, szybkie łącza do najczęściej odwiedzanych witryn internetowych.

Microsoft Edge strona główna  Safari do Apple

Po uruchomieniu strona karty Microsoft Edge może pasować do jednego z trzech gotowych układów lub możesz ją dostosować do swoich potrzeb.

Rozszerzenia i dodatki

Z uwagi na to, że Microsoft Edge jest oparty na kodzie źródłowym Chromium, możesz pobierać rozszerzenia ze sklepu internetowego Microsoft, a także z Chrome Web Store. Kompatybilność oznacza natychmiastowy dostęp do ponad 190 000 rozszerzeń przeglądarki. Dla porównania, Apple Safari oferuje obecnie mniej niż 100 rozszerzeń.

Inne funkcje Edge, których Safari od Apple nie ma lub są „gorsze”

Edge to naprawdę funkcjonalna przeglądarka, która oprócz wspomnianych przeze mnie opcji oferuje także:

  • Funkcję pionowych kart, które pojawiają się z lewej strony ekranu – umożliwiają one lepszą organizację wielu otwartych zakładek i możliwość przeczytania bez żadnego problemu ich nagłówków,
  • Usypianie kart, które pomaga zaoszczędzić zasoby komputera i baterię,
  • Kupony – w trakcie wertowania sklepów internetowych, w prawym górnym rogu pojawiają się kupony, dzięki którym można zaoszczędzić trochę pieniędzy,
  • Kolekcje – pomagają w zapisywaniu treści internetowych do późniejszego wykorzystania.

Sprawdź najnowsze wpisy