Asteroida 2003 SD220 2021 UA1 Bennu Ziemia

Czy Asteroida uderzy w Ziemię? NASA wyjaśnia, czy grozi nam zagłada

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Asteroida to ciało niebieskie o powierzchni skalnej lub lodowej. Obiekty te krążą w kosmosie i mogą stanowić zagrożenie dla naszej planety. Czy jakakolwiek asteroida uderzy w Ziemię? NASA postanowiła odnieść się do zagadnienia.

Czy asteroida uderzy w Ziemię?

NASA opublikowała w sieci krótki filmik, w którym dr. Kelly Fast odpowiada na najbardziej nurtujące pytania internautów. Badaczka w dużym skrócie odpowiada, czy faktycznie grozi nam niebezpieczeństwo.

Kelly Fast słusznie zwraca uwagę na to, że asteroidy uderzały w Ziemię w ciągu swojej historii wielokrotnie i to się zapewne powtórzy. Pył, meteoroidy, a nawet małe asteroidy cały czas uderzają w naszą planetę. Tworzą one także meteory i tzw. spadające gwiazdy, które rozpadają się w atmosferze.

Zobacz także: Człowiek sfotografowany jako dziecko na okładce albumu Nirvany pozywa zespół za pornografię dziecięcą!

Jednak uderzenia asteroid w powierzchnię są znacznie rzadsze. Dzieją się one w skali czasowej – od setek tysięcy do milionów lat. Im są one większe, tym jest ich mniej, ale też trudniej je znaleźć we Wszechświecie. Znalezienie ich wcześnie jest ważne w przypadku zaawansowanego ostrzegania i łagodzenia potencjalnych zagrożeń w przyszłości.

Bennu i 1950 DA najbardziej niebezpieczne?

Według NASA około 2135 roku asteroida Bennu ma zbliżyć się do Ziemi. Jednak prawdopodobieństwo kolizji jest niewielkie i wynosi do roku 2300 jedynie 0,057%. Bennu jest uznawany za jedno z dwóch potencjalnych zagrożeń mimo bardzo niewielkiego prawdopodobieństwa uderzenia w Ziemię.

Asteroida Bennu

Drugie ciało niebieskie sklasyfikowane przez NASA jako niebezpieczne to asteroida 1950 DA. W 2002 r. uzyskała ona prawdopodobieństwo kolizji z Ziemią na poziomie aż 0,17 w skali Palermo, a uderzenie miało nastąpić w 2880 r. Od tego czasu szacowane ryzyko było kilkukrotnie aktualizowane. W grudniu 2015 r. szanse na uderzenie w Ziemię zostały skorygowane do 1 na 8300 (0,012%).

Asteroida 1950 AD ma około 1,1 km średnicy. Energia wyzwolona przez zderzenie z obiektem o wielkości takiego ciała niebieskiego spowodowałaby poważne skutki dla klimatu i biosfery, które byłyby dewastujące dla cywilizacji ludzkiej.

W lipcu zespół naukowców z Southwest Research Institute oszacował typ asteroidy, która zniszczyła dinozaury. Takie zdarzenia mogą dziać się średnio raz na 250 milionów lat. Ten wybuch miał miejsce około 66 milionów lat temu, więc biorąc pod uwagę obliczenia matematyczne, póki co nic nam nie grozi. Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej NASA wskazało na Twitterze, że nie ma żadnych znanych zagrożeń związanych z uderzeniem asteroidy w Ziemię w następnym stuleciu.

To nie znaczy, że naukowcy nie przyglądają się niektórym ciałom niebieskim, takim jak asteroida Bennu. Nie znaczy też, że NASA nie pracuje nad programem zmiany trajektorii asteroid, a wręcz przeciwnie.

Misja DART ma chronić naszą planetę

DART czyli Double Asteroid Redirection Test ma pomóc zmienić trajektorię lotu asteroid. Start pilotażowej misji został zaplanowany na listopad. Zadaniem sondy ma być zmiana prędkości orbity księżyca asteroidy Dimorphos.

Źródło: NASA, cnet

Sprawdź najnowsze wpisy