Microsoft Edge to świetna przeglądarka, która nie została jeszcze zauważona na rynku. Według statcounter, program ma jedynie 3,41% udziału w rynku, co plasuje go dopiero na czwartej pozycji. Nie zmienia to faktu, że Edge idzie jak burza pod względem nowych funkcji. Nadchodzi Microsoft Edge 94 z kolejnymi nowościami.

Microsoft Edge 94 – nowe funkcje

Microsoft Edge 94 z monitorem haseł

Microsoft Edge 94 został udostępniony na kanale deweloperskim i pozwala nam spojrzeć na niektóre nowe funkcje, które niedługo pojawią się w stabilnej wersji. Najnowsza wersja wprowadza kilka nowych ulepszeń do czytnika immersyjnego i kart usypiających, dodaje dedykowaną stronę z ustawieniami ułatwień dostępu i nie tylko. Nowe funkcje są już dostępne w Microsoft Edge Dev v94.0.982.2. Jeśli chcesz je wypróbować, zanim pojawią się one na stabilnym kanale, możesz pobrać wersję Dev z wyżej zamieszczonego linka.

Zobacz także: Włącz tryb Boga w Windows 10 i aktywuj 200 funkcji!

Edge 94 kontynuuje ulepszanie czytnika immersyjnego, który zapewnia czytanie bez rozpraszania uwagi, usuwając elementy wizualne, takie jak reklamy i obrazy, oraz umożliwiając dostosowywanie czcionek i koloru tła na stronie internetowej.

Czytnik immersyjny w przeglądarce Edge 94 oferuje następujące funkcje:

  • Czytanie na głos, funkcja ułatwień dostępu odczytuje tekst strony internetowej.
  • Preferencje tekstu zapewniają szereg opcji zmiany koloru, rozmiaru i czcionki tekstu. Kliknij Preferencje tekstu i sprawdź rozmiar tekstu, odstępy między tekstem, czcionkę i motywy strony.
  • Narzędzia gramatyczne pomagają w czytaniu ze zrozumieniem, dzieląc słowa na sylaby i wyróżniając rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i przysłówki.
  • Preferencje czytania pomagają skoncentrować się na czytaniu jednej, trzech lub pięciu linijek, zobaczyć obrazowe znaczenie słowa i przetłumaczyć wybrany język tekstu lub całą stronę.
  • Posiada specjalne wsparcie dla Wikipedii.

Microsoft Edge 94 ulepsza także usypiane karty. Sleeping Tabs oszczędzają pamięć, procesor i żywotność baterii. Funkcja po włączeniu zaczyna działać prawie natychmiast – w krótszym czasie, dzięki nowemu interwałowi timera, którego można ustawić nawet na 30 sekund bezczynności (do tej pory 5 minut było ustawieniem minimalnym). Edge pozwala teraz dosłownie natychmiast uśpić nieaktywne karty.

Microsoft Edge 94 usypiane uśpione  karty

Przypomnę, że taka funkcja znajduje się w ustawieniach Edge > System > Optymalizuj wydajność. Tutaj mamy całą sekcję dotyczącą zarządzania uśpionymi kartami.

Edge 94 ma także nową sekcję Ustawienia ułatwień dostępu. Tutaj znajdą się opcje zarządzania przypisaniem klawisza F12 do narzędzi programistycznych, powiększenia strony i otwartych preferencji systemowych dla podpisów.

Nową sekcję znajdziesz poniżej „Telefon i inne urządzenia” i powyżej „Microsoft Edge – informacje” oraz na stronie „edge://settigs/accessibility”.

Na koniec warto dodać, że wraz z debiutem Edge 94, Microsoft przechodzi na 4-tygodniowy cykl wydawniczy. Wcześniej aktualizacje były wydawane co 6 tygodni. Zgodnie z oficjalnym harmonogramem Microsoftu, Edge 94 zostanie wydany na kanale Beta w pierwszym tygodniu września i pojawi się na stabilnym kanale około 23 września.

Źródło: techdows, xda