Talibowie

Talibowie zajęli urządzenia biometryczne USA. Tragedia wisi w powietrzu

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Ostatnie wydarzenia w Afganistanie budzą ogromne emocje. Chyba niewiele osób spodziewało się, że Talibowie tak szybko zajmą tak dużą powierzchnię terytorium. Co prawda nowe władze Afganistanu deklarują, że nie będą nikogo prześladować, jednak kraje Zachodu nie wierzą w te zapewnienia.

Talibowie mają urządzenia biometryczne Amerykanów

Talibowie przejęli amerykańskie wojskowe urządzenia biometryczne, które mogą pomóc w identyfikacji Afgańczyków, którzy pomagali siłom koalicji. To może doprowadzić do ludzkich tragedii.

Talibowie

Według przedstawiciela Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych i trzech byłych żołnierzy USA, urządzenia, znane jako HIIDE zostały skonfiskowane przez Talibów w zeszłym tygodniu podczas ich ofensywy. Urządzenia HIIDE zawierają dane biometryczne, takie jak skany tęczówki i odciski palców, a także informacje biograficzne i są wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do dużych scentralizowanych baz danych. Nie jest jasne, jaka część biometrycznej bazy danych armii amerykańskiej dotyczącej populacji afgańskiej została naruszona.

Zobacz także: Sierpniowy Update Windowsa 10 gotowy do pobrania – uwaga na błędy!

Chociaż amerykańskie wojsko reklamowało je jako środek śledzenia terrorystów i innych rebeliantów, dane biometryczne Afgańczyków, którzy pomagali USA, były również szeroko gromadzone i wykorzystywane w kartach identyfikacyjnych.

„Przetwarzaliśmy tysiące miejscowych dziennie, musieliśmy ich identyfikować, szukać kamizelek samobójczych, broni, zbierać dane wywiadowcze itp. HIIDE był używany jako narzędzie do identyfikacji biometrycznej, aby pomóc mieszkańcom pracującym dla koalicji”.

– wyjaśnił amerykański wykonawca wojskowy.

Rzecznik Agencji Wywiadu Obronnego skierował pytania do Biura Sekretarza Obrony, które nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Pakistan zaoferuje pomoc Talibom?

Weteran wojskowych operacji specjalnych powiedział, że Talibowie mogą potrzebować dodatkowych narzędzi do przetwarzania danych HIIDE, ale wyraził obawy, że Pakistan pomoże im w tym.

„Talibowie nie mają sprzętu do wykorzystania danych, ale ISI mają. Wiadomo, że ISI ściśle współpracuje z talibami.”

– powiedział były urzędnik ds. operacji specjalnych, odnosząc się do pakistańskiej agencji szpiegowskiej Inter-Services Intelligence.

Podkreślę jeszcze, że ISI to służby specjalne Pakistanu.

Niezasadne używanie systemu HIIDE?

Talibowie Czytnik linii papilarnych w LCD

Wojsko USA od dawna używało urządzeń HIIDE w globalnej wojnie z terroryzmem i używało danych biometrycznych, aby pomóc zidentyfikować Osamę bin Ladena podczas nalotu na jego pakistańską kryjówkę w 2011 roku. Według reporterki śledczej Annie Jacobsen, Pentagon miał na celu zebranie danych biometrycznych 80 procent populacji afgańskiej, aby zlokalizować terrorystów i przestępców.

„Nie sądzę, by ktokolwiek kiedykolwiek pomyślał o prywatności danych lub o tym, co zrobić, gdyby system [HIIDE] wpadł w niepowołane ręce. Idąc dalej, amerykański aparat wojskowy i dyplomatyczny powinien dokładnie przemyśleć, czy ponownie rozmieścić te systemy w sytuacjach tak niepewnych jak Afganistan”.

– powiedział Welton Chang, dyrektor ds. technologii Human Rights First.

Departament Obrony starał się również udostępnić dane biometryczne zebrane przez HIIDE innym agencjom rządowym, takim jak Federalne Biuro Śledcze i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W 2011 r. Biuro Odpowiedzialności Rządu skrytykowało Pentagon za to, że nie robi wystarczająco dużo, aby zapewnić innym agencjom nadzoru łatwego dostępu do informacji, ostrzegając, że wojsko „ogranicza zdolność partnerów federalnych do identyfikowania potencjalnych przestępców lub terrorystów”.

Jednak Stany Zjednoczone nie tylko zbierały informacje o przestępcach i terrorystach. Wydaje się, że rząd zbiera również dane biometryczne od Afgańczyków wspierających wysiłki dyplomatyczne, oprócz tych pracujących z wojskiem. Rząd federalny zebrał dane biometryczne od Afgańczyków, mimo że zna ryzyko związane z utrzymywaniem dużych baz danych osobowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedawne cyberataki na agencje rządowe i firmy prywatne.

Źródło: theintercept

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy