Windows 11 Dynamic Refresh Rate

Windows 11 to nie tylko same nowości. Tych funkcji zabrakło w systemie

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Premiera nowej generacji platformy Microsoftu zbliża się wielkimi krokami. Gigant z Redmond ma podobno oficjalnie wypuścić system już w październiku. Jednak Windows 11 to nie tylko same nowości. Pewnych funkcji póki co brakuje w systemie.

Wiele braków w Pasku zadań

Microsoft opublikował listę przestarzałych funkcji systemu Windows 11, które dają nam wgląd w to, co może zostać usunięte z platformy (Windows 10) jeszcze w tym roku. Być może najbardziej zauważalną funkcją, która nie jest już rozwijana, jest oś czasu systemu Windows.

Windows 10 oś czasu

Jest ona dostępna w widoku zadań i można ją aktywować przesuwając czterema palcami po Touchpadzie. Pozwala ona cofnąć się w czasie w celu znalezienia np. poprzednich plików.

Zobacz także: Porzuć Chrome na Androidzie i włącz Edge

W Windows 11 zabraknie kilku funkcji w Pasku zadań:

 • Ikona aplikacji Osoby została usunięta z paska zadań,
 • Niektóre ikony mogą nie pojawiać się w zasobniku systemowym (systray),
 • Wyrównanie paska zadań (lokalizacja) znajduje się teraz na dole ekranu i nie można go zmienić,
 • Pasek zadań został przepisany, a aplikacje innych firm będą miały ograniczony dostęp do interfejsów API. W rezultacie aplikacje nie mogą już dostosowywać niektórych obszarów paska zadań.
 • Zniknęło też menu paska zadań, które otwierane jest prawym przyciskiem myszy,
 • Nie działa też funkcja „przeciągnij i upuść”.

Microsoft odpowiedział na feedback użytkowników w następujący sposób:

Dziękujemy bardzo za przekazanie nam swoich opinii. Chociaż nadal będziemy wykorzystywać Twoją opinię, aby kierować przyszłością takich funkcji, obecnie w systemie Windows 11, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy przycisk menu Start, aby szybko otworzyć Menedżera zadań. Ponadto możesz również nacisnąć CTRL + SHIFT + ESC, aby bezpośrednio otworzyć Menedżera zadań.

– czytamy w odpowiedzi Microsoft dla Windowslatest.

Inne zmiany w Windows 11 w tym nowości

W Windows 11 Centrum akcji zostało zastąpione dwiema oddzielnymi funkcjami – Centrum powiadomień i Szybkimi ustawieniami. W tej chwili Szybkie ustawienia nie obsługują gestów, więc jeśli jesteś użytkownikiem tabletu i aplikacja jest otwarta w trybie pełnoekranowym, musisz uzyskać dostęp do paska zadań lewym przesunięciem i dotknąć paska zadań, aby otworzyć Szybkie ustawienia.

Windows 11 centrum akcji

Ponadto Windows 11 nie będzie już umożliwiał użytkownikom synchronizowania tła pulpitu na różnych urządzeniach po zalogowaniu się przy użyciu konta Microsoft.

Co więcej, Cortana nie jest uwzględniona w pierwszym środowisku rozruchowym, a następujące aplikacje nie będą już preinstalowane:

 • Math Input Panel,
 • Portfel,
 • 3D Viewer,
 • OneNote dla systemu Windows 10,
 • Paint 3D,
 • Skype.

Zmiany dotyczą także Menu Start. Nie zawiera już ono żywych kafelków i nie jest już możliwe tworzenie folderów aplikacji. Nie można również zmieniać rozmiaru układu. Jeśli użytkownik zechce dokonać jakichkolwiek zmian w rozmiarze Start, będzie musiał zmienić ustawienia skalowania systemu.

Menu Start w Windows 11 będzie zawierało z kolei nową sekcję „rekomendacje”, która pokazuje listę aplikacji i plików, do których ostatnio uzyskano dostęp na urządzeniu lub w chmurze. Niestety nie można usunąć ani zwinąć sekcji „rekomendacje”.

Źródło: Microsoft, windowslatest

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy