Zakłócenia sygnału radiowego mogą prowadzić do tego, że zasięg w naszym telefonie nie będzie satysfakcjonujący. Zapewne często spotkaliście się z tym, że mimo teoretycznie dobrego miejsca np. w centrum miasta, dalej mieliście problem z zasięgiem. Na blogu Urzędu Komunikacji Elektronicznej pojawił się bardzo ciekawy wpis, który pokazuje, co może powodować zakłócenia sieci. I czasem są to urządzenia, których byśmy o to nie podejrzewali.

Zakłócenia sygnału radiowego – co może powodować problemy z zasięgiem?

zakłócenia sygnału radiowego zasięg
Fot. UKE

Jedną z rzeczy, która może skutecznie popsuć zasięg, są oczywiście wzmacniacze sygnału GSM. Ostatnio pisaliśmy o tym, że ich używanie może skończyć się karą grzywy lub nawet więzienia. Sprawa z zakłóceniami sygnału radiowego nie jest jednak tak prosta, jak można byłoby przypuszczać. Zdarzają się urządzenia, które powodują problemy, a nigdy byśmy ich o to nie podejrzewali. To o nich przypomina właśnie UKE, gdzie wymienia kilka naprawdę interesujących przykładów.

Wśród przykładów urządzeń, które mogą powodować zakłócenia sygnału radiowego, a tym samym problemy z zasięgiem wymieniane są m.in. telefony bezprzewodowe DECT. Te, które są sprowadzane np. z Ameryki Północnej/Południowej mogą pracować na paśmie 2100 Mhz, a w Europie praca takich sprzętów powinna odbywać się na pasmie 1880-1900 Mhz. Często zdarza się tak, że podobne telefony po prostu „uśmiercają” sieć w swojej okolicy. To samo może się tyczyć nianiek bezprzewodowych sprowadzanych spoza Unii Europejskiej.

Zobacz też: Legendy Androida – seria Moto G ma już 10 lat.

Jednymi z ciekawszych przykładów są także sprzęty, których nigdy byśmy o podobne działanie nie posądzili. W Łodzi jedno z urządzeń w centrum handlowym, które przeznaczone jest do bujania dzieci, generowało ciągły sygnał radiowy i zakłócało pracę sieci jednego z operatorów. W innym przypadku żarówki LED nie pozwalały na słuchanie radia nadawanego na falach długich. Magnetowid w Sieradzu powodował zakłócenia na… pasie lotniczym. Ogrodzenie pod napięciem („elektryczny pastuch”) wykorzystywane także w miastach, może powodować problemy z zasięgiem sieci, gdyż generuje fale elektromagnetyczne w bardzo szerokim paśmie częstotliwości. A Wy, spotkaliście się z takimi urządzeniami, które powodowały problemy z siecią?

Źródło: UKE / Niebezpiecznik

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.