budynki zrównoważone energetycznie

Zapotrzebowanie na energię stale rośnie – budynki zrównoważone energetycznie nas uratują?

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Artykuły

Czym są budynki zrównoważone energetycznie? Jak się okazuje, mogą być odpowiedzią na kryzys energetyczny, który prędzej czy później nas czeka. Fotowoltaika czy farmy wiatrowe to tylko jedno z rozwiązań, które jednak nie jest w stanie odpowiedzieć na problemy, które pojawiają się w Polsce od dawna i cyklicznie. Rozwiązaniem może być coś innego, czyli zmiana podejścia do tego, co już mamy.

Kolejny rekord zapotrzebowania na energię

ekologia

Polskie Sieci Energetyczne SA poinformowały, że niedawno padł kolejny rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w naszym kraju. 15 lipca o godzinie 12.30 do sieci dostarczyć trzeba było aż 24 533 MW energii. Poprzedni rekord padł raptem kilka dni wcześniej, ponieważ 9 lipca, a wtedy wynosił 24 336 MW. Taki wzrost mógł być spowodowany wieloma czynnikami, a w sezonie letnim takie pobijanie rekordów staje się tradycją. Energii potrzebowali będziemy coraz więcej i nic nie zapowiada dużych zmian w tym zakresie. Nie ma się co oszukiwać, że fotowoltaika dużo zmieni, jeżeli będzie odpowiedzialna tylko za część dostarczanej do sieci energii.

Polska dalej opiera się w dużej mierze na węglu i gazie, co oczywiście odbija się na samym środowisku naturalnym. Zmiany są wprowadzane powoli i choć cieszyć może to, że w ogóle są wprowadzane, to pomóc środowisku może coś innego. Lepsze zarządzanie energetyczne samych budynków. W samej Unii Europejskiej budynki odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. To sprawia, że są największym pojedynczym konsumentem energii na kontynencie.

Zobacz też: Darmowe i przecenione aplikacje w Google Play.

Sama transformacja sektora energetycznego w kierunku niskoemisyjnych czy bezemisyjnych źródeł energii to nie wszystko, co możemy zrobić, by powstrzymać zmiany klimatu i negatywny wpływ emisji gazów cieplarnianych na zdrowie ludzi. Chcąc szybko i sprawnie zniwelować tempo naszego negatywnego oddziaływania na klimat, powinniśmy także zwrócić się w stronę zrównoważonego wykorzystywania energii i jej inteligentnego, systemowego oszczędzania. To działanie, które możemy podjąć wszyscy bez wyjątku, a zadanie ułatwią nam nowoczesne technologie.

Marek Olszewski, Menadżer Marketingu kanału Integratorów Systemów Automatyki Budynkowej (EcoXpertów) na klaster Europy Środkowo-Wschodniej w Schneider Electric.

Budynki zrównoważone energetycznie na ratunek

ekologia energia

Teoretycznie można oszczędzać energię w domu, odłączając niepotrzebne sprzęty od źródła zasilania. To jednak kropla w morzu potrzeb, bo przecież takie działania powinny być prowadzone globalnie. Dobrym przykładem jest tutaj branża hotelarska, gdzie przed pandemią około 70 procent niezamieszkanych pokoi hotelowych odpowiadało za 80 procent zużycia energii. Doliczmy do tego biurowce, gdzie część pomieszczeń może stać pustych i widzimy, jak wiele energii jest po prostu marnotrawionej. Dlatego też firmy opracowują technologie, które mają przyczynić się do lepszego zarządzania wykorzystywaną energią elektryczną.

Domowy monitor energii Wiser Energy pozwala mierzyć zużycie energii elektrycznej dla każdego urządzenia w domu bez konieczności montowania przy nim osobnego czujnika. Uczenie maszynowe systemu wykrywa unikalny „podpis elektryczny” każdego urządzenia, a następnie śledzi go przy każdym włączeniu i wyłączeniu. Gdy Wiser Energy „nauczy się” urządzeń w domu, monitoruje ich działanie. To pozwala ustalić miesięczne limity zużycia energii, wykryć marnotrawstwo, a nawet oszacować następny rachunek za prąd. Rozwiązanie łączy aplikację z inteligentnym urządzeniem podłączonym do Internetu, które można łatwo zainstalować w panelu elektrycznym w domu.

Marek Olszewski ze Schneider Electric.

Z wykorzystaniem monitora energii i specjalnej aplikacji, można np. wykryć nieefektywne zużycie energii czy zoptymalizować działanie mikroinstalacji fotowoltaicznej (PV). Oczywiście w przypadku rozwiązań biznesowych trzeba trochę więcej. Dlatego też powstała platforma EcoStruxure, która korzysta z infrastruktury Internetu Rzeczy (IoT). W ten sposób gromadzone są dane, z których można skorzystać, by opracować lepszy system zarządzania energią całego budynku. Takie zrównoważone energetycznie budynki pozwolą nie tylko oszczędzić koszty, ale staną się także bardziej ekologiczne. Gdyby udało się połączyć źródła energii odnawialnej z podobnymi rozwiązaniami na skalę światową, moglibyśmy zapomnieć o kolejnych rekordach zużycia energii.

Źródło: Informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy