gdzie kupić używanego smartfona

Gdzie najlepiej kupić używanego smartfona? Wady i zalety każdego wyboru

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

Chcąc kupić fabrycznie nowy telefon, wybór odpowiedniego miejsca nie jest szczególnie skomplikowany. Gdzie jednak kupić używanego smartfona? Ten temat jest już bardziej złożony. Spróbujmy go zatem przeanalizować.

Gdzie kupić używanego smartfona? Wybór nie jest oczywisty

Kiedy uznajemy, że czas zmienić nasz obecny na telefon na nowy i mamy już upatrzony konkretny model, najczęściej sprawa jest prosta. Wybieramy sprzedawców, którzy mają urządzenia z pewnego źródła, z gwarancją (np. markety z elektroniką, operatorzy komórkowi, zaufane firmy działające w sieci), a następnie wybieramy spośród nich ten podmiot, który zaoferuje najlepszą cenę. Sprawa się komplikuje, gdy postanowimy zakupić telefon używany. Możemy podjąć taką decyzję w następujących przypadkach:

  • dysponujemy bardzo skromnym budżetem, w którym trudno znaleźć nowego smartfona, który spełniałby nasze oczekiwania
  • stać nas na nowy telefon z niezłymi podzespołami, ale wolimy używany sprzęt z jeszcze lepszymi parametrami
  • smartfon, na którym bardzo nam zależy nie jest już dostępny w regularnej sprzedaży w sklepach

Możemy wybierać spośród ofert lombardów i punktów z telefonami, prywatnych użytkowników oraz z outletu sklepów z elektroniką. Już teraz warto powiedzieć otwarcie, że żadna z tych opcji nie jest idealna. Omówimy jednak wady i zalety każdej z nich, aby ułatwić wam decyzję.

Lombardy i komisy

W polskich miastach jest bardzo wiele lombardów, których klienci oddają w zastaw m.in. urządzenia elektroniczne lub od razu sprzedają takim podmiotom swój sprzęt. Następnie smartfony i inna elektronika jest wystawiana na sprzedaż. Wciąż można znaleźć również punkty z telefonami, które oferują doładowania, akcesoria i właśnie używane smartfony. Najczęściej nie jest to jednak dobry wybór na szukanie dobrego, używanego telefonu.

Zacznijmy od cen, które szczególnie w przypadku lombardów często są wyjątkowo nieatrakcyjne i nieadekwatne do stanu urządzenia. Kolejna sprawa to pochodzenie sprzętu. Nie brakuje sytuacji, w których okazuje się, że przedmiot, który trafił do lombardu i został w nim sprzedany, jest kradziony. Oczywiście lombard posiada dane osobowe tego, od kogo kupił urządzenie, ale zanim cała sprawa się wyjaśni, możemy mieć nieprzyjemności. Wreszcie pracownicy takich miejsc rzadko kiedy naprawdę znają się na elektronice i bez większego trudu można sprzedać im zepsuty sprzęt, który następnie ktoś nieświadomie kupi. Na szczęście czasami odkryjemy wady, nim minie tzw. gwarancja rozruchowa.

Plusem lombardów i punktów z telefonami jest dosyć duży wybór urządzeń, które można na spokojnie obejrzeć na żywo przed zakupem. Ze względu na wcześniej opisane wady nie są to jednak miejsca warte szczególnego zainteresowania, ale jeśli już mielibyście wybierać, to punkt z telefonami/komis jest znacznie lepszy niż lombard.

Zakup od osoby prywatnej

Na popularnych portalach z ogłoszeniami nie brakuje ofert z używanymi smartfonami. Szukając tego typu sprzętu, z pewnością warto je przejrzeć. Trzeba jednak mieć na uwadze, że urządzenia wystawione na sprzedaż są w przeróżnym stanie. Jednymi warto się zainteresować, innymi absolutnie nie. Unikajmy ofert z zaniedbanymi telefonami, posiadającymi rozbite wyświetlacze itp. Szukajmy nielicznych ogłoszeń, gdzie smartfon jest w bardzo dobrym stanie, a sprzedawca ma od niego pudełko, pełny zestaw akcesoriów i dowód zakupu. Takie oferty też się zdarzają, ponieważ są osoby, które np. co roku zmieniają swój telefon na najnowszy model. Wiedzą, że będą chcieli sprzedać urządzenie, które obecnie używają, więc bardzo o nie dbają. Oczywiście taki smartfon będzie nieco droższy od innych używanych propozycji, ale nie powinniśmy się nim rozczarować. Wadą zakupu telefonu od osoby prywatnej mogą być ukryte wady urządzenia. Jeśli mamy możliwość, spotkajmy się ze sprzedawcą osobiście i sprawdźmy na miejscu, czy wszystko działa.

Outlet sklepów z elektroniką i firm działających w internecie

Popularne sklepy z elektroniką oprócz nowych urządzeń oferują sprzęt z outletu. Często nie są to nawet używane smartfony w pełnym tego słowa znaczeniu. Czasem ktoś zwrócił kupiony telefon do sklepu i jest on ponownie w sprzedaży. Inne egzemplarze określa się jako powystawowe, bo np. sprzedawcy wystawili je na ekspozycję. Zaletą smartfonów z outletu jest niewątpliwie to, że wiemy, co kupujemy. Dobry sklep zapewnia rzetelną informację na temat stanu telefonu. Opisuje wszelkie wady oraz udostępnia zdjęcia, na których widać mankamenty wizualne urządzenia. W opisach telefonów często znajdziemy informację, że jako kupujący otrzymamy gwarancję, możemy też mieć poczucie, że w razie ewentualnych problemów z urządzeniem nie zostaniemy sami, bo duży sklep z elektroniką nie zapada się z dnia na dzień pod ziemię.

Czy zatem zakup smartfona z outletu to idealne rozwiązanie? Niezupełnie. Nieraz obniżki cen w porównaniu do nowych egzemplarzy nie są zbyt duże. Poza tym trudno nie traktować telefonów powystawowych z pewną rezerwą, jeśli choć raz widziało się, jak traktują sprzęt wystawiony w sklepie na ekspozycji niektórzy klienci (lub ich dzieci). Szczególnie trzeba uważać jednak na odnawiane i powystawowe telefony (szczególnie marki Apple) od drobnych sprzedawców w internecie. Można mieć wątpliwości co do ich rzeczywistego pochodzenia (skąd tylu sprzedawców na Allegro ma całe mnóstwo powystawowych smartfonów w dobrym stanie?) i tego, w jaki sposób przeszły ew. naprawy.

Czytaj także: Nowa wiadomość na poczcie głosowej? Uwaga, ten SMS to oszustwo

Gdzie warto kupić używanego smartfona, a gdzie wręcz przeciwnie?

gdzie kupić używanego smartfona

Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wiele zależy od konkretnego przypadku i wszędzie możemy natknąć się zarówno na dobre oferty, jak i te gorsze. W pierwszej kolejności warto jednak poszukać ogłoszeń ze smartfonami w bardzo dobrym stanie od osób prywatnych. Najlepiej z paragonem/fakturą ze sklepu, gdzie sprzęt był kupiony po raz pierwszy. Przy odrobinie szczęścia może trafimy nawet na egzemplarz, który jeszcze ma ważną gwarancję. Smartfon z outletu niekiedy również może być niezłym wyborem. Miejsca takie jak lombardy powinny być natomiast ostatnimi, w których będziemy szukać używanego telefonu.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy