Apple pozwane za pękający ekran MacBooka M1

MacBook M1 to bomba z opóźnionym zapłonem? Problemem nie jest jednak procesor

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Artykuły

W sieci pojawiło się wiele zgłoszeń dotyczących pęknięć ekranu MacBooków M1 podczas normalnego użytkowania maszyn. Dotyczy to zarówno MacBooków Air M1, jak i MacBooków Pro M1. Najprawdopodobniej wynika to z nowego projektu wyświetlacza, który zadebiutował wraz z urządzeniami z najnowszym procesorem. Wiele wskazuje na wadę konstrukcyjną, która powoduje naprężenia wewnętrzne. Warto podkreślić, że te mogą rosnąć lub maleć nie tylko na skutek oddziaływania mechanicznego, ale także zmian temperatury.

Apple MacBook M1 – pękający ekran

Apple MacBook M1 - pękający ekran

W niektórych przypadkach Apple naprawiło lub wymieniło urządzenia bezpłatnie, podczas gdy większość innych użytkowników została obciążona kosztami. Wszystko dlatego, że jest to uszkodzenie mechaniczne i serwisy z góry uznają je za spowodowane przez użytkownika. Jest to zupełnie ten sam problem co pękające aparaty w serii Galaxy S20.

Komentarze wściekłych użytkowników

Warto także przytoczyć komentarze poszczególnych osób, które twierdzą, że doświadczyły tego problemu.

Mam Macbooka Pro M1. Kupiłem go w marcu 2021 roku. Wczoraj rano otworzyłem go, aby odkryć pęknięcia na ekranie. Skontaktowałem się z firmą Apple i zostałem zmuszony do zapłacenia 570 funtów z góry, aby mogli go naprawić. Powiedziałem im, że nie zrobiłem nic, aby uszkodzić ekran, ale ich odpowiedź była taka, że ich technicy zdecydują, czy go uszkodziłem i w takim przypadku stracę swoje pieniądze.

Nie jest to odosobniony przypadek. Wiele osób skarży się, że do pęknięcia dochodzi podczas otwierania lub zamykania klapy, albo pojawiają się one samoistnie przez noc.

Kupiłem MacBooka Air M1 6 miesięcy temu i ekran pękł bez wyraźnego powodu. Zostawiłem komputer na biurku na noc, a następnego dnia, gdy go otworzyłem, na ekranie były 2 małe pęknięcia po prawej stronie, które uszkodziły działanie ekranu. Skontaktowałem się z autoryzowanym centrum Apple, które powiedziało mi, że gwarancja Apple nie obejmie tego, ponieważ jest to pęknięcie w punkcie styku; tak jakbym zostawił coś wielkości jagody między ekranem a klawiaturą. Jest to absurdalne, ponieważ nie mam nic podobnego na moim biurku, a komputer był prawidłowo zamknięty jak zwykle i nie ruszał się przez całą noc.

To samo przytrafiło się mnie. Laptop leżał na moim biurku, a kiedy go otworzyłem, był uszkodzony i pokazywał paski.

Sama regulacja nachylenia matrycy również może spowodować uszkodzenie:

Kupiliśmy Macbooka Air M1 4 miesiące temu. W ostatni weekend moja żona oglądała film na Netflixie i dostosowała ekran na krawędzi, aby zmienić kąt widzenia. Ekran zaciemnił się z wyjątkiem obszaru po lewej stronie, który miał jasne linie w nieregularny wzór. Zabrałem MBA do lokalnego sklepu Apple i doradzają mi, że moja żona spowodowała pęknięcie i nie jest to objęte gwarancją. Koszt naprawy to $725 dolarów australijskich. To pozostawia niesmak. Ekran nie powinien pękać przy zmianie kąta nachylenia ekranu.

Moja 17-letnia córka była przy biurku, pracowała na swoim MacBooku Pro (wyświetlacz M1) i zamknęła go, aby zrobić sobie przerwę. Kiedy wróciła do pracy, po otwarciu urządzenia zauważyła, że dolna część wyświetlacza została pokryta migoczącymi czarno-białymi liniami, a po lewej stronie ekranu pojawiły się również prostopadłe kolorowe linie.

Właśnie doświadczyłem tego samego. 28 lipca zamknąłem laptopa, aby wyprowadzić psa na dwór. Wróciłem do środka i otworzyłem laptopa, i zauważyłem pęknięcie. Nie mogłem zrozumieć, jak to się mogło stać. Wziął Mac do sklepu Apple i powiedziano od razu, że musiałem zamknąć pokrywę na coś. Kiedy powiedziałem, że tak się nie stało, powiedzieli, że musiałem nacisnąć zbyt mocno, lub go źle trzymałem.

Zobacz też: Miniaturowy emulator IBM PC z 1981 roku – dla fanów retro, którzy mają mało miejsca

Co się mogło stać?

W sieci pojawiają się sugestie, że być może winę za taki stan rzeczy ponosi uginanie pokrywy laptopa. Możliwe, że ramka ekranu jest zbyt słaba, a zawiasy zbyt sztywne. Przez to siła zamykania jest na tyle duża, że prowadzi do uszkodzenia ekranu. Osobiście jednak obstawiam tu naprężenia wewnętrzne szkła ochronnego jako główny powód tego całego zamieszania. To w momencie pęknięcia może uwolnić dość energii kinetycznej, żeby uszkodzić matrycę LCD. Warto jednak podkreślić, że nie należy wieszać psów na Apple za decyzje serwisu, a przynajmniej nie do momentu, aż firma odniesie się oficjalnie do sprawy. Uszkodzenia fizyczne niemal zawsze są traktowane jak potencjalnie spowodowane przez samego użytkownika.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy