Nowość ISO data premiery Windows 11 będzie szybszy

Design Windows 11 nie jest przypadkowy. Piękno tkwi w szczegółach

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Według badań Microsoftu ludzie chcą, aby system Windows łączył ich z tym, na czym najbardziej im zależy – nieważne czy jest to dokument, aplikacja, witryna internetowa czy treści przesyłane strumieniowo. Proces powinien być tak naturalny, intuicyjny i szybki, że ludzie ledwo zauważają. Design systemu Windows 11 nie jest przypadkowy.

Windows 11 niszczy bariery

Ta zasada zawarta we wstępie stała u podstaw przeprojektowania wielu funkcji. Bałagan zniknął, zastąpiony przez prostotę i łatwość odkrywania. Windows 11 niszczy bariery produktywności.

Windows 11

„Celem systemu operacyjnego nie jest samoistne istnienie, ma być etapem, na którym chcesz wykonać rzeczy, które chcesz zrobić. A jeśli możemy uczynić go prostszym o 10% lub 20%, to po prostu pozwala korzystającemu z systemu Windows uwolnić umysł i skupić się na rzeczach, które są dla niego ważne”.

powiedział kierownik produktu Tom Alphin.

Menu Start to początek zmian

Cała ta radykalna prostota zaczyna się naturalnie od Menu Start, kultowej funkcji od czasów systemu Windows 95. Najbardziej zauważalną zmianą jest to, że Start jest teraz zakotwiczony w centrum, co jest posunięciem wykonanym dla uproszczenia interfejsu. Nowe menu natychmiast rezonuje z ludźmi przyzwyczajonymi do korzystania ze smartfonów i zachowuje spójny wygląd na różnych formach, takich jak tablety i drugie ekrany.

Zobacz także: Microsoft Edge 92 już dostępny. Oto nowości

Design Windows 11 Ustawienia

Odświeżono także Ustawienia, aby strony nie wydawały się przytłaczające i znajdowanie potrzebnych rzeczy było łatwiejsze niż kiedykolwiek. Ta funkcja ma teraz spójny system nawigacji po lewej stronie okna. Kategorie pozostają znajome, ale są teraz dostępne na każdej stronie w Ustawieniach. Udoskonalono również układ strony, wprowadzając „ujawnianie progresywne”, które pozwala ukryć zaawansowane ustawienia, dopóki nie zechcesz na nie spojrzeć.

„Dzięki temu ludzie naprawdę zapanują nad Windows. Pomagamy im szybciej znajdować ustawienia, aby mogli spersonalizować swoje urządzenia tak, aby były ich własnymi.”

mówi kierownik programu May Chen.

Pasek zadań został również przeprojektowany pod kątem wydajności i użyteczności. Na podstawie opinii użytkowników usprawniono menu kontekstowe, aby zapewnić ujednolicone środowisko, dzięki czemu ludzie mogą szybciej dotrzeć tam, gdzie potrzebują.

Design Windows 11 wyszukiwarka

Środowisko wyszukiwania na pasku zadań zostało udoskonalone, aby było prostym, eleganckim punktem wejścia. Microsoft zainspirowany znajomością i użytecznością wyszukiwarek internetowych, przeniósł okienko wyszukiwania na górę menu, dzięki czemu użytkownicy mogą zobaczyć natychmiastowy przepływ wyników podczas pisania.

„Wyszukiwanie jest podstawową częścią systemu Windows. Chcemy, aby ludzie z przyjemnością szukali, szybko i skutecznie znajdowali to, czego potrzebują, aby mogli przejść do następnego zadania”

mówi kierownik produktu Lauren Edelmeier.

Prawy dolny róg systemu, czyli Szybkie ustawienia, także przeszedł poważne udoskonalenia. Dzięki gładszej, spokojniejszej i bardziej okrągłej konstrukcji mniej rzeczy rywalizuje o uwagę użytkownika.

Design systemu Windows 11 to nie przypadek

Każdy element systemu Windows 11 został zaprojektowany tak, aby wyglądał ładnie i był spokojny, czysty i osobisty. Pod wieloma względami został zbudowany przez osoby korzystające z systemu Windows. Ich opinie kierowały całym procesem zmiany designu.

„To był wysiłek skupiony na człowieku. Zadaliśmy wiele pytań dotyczących tego, czego potrzebują użytkownicy. A to, co widzisz w tej wersji systemu Windows, jest realizacją wszystkich naszych wysiłków, aby odpowiedzieć na to pytanie w bardzo skuteczny sposób”.

mówi badacz Jake Rhodes.

Źródło: Microsoft

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy