Cryptbot w KMSPico

[SPT #167] Moja ulubiona technologia Windows 10 z poważną luką!

3 minuty czytania
Komentarze

Wakacje w pełni, a upały i gwałtowne burze dają się we znaki. Jeśli w ten burzliwy czas nie jesteście na bieżąco z nowinkami technologicznymi, to warto to nadrobić. Przed Wami kolejna odsłona SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia. Zaniepokoiła mnie technologia i zabezpieczenia Windows 10, które można łatwo obejść.

Pochwała – eSIM

eSIM raczkuje w Polsce. Orange poinformował, że w urządzeniach klientów tej sieci działa ponad 100 tysięcy kart eSIM. Nie jest to zbyt powalający wynik, ale warto dodać, że technologia ta jest w powijakach nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Z pewnością do popularyzacji rozwiązania przyczyniły się iPhone’y i Apple Watche, które mają możliwość korzystania z eSIM. Co ciekawe, Orange chwali się, że w swojej ofercie ma aż 40 urządzeń, które obsługują ten standard. Warto też dodać, że użytkownicy najczęściej korzystają z kart eSIM na zegarkach i tabletach. Jest to przyszłość, przed którą nie uciekniemy.

mBank Giełda zastąpi koszmarny mDM. mBank w końcu udostępnił nową aplikację do inwestowania na GPW. mBank Giełda pojawił się na system iOS, a w ciągu kilku tygodni trafi na Androida. Nowa aplikacja w końcu „wygląda”. Jej interfejs jest nowoczesny i czytelny. Stary program wyglądał jak z początków Androida, często się zawieszał, a menu było nieintuicyjne. Czekam na oficjalną premierę na system z zielonym robotem.

Aktualizacja Windows 10 21H2 bez tajemnic. Microsoft w końcu pokazał, co nas czeka w jesiennej aktualizacji Windowsa 10. Jeśli oczekujecie fajerwerków, to możecie się zawieść. Niewielkie zmiany obejmują ulepszenie wspomnianego w tekście Windows Hello, bezpieczeństwa Wi-Fi, czy wsparcie obliczeń GPU np. dla Linuxa. Nowości jest jak na lekarstwo, ponieważ gigant z Redmond skupia się nad rozwojem Windowsa 11, co powinno być zrozumiałe.

Krytyka – technologia i zabezpieczenia Windows 10

Coraz więcej smartfonowych zombie. Zalet smartfonów trudno policzyć, ponieważ jest ich mnóstwo. Niestety, wiele osób nie potrafi z nich korzystać w sposób bezpieczny. Największym problemem są tzw. smartfonowe zombie, czyli osoby, które przechodzą przez ulicę nie zważając na ruch drogowy. Potwierdza to jeden z wielu filmów, jakie można znaleźć w Internecie. Tym razem niebezpieczne zdarzenie opublikowane zostało na profilu Uwaga tramwaj na Facebooku. Pieszy, który idzie wpatrzony w urządzenie mobilne nie ma szans z rozpędzonym tramwajem. Co się stało na wideo? Zobaczcie to we wpisie Mateusza.

Moja ulubiona technologia Windows 10 z poważną luką. Jestem wręcz fanem wygody, jaką zapewnia Windows Hello. Oczywiście do wykorzystania takiego rozwiązania trzeba mieć odpowiedni sprzęt z kamerą i czujnikami, które wspierają skanowanie twarzy w 3D. Logowanie do Windowsa 10 za pomocą Windows Hello to po prostu bajka. System w maksymalnie kilka sekund rozpoznaje twarz i otwiera platformę. Niepokoi mnie zatem fakt, że pojawiła się poważna luka w tej technologii. Wygląda na to, że dane z czujnika podczerwieni są kluczowe dla obejścia zabezpieczeń Windowsa. Po kilku różnych testach z urządzeniem na USB, naukowcy doszli do wniosku, że potrzebują jednej ramki na podczerwień i zwykłej ramki RGB, aby oszukać Windows Hello. Więcej informacji we wpisie Pawła.

Motyw