Zepp OS

Zepp OS zapowiada się na idealny system dla zaawansowanego smartwatcha

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Artykuły

Na początku tego tygodnia Huami ogłosiło nowy system operacyjny o nazwie Zepp OS. Ten trafi na zegarki producenta. Mimo że będzie o wiele lżejszy i lepiej zoptymalizowany, niż Amazfit OS, to funkcjonalnie będzie mu bliżej do Wear OS. Wszystko dzięki temu, że producent postawił tu na pełną optymalizację systemu operacyjnego, dzięki czemu ma on osiągnąć znacznie wyższą funkcjonalność w pełni wykorzystując potencjał swoich podzespołów.

Huami Zepp OS — optymalizacyjna rewolucja

Huami Zepp OS i Huangshan 2S

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest, że dawne komputery były słabsze od opasek fitness, a jednocześnie oferowały znacznie większą funkcjonalność? Owszem, były również strasznie powolne, jednak rozwój programistyczny i wyższa wydajność powinny się przełożyć na poprawę sytuacji, a nie jej pogorszenie. Najwidoczniej ktoś w Huami również się nad tym zastanowił i to na poważnie. Przedstawiciele firmy postanowili zdradzić więcej szczegółów na temat swojego nowego systemu.

Zepp OS — system otwarty na aplikacje

Zepp OS

Huami przyznało, że celem firmy było zbudowanie systemu operacyjnego, który ma tysiące deweloperów z dziesiątkami tysięcy mini aplikacji na smartwatch, które tworzą ekosystem fitness, który pomaga użytkownikom lepiej zarządzać swoim zdrowiem. Tym samym będziemy mieli do czynienia z masą programów. 

Zobacz też: Nowa aplikacja Polak za granicą — co w niej znajdziemy?

Warto jednak podkreślić, że nie będą to klasyczne aplikacje, a programy webowe, wymagające ciągłej integracji z chmurą. Tym samym wszelkie obliczenia mają odbywać się po stronie serwerów zewnętrznych. Zegarek będzie natomiast jedynie terminalem. 

Optymalizacja Zepp OS

Zepp OS

Zepp OS jest jednym z najlżejszych systemów operacyjnych dla smartwatchy. Oparty na otwartym kodzie źródłowym mikrokernela FreeRTOS, Zepp OS ma rozmiar zaledwie 55 MB, co stanowi 1/10 rozmiaru Amazfit OS i 1/28 rozmiaru Apple WatchOS 8. System operacyjny jest kompatybilny zarówno z układami o niskiej mocy, jak i wysokiej wydajności, a także z urządzeniami posiadającymi zaledwie kilka KB pamięci RAM do tych z kilkudziesięcioma MB pamięci RAM. Zepp OS charakteryzuje się również lepszą efektywnością energetyczną. Mowa tu o osiągach lepszych o 65% względem Amazfit OS. 

Obsługa systemu

Zepp OS ma ulepszony interfejs w porównaniu do swojego poprzednika. Animacje są płynniejsze, a UI działa z prędkością ponad 60 FPS. Dzięki temu nie ma mowy o przycinaniu, czy długim zastanawianiu się urządzenia podczas wykonywania poleceń. To bardzo ważne, ponieważ kiedy korzystamy ze smartwatcha robimy to zwykle w ruchu i nie mamy czasu, aby nad nim długo stać.

Łączność

Zepp OS obsługuje również moduły 4G/5G, Wi-Fi oraz zintegrowany protokół sieciowy TCP/IP. Dzięki nim zegarek może bezpośrednio łączyć się z chmurą w celu synchronizacji danych. O ile przeglądanie stron WWW będzie tu raczej karkołomnym wyzwaniem, tak synchronizacja informacji pogodowych, lub newsów ze świata za pomocą jakiegoś agregatora powinny działać bez problemu. Tak, jak i zapisywanie trasy, dzielenie się nią, czy wysyłanie danych medycznych.

Data wydania Zepp OS

Zepp OS

Huami twierdzi, że Zepp OS zostanie wydany w czwartym kwartale tego roku. Wtedy też na rynek ma trafić pierwszy zegarek z tym systemem. Niestety, nie wiadomo nic na temat potencjalnej aktualizacji obecnych urządzeń. Firma przyznała za to, że system będzie wciąż rozwijany i z czasem dostanie nowe funkcje, które trafią do wszystkich urządzeń wyposażonych w niego. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że porównanie energetyczne odbyło się na urządzeniu, które jest w sprzedaży z Amazfit OS. 

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy